Албанските партии не сакаат аеродромот да се вика „Киро Глигоров“


„Киро Глигоров“ е еден од најсериозните предлозите за преименување на аеродромот во Скопје. Како што дознава Тв Нова од партиски извори, немањето на договор со коалицискиот партнер ДУИ било причина што Заев на на средбата со Ципрас не го објави новото име на аеродромот како што стори со автопатот кој ќе се вика „Пријателство. Партиите на Албанците, посебно ДУИ не се согласуваат името на аеродромот во Скопје да се преименува во „Киро Глигоров. Албанските партии, и тие од власта и тие од опозицијата сметаат дека името на првиот претседател не е вистинската личност да го носи името на аеродромот бидејќи за време на неговото владеење Албанците имале најмали права. Тие го сметаат Глигоров за највиновен за настаните во Гостивар, а не му ја забораваат и идејата за време на војната на Косово во 1999 година кога тој побара да се формира кордон со кој бегалците преку Македонија ќе се транспортираат во Албанија. Премиерот Зоран Заев на средбата со грчкиот премиер Ципрас во Давос најави дека покрај автопатот, ново име ...
| | веќе видена | слични

Имавме добри средби во Атина. Се надеваме дека ќе имаме добри средби и тука. Се радувам на средбите во Владата и со лидерите во Скопје. Ова вчера го изјави посредникот на ОН во спорот со Грција за името Метју Нимиц, веднаш по пристигнувањето во земјава, само неколку мига откако Владата на прес-конференција во пресрет на доаѓањето на посредникот соопшти дека наскоро ќе излезе со одлука за преименување на аеродромот и автопатот во државата. Претходно, дента пред заминувањето од Атина по средбата со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во Атина, Нимиц истакна дека е време двете страни конечно да постигнат согласност за спорот за името. - Мислам дека постои момент тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука - рече Нимиц без да даде конкретен временски рок, притоа истакнувајќи дека во следните седмици ќе има поинтензивни разговори со двете ...
| | веќе видена | слични
17 копии

Со одлука на Владата, која треба да биде донесена набргу, ќе се изврши преименувањето на скопскиот аеродром и на автопатот, што беше најавено по средбата на премиерот Зоран Заев со својот грчки колега Алексис Ципрас во Давос. – Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, набргу – рече Бошњаковски не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат, кој ќе се именува „Пријателство“.
| | веќе видена | слични

„Сега е вистинското време да се изнајде решение за спорот што Грција го има со уставното име на Република Македонија“, став на Владата. Оттаму, пред официјалните средби со медијаторот Нимиц, велат дека постои политичка волја и од двете страни да се постигне заемно прифатливо решение што ќе ги почитува интересите, достоинството и идентитетот на двата народа. Според портпаролот Бошњаковски, за тоа се потребни волја и компромис од двете страни. Информираше дека наскоро ќе биде донесена одлука со која автопатот и аеродромот ќе бидат преименувани, како што најави премиерот Заев од Давос. Од Владата велат и дека референдум за името нема да се случи без да бидат избрани членови на Државната изборна комисија, а доколку разговорите дојдат до таму, државата има капацитет да одговори соодветно, објасни Бошњаковски. За најавената нацрт- спогодба од Атина, Бошњаковски рече дека македонското и грчкото МНР работат заедно на сите аспекти од преговорите кои се водат под медијаторство на Метју Нимиц во рамките на Обединетите ...
| | веќе видена | слични

Има ли Македонија потенцијал да спроведе референдум, ако ДИК е во оставка? Работиме на конечно решение на проблемот што Грција го има со уставното име на Македонија, рече владиниот портпарол Бошњаковски одговарајќи на новинарски прашања. Владиниот портпарол Бошњаковски рече дека кога и да има значителен исчекор кој ќе води кон референдум, државата има доволно капацитет да одговори соодветно и дека сите институции ќе го дадат максимумот во рамки на законската регулатива. Од Владата велат дека сега е вистинското време да се изнајде решение за разликата за името, оти постои политичка волја од двете страни. Владиниот порпарол соопшто и дека наскоро Владата ќе донесе одлука за промена на името на автопатот и на аеродромот „Александар Велики“.
| | веќе видена | слични

- Ќе треба да се донесе одлука на Влада и тоа ќе се случи во наредниот период, наскоро, рече Бошњаковски, не прецизирајќи време. Заев во Давос најави дека во знак на добра волја и затоплување на односите со Грција, Македонија ќе ги промени имињата на аеродромот и меѓународниот автопат кој ќе се именува „Пријателство". Прашан за очекувањата од средбата со медијаторот Метју Нимиц, кој по посетата на Атина, од денеска е во Скопје на средби со македонскиот државен врв, владиниот портпарол повтори дека сега е вистинското време да се изнајде решение и оти постои и политичка волја и градење  на односи со Грција кои се на едно повисоко ниво од се што било досега во  претходните години. Дополнителни информации, како што рече, ќе бидат објавени по средбата со Нимиц, кој исто така ќе даде изјава. На новинарско прашање дали македонската Влада била известена за планот на Грција, Бошњаковски наведе дека заемно течат сите работи. - Разговорите се водат под медијаторство на Метју Нимиц во рамки на ООН. Во таа рамка се водат ...
| | веќе видена | слични

"Се залагам дека во времето кое доаѓа со патриотска одговорност ќе побарам заемно прифатливо решение. Затоа што, ако е вистина, тоа е национално, тогаш тоа е единствениот национален избор", изјави премиерот Алексис Ципрас по состаноците во саботата со политичките водачи, за да ги информира за развојот на прашањето за името на ПЈРМ. Ципрас рече дека "тоа е одговрност на грчката влада и моја, одговорност да се затворат колку што е можно повеќе фронтови и да се изгради нов динамичен имиџ" Спремност за стратешки договор со Албанија Осврнувајќи се на неговите разговори со Албанија, тој рече дека ги запознал лидерите дека патот е поплочен за целосна нормализација и надградба на билатералните односи. "Ние сме подготвени за стратешки договор со Албанија кој ќе ги реши клучните разлики и ќе води кон промовирање на преговорите за пристапување на Албанија во ЕУ", рече Ципрас додавајќи дека "се чини дека има широк политички консензус за ова прашање, што го поздравувам", рече грчкиот премиер. БЈРМ не е прашање на ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вели дека има напредок во процесот, но дека останува долг пат да се изоди до заемно прифатливо решение за името. По средбата со Зоран Заев во Давос, а во пресрет на посетата на Метју Нимиц на регионот, Ципрас се сретна со лидерите на сите релевантни партии во Грција. Иако од никого не доби отворена поддршка, напротив – од најголемата опозициска партија е жестоко критикуван, тој се чини дека останува определен да продолжи да бара решение. „Објаснив дека 2018 година отвори прозорец за можно решение. Новото политичко раководство на соседот, под водство на г. Заев, покажува волја да преговараме и да најдеме заемно прифатливо решение за еден проблем, секако, за името, но и за прашањата што се поврзани, кое ги наруши односите меѓу двете држави последните 25 години. Особено истакнав дека новото политичко раководство до некаде се повлече од иредентистичката реторика на претходните влади што делува како катализатор за интензивирање на преговорите. Карактеристичен за ова е потегот на г. ...
| | веќе видена | слични

Таблата на која пишува „Аеродром Александар Македонски“ наскоро ќе ја снема.. Со тоа ќе снема и една од причините што Грција ги искористи како аргумент за ветото во 2008-та во Вукурешт. Еве што мислат граѓаните за најавеното преименување на аеродромот. – Ништо победно и мизерно нема. Зашто да се менува нечие име што постои со векови. – Треба под итно да се промени. Алекснадар не е наш, туку бил на оваа област. Оваа држава ја направил Киро Глигоров и така треба аеродромот да се вика. – Не ми се допаѓа. До пред 11 години овој аеродром се викаше Петровец… На 6-ти декември 2006-та тогашниот прв човек на јавното аеродромско претпријатие Зоран Крстевски објави дека е донесена одлука новото име на аеродромот Петровец да биде „Александар Велики“.. Се чекаше потврда од владата на Никола Груевски, која само неколку месеци претходно ја презеде власта во Македонија.. За тоа колку изненадувачки и неочекуван беше ваквиот потег зборува и фактот дека истиот ден кога беше обелоденета намерата за преименување на аеродромот, ...
| | веќе видена | слични

Со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас преку видео обраќање откако вчера ги заврши средбите со лидерите на политичките партии. Рече дека неговата влада има волја и одлучност за затворање на долгогодишниот проблем повторувајќи ги грчките црвени линии. „Во последниот период е направен напредок, сепак останува долг пат да се изоди за да стигнеме до едно заемно прифатливо решение за сложено име со географска или временска одредница што ќе важи за сите. И кога велам за сите, тоа се однесува како на меѓународното име, така и на името во внатрешноста. Сите мора да сфатат дека не решавањето на проблемот ќе биде против грчките интереси но и против стабилноста на поширокиот регион“, изјави Ципрас. Во врска со разговорите со лидерите на останатите политички партии и неговата намера да постигне широк национален консензус, Ципрас изрази надеж дека може да се најде заеднички јазик. Но и се осврна и на најавите на Заев за преименување на автопатот и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор за Бојан Јовановски и Зоран Милевски, како осомничени за изнудување пари, одземен мобилен телефон на специјалната обвинителка Катица ...
сите 145 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 268 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанските партии не сакаат аеродромот да се вика „Киро Глигоров“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: