Англија за влакно се спаси од пораз во Глазгов


Спектакуларен натпревар во квалификациите за светското првенство во Русија во Ф-групата одиграа Шкотска и Англија. Битката за Британија заврши 2-2, а бод за Англија спаси Хари Kејн во 94. минута. Натпреварот на „Хемпденпарк“ во Глазгов имаше неверојатен финиш, во кој во последните шест минути беа постигнати три гола. Првиот гол го постигна Алекс Окслејд-Чембрлен во 70. минута. Играчот на Арсенал пет минути по влегувањето во игра ја искористи недоволната решителност во одбраната на Шкотска и го совлада Гордон. Шкотска успеа да направи целосен пресврт во интервал од три минути благодарение на Ли Грифитс. Напаѓачот на Селтик во 87. и 90. минута, два пати беспрекорно шутираше од слободен удар. Сепак, пораз на Англија спречи Kејн во последните секунди од натпреварот. Инаку, Англија нема квалификациски пораз шест и пол години, а во Шкотска не загубила повеќе од три децении. Англија со овој бод остана на првото место во групата со 14 бодови, три повеќе од Словенија, која очекувано славеше над Малта со 2-0.
| | веќе видена | слични

Младите фудбалери од 20:45 часот го играат првиот меч на шампионатот во Полска, а противник е селекцијата на Шпанија Со натпреварите меѓу Шведска - Англија (0:0) и Полска - Словачка
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Словачка стартуваше со победа на ЕУРО 2017 за играчи до 21 година. Словачка го натпревар од А групата во Лублин го победи домаќинот Полска со 2:1. Полска водеше со 1:0 со голот на Липски во 1.минута, а головите за Словачка ги постигнаа: Валјент (20.минута) и Шафранко (78). На вториот дуел од групата одигран во Киелце Шведска и Англија одиграа без голови 0:0, а најголем виновник е голманот на англичаните, кој го одбрани пеналот на Валквист. Денеска се играат и натпреварите од Б групата во Бидгошч играат: Португалија и Србија (почеток 18 часот), а во Гдиња Македонија - Шпанија (почеток 20:45 часот).
| | веќе видена | слични
6 копии

Репрезентацијата на Словачка оствари победа со 2:1 над домаќинот Полска, синоќа во вториот натпревар на Европското првенство за фудбалери до 21 година.Полска одлично го отвори мечот и веќе во 1. минута поведе преку Патрик Липски. Мартин Валјент во 20.минута изедначи, а победа за Словаците ја обезбеди Павол Шафранко во 78. минута.Претходно, во првиот натпревар од групата А, Шведска и Англија ремизираа 0:0.Двојки за денес:Португалија – Србија (18 часот)Шпанија – Македонија (20:45 часот).
| | веќе видена | слични

Полска одлично го отвори мечот и веќе во 1.минута поведе преку Патрик Липски. Мартин Валјент во 20.минута изедначи, а победа за Словаците ја обезбеди Павол Шафранко во 78. минута. Претходно, во првиот натпревар од групата А, Шведска и Англија ремизираа 0:0. Двојки за денес: Португалија – Србија (18 часот) Шпанија – Македонија (20:45 часот).
| | веќе видена | слични

Започна официјално 21. Европско фудбалско првенство за играчи до 21. година во Полска. Заврши првиот ден со стартните натпревари од првото коло во групата А, најпрвин без голови во Киелце ремизираа Шведска и Англија (0:0). Шведските надежи пропуштија шанса во 81. минута од пенал преку Валквист да дојдат до трите бодови, голманот Пикфорд одлично интервенираше. Во вториот меч Полска беше непријатно изненадена во Лублин, откако загуби од Словачка со 1:2. Уште во првата минута домаќините поведоа преку Липски. Словаците се вратија со израмнување вбо 20. минута преку Ваљент, а конечниот епилог го постави Сафранко во 78. минута. На табелата води Словачка со три бодови, пред Англија и Шведска по еден, на дното е Полска без бодови. На 19. јуни во второто коло Словачка ќе ги одмери силите против Англија, а Полска ќе игра со Шведска. Linus Wahlqvist (Penalty missed) – Sweden U21 0… by football365life2 by wc2018
| | веќе видена | слични

Вистински шок доживеаја домаќините, Полјаците во нивниот прв меч на младинското Европско првенство, а стартот е неуспешен со пораз од Словачка со 1:2. Иако имаа почеток како од сон и поведоа во 55. секунда со голот на Липски, сепак Полска загуби и сега и виси пласманот во полуфиналето. Словаците брзо се соземаа од почетниот шок и со головите на Ваљент и на Шафранко славеа значајна победа во А групата. Претходно во премиерата Шведска и Англија ремизираа без голови. Во полуфиналето ќе играат победниците од трите групи и најдобрата второпласирана селекција. Утре се играат натпреварите од нашата Б група. Од 18 часот на мегдан во Бидгошч ќе бидат Португалија и Србија, а од 20,45 часот Македонија ќе дебитира на европско првенство со меч против Шпанија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерниот натпревар на Европското младинско првенство за играчи до 21-година, кое се одржува во Полска, меѓу фудбалерите на Англија и Шведска заврши без голови 0:0. Двете селекции имаа по неколку шанси да постигнат гол, а најзрелата во 80-тата минута ја имаа Швеѓаните. Беше досудена најстрога казна за „викинзите“ но ударот од белата точка на Луси Њахквист англискиот голман Џордан Пинкфорд го одбрани. Во вториот меч од оваа група вечерва од 20.45 часот ќе играат домаќинот Полска и селекцијата на Словачка. Утре на програмата се натпреварите од Б групата во која од 18 часот ќе играат Португалија и Србија, а во вечерниот термин од 20 часот и 45 минути, младите македонски фудбалери во дебито на шампионатот ќе играат против селекцијата на Шпанија. Потсетување дека во Ц група, се селекциите на Чешка, Данска, Германија и Италија.
| | веќе видена | слични

Домаќинот Полска неочекувано загуби на стартот на Европското првенство за играчи до 21 година, Словачка со пресврт стигна до победа од 1-2Репрезентацијата на Полска потфрли на стартот на ЕВРО 2017, и загуби со 1-2 во дуелот со Словачка.Домаќините одлично го започнаа натпреварот и поведоа веќе во првата минута преку голот на Липски.Но по една одлична акција, Валјент изедначи на 1-1 во 20. минута.Во вториот дел, Словачка успеа да направи целосен пресврт. По еден брз против напад во 78. минута, Сафранко погоди за 1-2 и донесе големи три бода.
| | веќе видена | слични

Домаќинот Полска имаше неуспешен старт на ЕП за млади фудбалери, откако вечерва загуби на премиерниот натпревар против Словачка со 1-2. Полјаците извонредно го стартуваа дуелот откако веќе во првата минута поведоа преку Патрик Липски, кој од пет метри со глава го совлада противничкиот голман. Сепак, домаќините се соочија со многу проблеми во одбраната, Словачка лесно создаваше шанси, па пред крајот на полувремето израмни со голот на Валјент. И двете селекции имаа шанси за победа во вторите 45 минути, за противничката мрежа да ја затресе словачкиот „резервист“ Шафранко во 78. минута. Само за потсетување, во првиот натпревар од групата А Шведска и Англија ремизираа 0-0. Poland U21 1-0 Slovakia U21 Patryk Lipski Goal… by live-football3 Martin Valjent Goal Poland U21 1-1 Slovakia U21… by enteritament P Safranko P Safranko Poland U21 1 – 2… by taftadarka2016
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 392 | | | веќе видена

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за ...
сите 184 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 355 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 163 | | | веќе видена

Хоспитализирани се осумгодишен вакциниран ученик од село Илинден од Скопје, невакцинирано едногодишно дете од Чаир, невакциниран 45-годишник од Студеничани и ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Англија за влакно се спаси од пораз во Глазгов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: