Намалена видливоста на дел од патиштата низ Македонија


Намалена видливост од 100 до 150 метри поради магла има на патните правци Катланово-Велес, Удово-Гевгелија, Македонска Каменица-Делчево-Берово и Струмица, информира Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) во утринскиот извештај за состојбата на патиштата. Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Во сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.
| | веќе видена | слични
7 копии

Времена измена на сообраќај со девијации – преминување од една коловозна лента во друга ќе биде воведена од утре на магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид (Пресека – Песочан). Како што соопштија од „Македонија пат“, за воведувањето на измената веќе е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Овој режим на сообраќај ќе трае до завршување на градежните работи.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година.
| | веќе видена | слични

Од ЈП Македона пат информираат дека на магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид ( Пресека – Песочан ) од 3+300 км до 5+600 км од утре, четврток, 21-ви декември, се воведува времена измена на сообраќај со девијации (преминување од една коловозна лента во друга) за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Според известувањето добиено од АД ИЛИНДЕН СТРУГА (изведувач на работите) овој режим на сообраќај ќе трае до завршувањето на градежните работите. Инаку, сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по на места влажни коловози. На одредени правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.
| | веќе видена | слични

Како што соопштија од „Македонија пат“, за воведувањето на измената веќе е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Според известувањето добиено од АД ИЛИНДЕН СТРУГА, изведувач на градежните работи, овој режим на сообраќај ќе трае до нивното завршување. 
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот во државата се одвива тековно по наместа влажни коловози. На патниот правец Тетово-Попова Шапка на делницата село Лисец-Попова Шапка поради појава на магла видливоста е намалена од 40 до 50 метри. На одредени правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.
| | веќе видена | слични
20 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно влажни коловози, а во западнитот дел од државата наместа со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“. Снег со слаб интензитет навејува кај Крива Паланка, Страцин и Делчево, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
| | веќе видена | слични

На патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен на обиколницата кај Битола од превентивни причини сообраќајот сеуште се пренасочува низ градот Битола. Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози,а во западнитот дел од државата наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП Македонијапат. Снег со слаб интензитет префрла кај Крива Паланка,Страцин и Делчево. Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните ...
| | веќе видена | слични

Како што информира ЈП „Македонија пат“, снег со слаб интензитет врне кај Крива Паланка, Стража, Маврово и Дебар. На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. Се препорачува внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Дежурни екипи на ЈП „Македонија пат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. /МИА
| | веќе видена | слични
11 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, во западните и југозападните делови од државата, а на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег, информираат од АМСМ. Во североисточните, источните и јужните делови од државата коловозите се наместа влажни. Утрово укинати се и претходно дадените забрани за движење на товарни возила. Укинати се забраните : на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража, на патниот правец крак Маврово – Дебар во 08,15 часот. Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека е укината во 07.25 часот. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 112 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 120 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 202 | | | веќе видена

Во случајот со дивоградбите на советникот од ДУИ во Охрид ќе покажеме , најпрвин локалната власт а за многу брзо време и извршната власт , што значи законот и ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Намалена видливоста на дел од патиштата низ Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: