Погледнете ја пораката на популарните ,,Комити,, до сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко (фото)

Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко најави дека поради серијата напади и навреди врз неговата личност и покрај незапаметените успеси за македонскиот клупски спорт ќе се повлече од финансирањето на спортското друштво Вардар . По тој повод се јавија навивачите на скопскиот клуб, популарните „ Комити “ и со соопштение се обратија до него. „Почитуван господине Самсоненко, ,,Вие влеговте во Црвено-Црното семејство во вистинска смисла на зборот. Влеговте со душа и со целото свое срце, и ние токму така и ве прифативме, со душа и срце. ,,Ни приредивте толку голема радост, и овозможивте да се чувствуваме горди што сме припадници на овој клуб, што во нашите вени тече крв во боите на клубот со свето име. Ние не сме знаеле да прифатиме никого во ова наше семејство претходно на начинот на кој ве прифативме вас. ,,Вие станавте синоним за овој клуб многу повеќе од било кој пред вас, вие како сопственик на клубот станавте икона негова, идол на новите генерации, вие, и покрај вас направивте да има уште десетици нови ...
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот македонски клуб се наоѓа пред еден од најголемите моменти во својата историја – можност за пласман во групната фаза од Лигата на Европа. „Црвено-црните“ во четврток во Истанбул ги очекува историскиот натпревар со Фенербахче кој може да отвори ново поглавје за македонскиот клупски фудбал. „Вардарци“ пред само три дена на „Телеком арената“ стигнаа до извонредни 2-0 против Турците, денеска повторно појавувајќи се пред домашната публика на, еден вид, испраќањето за Турција. Но, на стадионот во Ѓорче Петров, за жал, за „вардарци“ повторно беше враќање во реалноста… На трибините едвај вкупно 200 навивачи кои ја проследија победата над Победа, и се одлучи да им дадат на своите фудбалери последна поддршка пред заминувањето за Истанбул. Толку, околу разликата меѓу оние кои постојано се со играчите и тимот, и оние за кои привлечни се само европските успеси…
| | веќе видена | слични

Околу две и пол илјади билети им следуваат на вардарци за историскиот меч на најтрофејниот македонски клуб во Истанбул, против Фенербахче, што е голем предизвик за симпатизерите на „црвено-црните" бои, да се исполни секторот за гостински навивачи на „Шукру Сарачоглу" стадионот во Истанбул. Интерес има кај фановите на Вардар, но дали ќе се искористат сите билети што следуваат, се уште е енигма. Капацитетот на стадионот во Истанбул е околу 50 илјади, а пет посто им следува на гостите од Скопје. Тие ќе им бидат на располагање на вардарци, а каква чќе биде поддршката во Истанбул на мечот што одлучува дали Вардар ќе биде првиот македонски клуб што играл во фаза по групи во Европа Лигата и воопшто во европските купови ќе видиме во четврток од 19,30 часот. За тогаш е закажан реваншот во Истанбул и втората битка од двомечот. Вардар има одлична предност од 2:0 по првиот меч во Скопје.
| | веќе видена | слични

Нема поубав подарок за сите нас и играчите и навивачите од пласман во Европа Лигата, вели Стефан Спироски, еден од вардаровите мотори во играта, особено на средината на теренот. Победата против Фенербахче од 2:0 во Скопје ветува многу, но не гарантира историја за Вардар и прв пласман во фаза по групи во европските натпреварувања. Работата треба да се заврши на еден од најжешките терени во Европа на „Шукру Сарачоглу“ во Истанбул пред 50 илјади френетични навивачи на Фенербахче. „Предноста е добра, но уште ништо не е готово. Знаеме дека реваншот ќе биде многу тежок. Ќе одиме да постигнеме гол и да си ја олесниме работата. Верувам дека ќе успееме да му донесеме успех на клубот и да ја израдуваме целата македонска јавност. Имаме добра предност сега и ќе треба да одиграме уште еден натпревар да дадеме максиум и да дојдеме до посакуваната цел.", вели Спироски за клупскиот сајт. Реваншот ќе се игра на 24. август од 19,30 часот.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар ги продолжуваат подготовките за новата сезона, во која ќе ги бранат трофеите во сите натпреварувања од историската ланска сезона во која се закитија со титулата европски шампиони, прваци на СЕХА, како и со двојна круна на домашната ракометна сцена. „Црвено-црните“ делуваат фокусирано на Супер-глоуб, но повеќе од очигледен е „потресот“ во редовите на европскиот првак што настана со објавата на газдата Сергеј Самсоненко дека на крајот од оваа сезона ќе си замине од клубот. Впрочем, тоа го најави и Раул Гонзалес во изјава за македонските медиуми пред неколку дена, во која трофејниот стручњак истакна дека „штом Самсоненко си оди, сите треба да си бараме нови клубови“ . Шпанецот дефинитивно без проблем ќе си најде нов ангажман, и тоа во клуб од највисока класа, откако во изминатите години покажа дека е стратег од самата светска ракометна елита. Дел од таа елита е и Арпад Штербик, но искусниот голман уште во текот на ланската сезона во интервју за унгарските медиуми најави дека по истекот на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во прекрасна атмосфера и со поддршка од нешто повеќе од 20.000 гледачи, Вардар синоќа дојде до третата по ред домашна победа во Европа. После Малме и Копенхаген, совладан е тимот на Фенербахче од Турција. Триумф од 2:0 за кој придонесоа голот на Барсегјан и автоголот на Топал во последните мигови од средбата. Вардарци имаат два гола предност пред реваншот во Истанбул, а играчите ветуваат дека ќе дадат се од себе да ги израдуваат навивачите и целата македонска јавност со пласман во групна фаза, покажувајќи дека во Скопје никој ништо не им може. „ Беше тежок и цврст натпревар, онака како што и очекувавме пред почетокот. Ние го оставивме срцето на терен, одигравме храбро и тимски и уште еднаш на овие европски натпревари покажавме дека можеме да се носиме со големите екипи. Сите сме благодарни на поддршката на навивачите, и посакуваме да ги израдуваме и после реваншот на гостински терен, и се надеваме дека ќе им приредиме најубав подарок, а тоа е пласман во групите во Лигата на Европа “, вели Спировски и додава: ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерот од средниот ред на Вардар, Стефан Спировски е презадоволен од триумфот над Фенербахче, но вели дека се уште ништо не е готово, во Истанбул ги почекува потежок меч.Вардар синоќа славеше голема над Фенербахче, 2-0 е фантастичен резултат, но потребни се уште 90 минути тешка борба против турскиот тим, овој пат на негово тло.„Беше тежок и цврст натпревар, онака како што и очекувавме пред почетокот. Ние го оставивме срцето на терен, одигравме храбро и тимски и уште еднаш на овие европски натпревари покажавме дека можеме да се носиме со големите екипи. Сите сме благодарни на поддршката на навивачите, и посакуваме да ги израдуваме и после реваншот на гостински терен, и се надеваме дека ќе им приредиме најубав подарок, а тоа е пласман во групите во Лигата на Европа“, вели Спировски за официјалниот сајт на Вардар.„Предноста е добра, но уште ништо не е готово. Знаеме дека на реваншот ќе биде многу тежок натпревар во кој, како што кажа и нашиот тренер, ќе одиме да постигнеме гол и да си ја олесниме работата. ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Вардар оствари одлична победа од 2:0 над Фенербахче во првиот натпревар од плеј-офот за групната фаза од Лига Европа. Во одлична атмосфера на Арената „Филип Втори“, избраниците на Јаневски забележаа и повеќе од посакувана победа. -Беше тежок и цврст натпревар, онака како што и очекувавме пред почетокот. Ние го оставивме срцето на терен, одигравме храбро и тимски и уште еднаш на овие европски натпревари покажавме дека можеме да се носиме со големите екипи. Сите сме благодарни на поддршката на навивачите, и посакуваме да ги израдуваме и после реваншот на гостински терен, и се надеваме дека ќе им приредиме најубав подарок, а тоа е пласман во групите во Лигата на Европа,- вели Спировски. Спировски е еден од најдобрите играчи на Вардар во квалифкациите ова лето, а тој, како и сите останати посакува добрите игри да се потврдат со пласман во групната фаза. Нормално, сето тоа воопшто нема да биде лесно. -Предноста е добра, но уште ништо не е готово. Знаеме дека на реваншот ќе биде многу тежок натпревар во ...
| | веќе видена | слични

Вардар во фантастичен натпревар стигна до одлична предност од 2-0, па фудбалерите на „црвено-црните“ уште еднаш покажаа дека се зрели да се носат и со големите европски клубови. Сепак, нашите играчи се свесни дека без оглед на одличната позитива, задачата на реваншот во Истанбул ќе биде пеколно тешка. „ Беше тежок и цврст натпревар, онака како што и очекувавме пред почетокот. Ние го оставивме срцето на терен, одигравме храбро и тимски и уште еднаш на овие европски натпревари покажавме дека можеме да се носиме со големите екипи. Сите сме благодарни на поддршката на навивачите, и посакуваме да ги израдуваме и после реваншот на гостински терен, и се надеваме дека ќе им приредиме најубав подарок, а тоа е пласман во групите во Лигата на Европа. Предноста е добра, но уште ништо не е готово. Знаеме дека на реваншот ќе биде многу тежок натпревар во кој, како што кажа и нашиот тренер, ќе одиме да постигнеме гол и да си ја олесниме работата. Верувам дека ќе успееме да му донесеме успех на клубот и да ја израдуваме ...
| | веќе видена | слични

Еден од најдобрите во минатата сезона во дресот на Вардар, Вуко Борозан e на мета на повеќе европски клубови. Левиот бек кој имаше одлични настапи, пред сѐ на завршните турнири од СЕХА и од Лигата на шампионите. според медиумите од Црна Гора, веќе добил неколку понуди. Пред се од клубови од Германија, Шпанија и од Унгарија. Дефинитивно, Црногорецот важи за еден од најдобрите леви бекови во Европа на негова возраст и со своите проектили имаше значајна улога во освојувањето на четирите титули минатата сезона. Инаку, по турнејата во Германија, „вардарци“ добија мал одмор, а Циндриќ, Милиќ и Недановски пауза за санирање на повредите. Ќе бидат и подтотвуваат во Скопје за настапот на Суперглоуб, неофицијалното светско ракометно клупско првенство во Доха, кое ќе се одржи од 26 до 29 август. Прв противник на Вардар ќе му биде иранскиот Наф О Гашаран, додека во полуфиналето ќе се сретне со Барселона.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 744 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 230 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Гордана Силјановска Давкова во поседната ТВ-дебата на претседателските кандидати на ТВ21 пред самиот финиш на кампањата, односно изборниот молк, рече дека само ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Погледнете ја пораката на популарните ,,Комити,, до сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: