Универзална сала се враќа на градот


3 копии

Градоначалникот Шилегов и министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска потпишаа Писмо за намери преку кое се дефинираат активностите за унапредување на културата на подрачјето на Град Скопје преку заедничко финансирање на изградбата на Универзална сала. - Универзалната сала се враќа на градот. За таа цел потпишавме Писмо за намери со Министерството за култура преку кое се дефинираат активностите за унапредување на културата на подрачјето на Град Скопје преку заедничко финансирање на изградбата на Универзална сала. Во неа ќе се организираат културни и спортски настани, а граѓаните на Скопје и воопшто на Република Македонија ќе имаат можност да ги остваруваат своите општествени и културни права и вредности. Предвидено е изградбата на салата да почне во 2019 година – најави на денешната прес-конференција градоначалникот Шилегов. Шилегов потсети дека салата веќе две години е затворена за посетители. - Причините ги гледате зад мене. Реконструкцијата на Универзална сала, како симбол на солидарноста, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вработените во Универзална сала која две години не работи, редовно одат на работа и земаат плата оти работат на други проекти кои ги организира Градот, велат за САКАМДАКАЖАМ.М К од кабинетот на градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. Во Универзална сала вработени се 22 лица и директор. Мината недела градоначалникот Шилегов ја смени директорката Вера Бошковска и на нејзино место го постави Филип Аврамчев. Како што објаснуваат од Градот вработените и директорот имаат обврски односно во текот на годината се со целосен ангажман реализирајќи проекти од програмата за култура на Град Скопје. Годинава тие работат на седум проекти. „Јавната установа од областа на културата Универзална сала не функционира само во делот на изведбата на сценските активности. Вработените реализираат повеќе проекти, тешки повеќе од десет милиони денари на повеќе локации и во временски интервали кои опфаќаат по неколку месечна работа на секој од нив поединечно. За оваа година предвидени се седум големи проекти во вредност од 14,2 милиони ...
| | веќе видена | слични

Универзалната сала која веќе со месеци откако е дојдена СДСМ на власт е по клуч и е во очајна состојба ќе се реконструира по решение изготвено од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Имено станува збор за проектот за реконструкција со надградба и доградба на конгресниот центар „Александар Македонски“ (Универзална сала) кој бил предвидена во буџетот на Министерството за култура уште во месец март 2016 година. Владата на ВМРО-ДПМНЕ во последните четири години од својот мандат работеше интензивно на новото решение и изглед на салата. Инаку со заклучок на владата за финансирање на проектот и изградба на салата во минатото беше направен и проект со кој се задржува основниот изглед на куполата со тоа што од страните се додадени функционални сали за конференции за кои се покажа голема потреба со што салата ќе стане и конгресен центар. Во долниот дел предвидено е и подземно паркирање. Овој проект беше предвиден и во програмата на поранешниот градоначалник Коце Трајановски, додека вчера градоначалникот Петре Шилегов и ...
| | веќе видена | слични

Старата добра Универзална сала веќе две години е затворена за посетители. Вчера, скопскиот градоначалник Петре Шилегов најави нејзината нова изградба која е предвидено да почне во 2019 година. Фото: МИА/Фросина Насковиќ
| | веќе видена | слични

Градот Скопје и Министерството за култура заеднички ќе ја финансираат изградбата на скопската Универзална сала, која веќе две години е затворена за посетители. Предвидено е изградбата на новиот објект да почне во 2019 година, а со потпишувањето писмо за намери на челните луѓе на градот, Петре Шилегов и министерот за култура Роберт Алаѓозовски, се дефинираа активностите за овој проект. Градоначалникот Петре Шилегов истакна дека Универзалната сала е симбол на солидарноста и дека со години имало ветувања за реконструкција на објектот, но тоа не се случило. Градоначалникот додаде дека им ветил на златните славејчиња дека за јубилејниот 50. роденден ќе пеат во новата Универзална сала. – Универзална сала треба да се врати каква што беше и таа повторно да претставува културно средиште на нашиот град. Изградбата на салата ќе биде според најсовремените стандарди за безбедност, удобност на гледалиштето и пристапност. Изгледот и функционалноста ќе бидат задржани со дополнителни содржини за други културни манифестации – ...
| | веќе видена | слични

Град Скопје ќе им ја врати Универзална сала на скопјани на која веќе две години виси клуч на врата со цел повторно во неа да се одржуваат културно-уметнички и спортски манифестации. Но, за да се случи тоа скопјани ќе мораат да почекаат уште некое време, бидејќи објектот е во руинирана состојба, а за да светне во полн сјај најпрво ќе треба да се направи проект, дури потоа да почне изградбата која се најавува за 2019 година. Финансирањето на изградбата на Универзална сала ќе биде заедничко на Министерството за култура и на Град Скопје, за што првите луѓе на овие институции потпишаа писмо за намери преку кое се дефинираат активностите за унапредување на културата на подрачјето на главниот град. – За жал, нашата метропола, поради состојбата во која се наоѓа Универзална сала, нема соодветен простор за културно-уметнички манифестации меѓу 1.000 и 5.000 луѓе. Во моментов нашите национални установи од културата во Скопје, Филхармонијата, Операта, Македонскиот народен театар и другите театри излегуваат во пресрет за ...
| | веќе видена | слични

Од почетокот на 2015-та година го доби името Конгресен центар „Александар Македонски“, но од тогаш па до денес во него се уште не се изведе ниту една претстава, иако официјално работи. Има 22 постојано вработени, ангажира дополнителни хонорарни соработници за проектите на кои работи, а од пред две недели доби и нов директор. Градоначалникот Петре Шилегов најави дека ќе се промени официјалното име и ќе се врати стариот назив „Универзална сала“, а во 2019-та ќе почне реконструкцијата. „Постојат три проекти за Универзалната сала меѓу кои што дел се неразработени, дел се изведени надвор од каква било постапка и процедура и за нив не се обезбедени финансиски средства. Заради последниот проект кој не се знае од кого е нарачан, Универзална е во тешка финансиска состојба, должи 200.000 евра и нема средства за да го плати. Ги доразработуваме проектите да го најдеме оптималното решение за изградба на салата. Откако ќе биде завршен градежниот проект ќе се знае колку ќе чини“, рече Шилегов. Централниот регистар на 8 ...
| | веќе видена | слични

По пет децении постоење, вратите на Универзална веќе две години се затворени.. Објектот е во очајна состојба и му е потребна реконструкција.. Претходниот проект не се реализираше.. Сегашните власти ветуваат обнова ама не откриваат колку ќе чини.. Објектот на Универзална е подигнат по земјотресот во 63-тата.. Во неговата изградба учествувале 35 држави.. Салата има капацитет од 1.600 седишта.. Реконструкцијата е предвидено да почне идната година.. Градот Скопје и Министерството за култура ќе го финансираат прокетот..
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов и министерот за култура Роберт Алаѓозовски денеска потпишаа договор дека догодина ќе почнат да ја реновираат Универзална сала. Уште не се знае како ќе изгледа проектот според кои ќе се реновира концертната сала, тој допрва ќе се прави и избира, но Шилегов и Алаѓозовски договорија заеднички да се финансира овој проект. Како што кажа Шилегов во Градот постојат три проекти но ниту еден од нив не бил соодветен и во наредниот период ќе се доразработуваат за да се избере најсоодветно решение. „Постојат три проекти за Универзалната сала меѓу кои што дел се неразработени, дел се изведени надвор од каква било постапка и процедура и за нив не се обезбедени финансиски средства. Заради последниот проект кој не се знае од кого е нарачан, Универзална е во тешка финансиска состојба, должи 200.000 евра и нема средства за да го плати. Ги доразработуваме проектите да го најдеме оптималното решение за изградба на салата. Откако ќе биде завршен градежниот проект ќе се знае колку ќе чини“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 382 | | | веќе видена

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Универзална сала се враќа на градот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: