И денеска топло, температури над 30 степени

5 копии

И денеска топло, температури над 30 степени Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен јужен ветер. Температурата ќе се движи од 23 до 32 степени Целзиусови. Во Скопје до 31 степен.
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и топло. Попладне со умерен развој на нестабилна облачност проследена со локален дожд и појава на грмежи, особено во западните делови. Температурата ќе се движи од 24 до 32 степени. Во Скопје слично време, со температура до 30 степени.
| | веќе видена | слични
13 копии

Сончево и топло до 33 степени Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и доста топло. Во западните делови попладне ќе има извесно зголемување на облачноста, а ќе има и услови за краткотраен локален дожд со грмежи. Претежно ќе биде тивко, само локално ќе дува слаб ветер од променлив правец. Температурата ќе се движи од 28 до 33 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и доста топло со мала облачност, а кон крајот на денот и со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 32 степени. УВ-индексот ќе има висока вредност осум. Во наредните денови ќе продолжи сончево и топло време. Утре температурата ќе има тенденција на опаѓање, но во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот.
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Максималната температура ќе се искачи до 32. степен, во Скопје до 31. степен. (Крај)
| | веќе видена | слични

Времето денеска ќе биде „пеколно жешко“ со мала до умерена локална облачност. За попладне се очекува појава на краткотраен пороен дожд со грмежи. Температурите во земјата ќе се движат од 24 до 33 степени, слично време и во Скопје и околината со температура до 31 степени. Слично време ја очекува Македониија и во наредните денови.
| | веќе видена | слични

Претежно ќе биде тивко, само локално ќе дува слаб ветер од променлив правец. Во Скопје времето ќе биде сончево и доста топло со мала облачност, а кон крајот на денот и со умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 12 степени, а дневната ќе се искачи до 32. Ув-индексот ќе има висока вредност осум.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонија во среда ќе биде сончево и многу топло. Попладне наоблачување со можност за слаби локални врнежи од дожд во крајните западни и северозападните предели (можностите се многу мали, но мора да се напомене). Ќе дува умерен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен ветер. Утринските температури ќе се движат од 8°C до 15°C, а максималните дневни температури ќе достигнат до 24°C односно до 34°C. УВ индекс 8 Во Скопје во среда ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температура од 13°C, а максималната дневна температура ќе достигне до 31°C.УВ индекс 8 Во четврток во Макеоднија ќе биде претежно сончево и топло. Попладне можност за локален дожд ќе има во западните, северозападните и југозападните предели. Ќе дува умерен ветер со променлив правец. Утринските температури ќе се движат од 8°C до 15°C, а максималните дневни температури од 24°C до 33°C. УВ индекс 7. Во петок ќе биде претежно сончево со локална ...
| | веќе видена | слични

Во текот на денешниот ден се очекува највисока температура досега во оваа година која ќе се движи од 28 до 34 степени . За западните региони се предвидува зголемување на облачноста а ќе има и услови за краткотраен локален дожд со грмежи. Утринската температура ќе се движи во интервал од 7 до 12 степени, а дневната ќе се искачи до 34 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево и доста топло со мала облачност, а кон крајот на денот и се очекува умерена облачност. Утринската температура ќе биде околу 12-тиот степен, а дневната ќе се искачи до 32 степени. Од министерството прогласија дека Македонија се наоѓа во жолта алертна фаза и апелираат изложеноста на сонце да ја избегнуваат постарите, болните, бремените жени и децата, избегнување на подолг престој на отворено од 11 до 16 часот, како и носење лесна облека и пиење повеќе вода.
| | веќе видена | слични

ВРЕМЕ: Мајски „пекол“! Температурите што ќе бидат измерени денеска, првиот ден од мај, најмалку ќе наликуваат на пролет! Времето денеска, според прогнозата на синоптичарите, ќе биде „пекол“, со температури што се мерат во жестокост на летото. Синоптичарите велат- времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. За попладне се прогнозира изолирана појава на краткотраен пороен дожд со грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурите во земјата ќе се движат од 24 степени во западните делови, до 33 степени на македонскиот југ. Македонија, според предупредувањата на метереолозите, денеска, но и до крајот на неделата ќе биде во зоната на „жолта“ тревога, со оглед дека индексот на ултравиолетовото зрачење ќе изнесува осум. Оттаму се препорачува да се избегнува директно изложување на сонце во најтоплиот дел од денот, односно од 11 до 16 часот. Слично време ја очекува Македониија и во наредните денови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 450 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И денеска топло, температури над 30 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: