Илиевски: Изборите се механизам преку кој народот ќе може да ја отфрли Тиранската платформа (ВИДЕО)


4 копии

После 5о и кусур дена покажавме дека сме посилни од Тиранската платформа, дека победуваме против обидите за избор на влада, на претседател на Собрание качени на Тиранската платформа. Поради пат ситуацијата во која се ставени, видовме дека некои политички чинители во нашата држава немаат баш волја да ја отфрлат тиранската платформа и истата да ја осудат, изјави во Дневникот на Канал 5 еден од иницјаторите на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, Богдан Илиевски. -Тиранската платформа не само што е документ што е создаден во друга држава, што претставува преседан и апсурд сам по себе, туку е и документ подметнат после изборите. Никој македонски граѓанин на изборите не заокружил ниту една бројка која била поврзана со Тиранската палтформа. Сметаме дека избори се единственото решение како механизам преку кој народот ќе може да ја отфрли Тиранската платформа и да им даде до знаење на неразумните лидери на политички партии дека на еден таков документ не му е местото во Република Македонија. Изборите ...
| | веќе видена | слични

За време на настаните пред Собранието лидерот на ВМРО-ДПМНЕ беше во Австрија од каде повика да прекине насилството. Неговото отсуство, намерно или не, праќа порака дека тој не е соучесник на настаните, иако никој од ВМРО-ДПМНЕ не се огради од нив.
| | веќе видена | слични
14 копии

Насилниот и криминален избор на претседател на Собрание ќе биде вовед во формирање на параинституции, акт кој го посакуваат сите негатори на македонската држава, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите. – ВМРО-ДПМНЕ ќе ги употреби сите демократски средства за да се спротистави на ваквите црни, антидржавни сценарија на криминалецот Заев… Народот нема да седи и мирно да гледа како некој ја уништува и ја суспендира демократијата, Уставот и законите. Граѓаните нема да дозволат Македонија да стане двојазична и федерализирана држава. Граѓаните ја сакаат Македонија унитарна и мултиетничка, а не федерализирана држава, на која судбината би и била неизвесна, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека Зоран Заев ова не го сфаќа и упорно сака да ја реализира тиранската платформа во спротивност со волјата на граѓаните. – Послушниците на Заев немаат ниту еден аргумент со кој ќе го оправдаат предавничкото прифаќање на тиранската платформа и обврските кои ги има преземено кон нарко-мафијата што ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски ги охрабрува граѓаните дека ВМРО-ДПМНЕ нема да го напушти Собранието и нема да дозволи спорведување на Тиранската платформа. Тука сме во Собрание, сплотени, одлучни и решителни за одбрана на химната, Уставот, и изборната воља на граѓаните на Македонија! Да живее!!!
| | веќе видена | слични
8 копии

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев на денешното дваесетто продолжение на конститутивната седница на Собранието, истакна дека фактурата за прифатената Тиранска платформа се македонските национални интереси.-Веќе е јасно платформа има, таа беше наметната како уцена и е прифатена. Фактурата за тоа се македонските национални интереси. Затоа колегите од СДС еве веќе 10 дена молчат, но не само во Собранието на Република Македонија тие молчат и во нивните штабови. Затоа што нивните пак членови секојдневно ги прашуваат со онаа позната реченица на нашиот кошаркар, леле луѓе што направивме, рече Данев.Тој додаде дека СДСМ ги излажа граѓаните и токму затоа веќе 60 дена секојдневно се на улица низ цела Македонија, протестирајќи против Тиранската платформа и барајќи избори да одлучат на кого сакаат иднината да ја оставаат.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев како и останатите приврзаници од неговата партија, уште еднаш од собраниската говорница рече дека предвремени избори треба да се одржат, како што вели тој, за да се изјаснел народот дали ја прифаќа или е против т.н платформа на албанските партии. „Платформа има и таа е прифатена од СДСМ. СДСМ 10 дена молчат овде во Собранието, но молчат и во нивните штабови, затоа што не знаат како да ги излажат нивните гласачи. Де кажуваат има, де нема платформа. Затоа граѓаните бараат да се изјаснат дали се за редефинирање на македонскиот идентитет или водење на Македонија во еден економски просперитет како што тоа го правиме ние“, рече пратеникот Данев. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични

-Веќе е јасно платформа има, таа беше наметната како уцена и е прифатена. Фактурата за тоа се македонските национални интереси. Затоа колегите од СДС еве веќе 10 дена молчат, но не само во Собранието на Република Македонија тие молчат и во нивните штабови. Затоа што нивните пак членови секојдневно ги прашуваат со онаа позната реченица на нашиот кошаркар, леле луѓе што направивме, рече Данев. Тој додаде дека СДСМ ги излажа граѓаните и токму затоа веќе 60 дена секојдневно се на улица низ цела Македонија, протестирајќи против Тиранската платформа и барајќи избори да одлучат на кого сакаат иднината да ја оставаат.
| | веќе видена | слични
4 копии

Народот нема да седи и мирно да гледа како некој ја уништува и ја суспендира демократијата, Уставот и законите, се вели во соопштението до ВМРО-ДПМНЕ. „Граѓаните нема да дозволат Македонија да стане двојазична и федерализирана држава. Граѓаните ја сакаат Македонија унитарна и мултиетничка, а не федерализирана држава, на која судбината би и била неизвесна“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, единствена разврска која ќе биде во корист на сите граѓани се нови парламентарни избори, на кои „граѓаните ќе му кажат на криминалецот Заев што мислат во врска со Тиранската Платформа“.
| | веќе видена | слични
8 копии

Послушниците на криминалецот Зоран Заев немаат ниту еден аргумент со кој ќе го оправдаат предавничкото прифаќање на Тиранската платформа и обврските кои ги има преземено кон нарко-мафијата што му помагаше на избори, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, од СДСМ молчат и се надеваат дека народот ќе заборави и ќе им прости. „Мислат дека народот ќе му прогледа низ прсти на криминалецот Заев и дека тој уште еднаш ќе биде амнестиран дури и ако се обиде да го погази Уставот и законите и формира паралелни институции. Насилниот и криминален избор на Претседател на Собрание ќе биде вовед во формирање на параинституции, акт кој го посакуваат сите негатори на македонската држава. ВМРО-ДПМНЕ ќе ги употреби сите демократски средства за да се спротистави на ваквите црни, антидржавни сценарија на криминалецот Заев“ - велат од ВМРО-ДПМНЕ. Народот нема да седи и мирно да гледа како некој ја уништува и ја суспендира демократијата, Уставот и законите, додаваат од партијата. „Граѓаните нема да дозволат Македонија ...
| | веќе видена | слични

- ВМРО-ДПМНЕ ќе ги употреби сите демократски средства за да се спротистави на ваквите црни, антидржавни сценарија на криминалецот Заев... Народот нема да седи и мирно да гледа како некој ја уништува и ја суспендира демократијата, Уставот и законите. Граѓаните нема да дозволат Македонија да стане двојазична и федерализирана држава. Граѓаните ја сакаат Македонија унитарна и мултиетничка, а не федерализирана држава, на која судбината би и била неизвесна, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека Зоран Заев ова не го сфаќа и упорно сака да ја реализира тиранската платформа во спротивност со волјата на граѓаните. - Послушниците на Заев немаат ниту еден аргумент со кој ќе го оправдаат предавничкото прифаќање на тиранската платформа и обврските кои ги има преземено кон нарко-мафијата што му помагаше на избори. Молчат и се надеваат дека народот ќе заборави и ќе им прости. Мислат дека народот ќе му прогледа низ прсти на Заев и дека тој уште еднаш ќе биде амнестиран дури и ако се обиде да го погази ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Најостро ги осудуваме пропустите, неажурноста и непочитувањето на одредбите од Законот за извршување на санкции и Правилникот за начинот на вршење на ...
сите 64 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 103 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илиевски: Изборите се механизам преку кој народот ќе може да ја отфрли Тиранската платформа (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: