Вратите од Собрание за влез на насилниците ги отвориле Крсто Мукоски и Сашо Василевски


2 копии

Заземањето на Собранието и насилниот напад врз пратениците на СДСМ и врз Зијадин Села не биле спонтани, туку координирани од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа го потврдуваат релевантните информации кои Алсат-М ги обезбеди од свои извори, но и од снимки кои кружат низ социјалните мрежи. Во текот на гласањето за изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ скандираат и пеат песни, кревајќи тензија до точка на зовривање и експлозија со насилниот упад на демонстрантите во просториите на Собранието. Но, според сигурни извори на Алсат, кои имале увид во снимките од внатрешните камери во Собранието, вратите на Собранието ги отвараат двајца пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски и Сашо Василевски, без воопшто да бидат спречени од обезбедувањето на Собранието, па ни од малкутемина полицајци кои се наоѓаат на влезот на законодавниот дом. По упадот во просториите на Собрание, голема група демонстранти е во пленарната сала, каде слават заедно со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, а друга група ...
| | веќе видена | слични

Покрај лидерите на парламентарните партии, листата на соговорници на американскиот функционер е проширена со уште две имиња: претседателот Иванов и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Хојт Брајан Ји, заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија во американскиот Стејт департмент, денеска пристигнува во Скопје за да разговара со политичките лидери „во врска со статусот за формирање на влада, билатералните односи и реформите потребни за евроатлантската интеграција“. Има две промени во агендата Ји. Неговата посета на Македонија која минатата недела беше најавена како еднодневна, сега е сменета во дводневна, а листата на негови соговорници е проширена со две имиња: претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Освен со Иванов и Џафери, Хојт Ји ќе се сретне и со лидерите на парламентарните партии - Зоран Заев, Али Ахмети, Никола Груевски, Билал Касами, Весел Мемеди, и Мендух Тачи, како и со претставници на граѓанското општество и дипломатската ...
| | веќе видена | слични

Политичката криза која трае повеќе од две години, неисполнетите барања за отфрлање на т.н. Тиранска платформа кулминираа во четвртокот попладне и резултираа со упад во Собранието од страна на граѓаните кои во изминатите 60 дена мирно протестираа. Обидот за избор на Талат Џафери за претседател на Собрание откако 20-тотот продолжение на конститутивната седница заврши, според ВМРО ДПМНЕ, е иницијалната каписла за немилите настани во парламентот, кој ги испровоцира граганите. Претходно во обраќањето лидерот на СДСМ, Зоран Заев обвини дека Собранието намерно се блокира и истакна дека изборот на претседател ќе биде направен без разлика дали тоа ќе се случи во пленарната сала или пак во ходник. Пратениците кои бараа одговори што е прифатено од платформата не добија одговори од Заев. Од ВМРО ДПМНЕ предупредуваа да не се прави обид за избор на спикер спротивно на Деловникот укажувајќи дека тоа може да резултира со несогледливи последици. Тензиите ги зголеми и изведбата на албанската химна од говорницата во ...
| | веќе видена | слични

Нападот врз државна институција која е во срцето на демократијата е напад врз самата демократија, порачуваат заеднички претставниците на ЕУ, САД, НАТО и ОБСЕ во Македонија Првите луѓе на Делегацијата на ЕУ, Американската амбасада, Мисијата на ОБСЕ и на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје, вчера одржале заеднички состанок на кој ја разгледале безбедносната ситуација во земјата по сериозните инциденти во македонскиот парламент. Во заедничката изјава објавена денеска тие, како што велат, најстрого го осудуваат организираниот напад врз Собранието на 27 април. Истотака се изразува сериозна загриженост поради тоа што властите не успеале да го спречат тој напад и не ја овозможиле неопходната безбедност на пратениците и на присутните новинари: „Нападот врз државна институција која е во срцето на демократијата е напад врз самата демократија“, се вели уште во заедничката изјава . Гледај видео 01:37 Сподели Мирни протести и лекување на раните Испрати Фејсбук Твитер google+ Whatsapp Tumblr Digg linkedin Newsvine ...
| | веќе видена | слични

Кога партиски лидер му кажува на „професионалец“ во МВР што треба да прави, јасно е зошто Македонија е дефинирана како партиски „заробена држава“ и зошто е неопходна департизација и реформа на безбедносниот систем. Директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, вели дека полицијата немала никаква информација дека во четвртокот ќе се избира претседател на Собранието , па затоа очекувал уште еден мирен и вообичаен ден. Тоа едноставно не е точно. Истиот ден лидерот на СДСМ, Зоран Заев, имаше обраќање од собраниската говорница и побара седницата да продолжи и по 18 часот. Потоа, одговарајќи на новинарски прашања на прес-конференција во парламентот, јавно соопшти дека изборот на претседател ќе се случи „отсега па натаму, во секој момент“. Тоа беше и причната што пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по прекинот на седницата не си заминаа од пленарната сала, туку останаа за да ја блокираат горницата и да го чуваат столчето на претседавачот Трајко Вељаноски. Иницијативата „За заедничка Македонија“ тој ден ги повика ...
| | веќе видена | слични

Најлош начин на решавање на еден конфликт е употреба на насилство, вели пратеникот во Бундестагот Торстен Фрај (ЦДУ). Тој смета дека најдобро би било сега да се разговара со посредство на независен медијатор. ДВ: Како гледате на актуелните случувања и колкава е опасноста од натамошно влошување на ситуацијата? Торстен Фрај: Сигурно најлош начин е конфликт да се решава со насилство. На тој начин отворениот јаз станува само подлабок. Затоа, по вчерашниот развој на ситуацијата, мислам дека има голема опасност од натамошно заострување на конфликтот. ВМРО-ДПМНЕ нема да ги толерира постапките на другите партии, како вчера при изборот на нов претседател на парламентот, без да преземе ништо. Таа и натаму е во состојба да мобилизира голем дел од населението, конечно таа и освои најголем број гласови на изборите. Решение кое нема да биде поддржано од страна на ВМРО-ДПМНЕ нема да може да донесе трајно смирување на ситуацијата. Треба да се причека на наредните случувања. Можеше ли да се очекува вакво сценарио? Беше ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски на СДК: Никола Груевски мора да раскажуваше вицови во 4 сабајле, кога за нападот на Собранието ги повика „институциите да направат брза и ефикасна истрага, да ги откријат виновниците и да бидат изнесени на суд“. Кои институции? Полицијата на Чавков и Обвинителството на Зврлевски? Полицијата што со водените топови на Ердоган го бранеше белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ од боење, а ги пушти во Собранието да командуваат насилници маскирани со фантомки и да линчуваат пратеници избрани од народот? Полицијата што ги бркаше студентите по библиотеки за да ги претепа и да му ги предаде на обвинителот Зврлевски? Ене ги децата, уште по судови ги влечкаат. Во десетгодишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ има два славни датуми. 24 декември, 2012 година. И 27 април, 2017 година. На 24 декември, полицијата на клоци ги избрка од Собранието пратениците што се политички противници на ВМРО-ДПМНЕ и новинарите за да не ги гледаат грдите слики. На 27 април, полицијата им ја отвори вратата на ...
| | веќе видена | слични

Даниела Трпчевска Зголеменото присуство на полиција пред законодавниот дом и вчера сведочење за драматичната ноќ во која беа повредени над 100-ина лица, меѓу кои и десетици пратеници, новинари и полицајци, во инциденти кои се случија по изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Ситуацијата во и пред парламентот во текот на вчерашниот ден беше мирна, по ноќната интервенција на специјалните единици на полицијата кои ги растераа демонстрантите. Иако за вчера беше предвидено да продолжи собраниската седница, таа беше одложена. Во канцелариите, прес-центарот и салата „Македонија“, каде што се одржуваат пленарните седници се проценува направената штета од нередите, кога поголема толпа протестанти насилно влегоа во собраниската сала и ги нападнаа пратениците на СДСМ. Се прават напори за враќање во првобитната состојба во најкус рок, со што ќе се создадат услови за работа на Собранието, информираа вчера од собраниската служба. „Што се случува во Македонија“ е главното прашање што го поставуваат ...
| | веќе видена | слични

Она што синоќа се случи во Скопје е изненадување само за неупатените и незаинтересираните во состојбите во Македонија. Нападот врз Собранието беше долго подготвуван и смислен обид да се уништи демократијата. Целта на вчерашниот упад на насилниците во македонското Собрание е една и единствена: поранешниот премиер Никола Груевски и неговата клика од националистичката ВМРО-ДПМНЕ по секоја цена да ја задржат власта. Оваа партија победи на предвремените парламентарни избори во Македонија во декември 2016 година, но не успеа да обезбеди мнозинство за формирање на нова влада. Тоа им успеа на Социјалдемократите предводени од Зоран Заев кои во својата коалиција ги обединија партиите на етничките Албанци. Албанските партии одбија да соработуваат со Груевски поради неговите националистички испади и задушувањето на демократијата. Откако го загуби мнозинството во парламентот, Груевски и неговата партија одлучија преку блокада на неговата работа да го запрат изборот на спикер и формирање на нова влада. Во тоа добија и ...
| | веќе видена | слични

Пиштоли од обезбедувањето на раководството на СДСМ,пеење албанска химна и провокации во собраниската сала, избор на претседател на парламентот надвор од досегашната пракса. Претходно и најави дека тоа ќе се случува на скалите или по ходниците. Што се му претходеше на влегувањето на граѓаните и на инцидентите во законодавниот дом? Лидерот на СДСМ прво од собраниската говорница најави алтернативен избор на претседател на собрание. Околу 14 часот истото го стори од прес-центарот,со ништо не навестувајќи го она што ќе се случува по четири и пол до пет часа. Околу 18 часот откако претседавачот Вељановски ја заврши седницата. Пратениците останаа во салата. Веќе беше извесно дека настаните нема да се одвиваат како претходните денови. Дофрлања и провокации. Откако пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја испеаја македонската химна пратеник на БЕСА од говорница ја испеа албанската. Заедно со колегите од другите партии на Албанците. Потоа следуваше читање на одредби од деловникот и избор на претседател на собрание онака како што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во голема мерка вицепремиерот Бујар Османи беше во право кога изјави дека Венецијанската комисија не е супермаркет па од нејзиниот извештај за Законот за ...
сите 287 | | | веќе видена

Вицепремиерот Бујар Османи истакна дека препораките од Венецијанската комисија ќе се применат , со забелешка дека ќе се води сметка неговата имплементација да ...
сите 93 | | | веќе видена

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“.Министерот за ...
сите 162 | | | веќе видена

Големата акција на МВР пред една недела , во која беа приведени 12 лица кои шверцувале оружје и дрога заврши со слобода на криминалните банди. Обвинителството ...
сите 68 | | | веќе видена

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во ...
сите 146 | | | веќе видена

Според него реакцијата не се однесува на СДСМ, туку на фактот да не дозволат да се намали бројот на пратеници Албанци заради изборниот модел. – Вистина е дека ...
сите 141 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вратите од Собрание за влез на насилниците ги отвориле Крсто Мукоски и Сашо Василевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: