Културно-забавна - Струшките вечери ја следат мисијата на Миладиновци

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) вчера одбележа 50 години од своето постоење и 150 години од објавувањето на Зборникот на народни умотворби на браќата Константин и Димитрија Миладинови во чијашто чест и се организира најпознатиот и најстар поетски фестивал на Балканот. Полувековниот јубилеј на СВП ќе биде под покровителство на УНЕСКО. Во чест на нивното дело, Министерството за култура целосно ќе го обнови спомен-домот на браќата Миладиновци во Струга, каде што ќе биде сместена и канцеларијата на фестивалот и струшкиот музеј, со постојана изложбена постановка. Делото на Миладиновци е камен-темелник на „Струшките вечери на поезијата“ зашто почнуваат во 1961 година, по повод 100 години од објавувањето на „Зборникот“ (24 јуни 1861). - Ние денес сме само продолжувачи на нивната голема мисија и идеја настојувајќи да ја оправдаме довербата и да бидеме на висината на нивното дело - истакна директорот на СВП Данило Коцевски, кој се осврна на почетоците на фестивалот, кој од собир на домашни поети ...
| | веќе видена | слични

Јубилеите 150 години од Зборникот на Миладиновци и пет децении од „Струшки вечери на поезијата“ се одбележаа вчера во НУБ Свеченост по повод двата значајни јубилеи во македонската култура, 150 години од Зборникот на народните умотворби на браќата Миладиновци и пет децении од најпрестижната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“ вчера напладне се одбележа во НУБ „Св. Климент Охридски“. Директорот на НУБ, Миле Бошески, истакна дека двата јубилеја се слават во време кога „секој аргумент, од која било сфера на општествениот живот, е исклучително значаен во борбата за зачувување на националниот идентитет и самобитноста на македонскиот народ, историја и култура“. За првите македонски преродбеници кои дадоа централно место, презентирајќи ги посебностите на македонскиот народ и култура, поздравна реч одржаа министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, претседателот на Друштвото на писателите, Раде Силјан и претседателот на „Струшките вечери на поезијата“, Данило Коцевски. - Делото на браќата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 78 | | | веќе видена

Аналитичарите Сашо Клековски и Владимир Божиновски едногласни во објаснувањето зошто ВМРО-ДПМНЕ има несогласување со договорот и со референдумот во вечерашното ...
сите 23 | | | веќе видена

Во отвореното Студио 1 ги анализираме последните апели на партиите пред референдумот – маршот на коалицијата „За европска Македонија“ во Скопје и маршот на ...
сите 58 | | | веќе видена

Вардарци со силно темпо продолжуваат на одигрување натпревари. После големата победа против актуелниот шампион на Европа, црвено-црните слетаа во Скопје, вчера ...
сите 108 | | | веќе видена

Останува уште помалку од една седмица до конференцијата на која што Apple ќе ги претстави трите нови модели на Ајфон и новата генерација на паметниот часовник. ...
сите 71 | | | веќе видена

Единствена цел на пререгистрацијата на граѓаните во системот на Управата за јавни приходи (УЈП) е да се подобрат услугите што оваа институција им ги дава на ...
сите 79 | | | веќе видена

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Музејот на современата уметност во Скопје ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловена ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - Струшките вечери ја следат мисијата на Миладиновци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: