УНХЦР: За 12 часа нови 7.600 мигранти влегле во Македонија

2 копии

Околу 7.600 мигранти, повеќето од Сирија, влегле од Грција во Македонија од вчера во 18 часот до изутрината во 6 часот, соопшти високиот претставник за заштита на УНХЦР Александра Краусе. - Имаме информација од нашите грчки колеги дека нови мигранти пристигнуваат со автобуси, а тие и понатаму ќе доаѓаат, изјави Краусе. Се проценува дека во последните два месеца од Грција во Македонија влегле над 70 илјади мигранти, чија крајна дестинација се западноевропските земји.
| | веќе видена | слични

Поради штрајкот на машиновозачите, повеќе стотици мигранти заминаа кон Табановце со автобуси и со такси возила Повеќе стотици мигранти кои денеска од Грција влегоа во земјава, заминаа кон Табановце со автобуси и со такси возила. Поради штрајкот на машиновозачите, запреа и специјалните возови кои ги превезуваа бегалците на патот кон Европа. Но, реките мигранти кои секојдневно влегуваат во Македонија не престануваат. Бројката изминативе денови се искачи на 7.600 мигранти, повеќето од Сирија кои за едно деноноќие влегле од Грција во Македонија. „Имаме информација од нашите грчки колеги дека нови мигранти пристигнуваат со автобуси, а тие и понатаму ќе доаѓаат“, изјави високиот претставник за заштита на УНХЦР, Александра Краусе. Се проценува дека во последните два месеца од Грција во Македонија влегле над 70 илјади мигранти, чија крајна дестинација се западноевропските земји. За разлика од вчера кога поради силниот дожд се создаде огромен метеж на меѓуграничниот премин со Грција, а родителите со деца во рацете и ...
| | веќе видена | слични

Напливот на мигранти од грчките острови на македонската граница не се намалува. Од грчка страна постојано доаѓаат бегалци од Сирија, Авганистан, Ирак...Денеска нивниот број е поголем од 7.600, а од грчка страна автобусите со бегалци чија последна станица е грчко-македонската граница не престанаа да доаѓаат.Поради штрајкот на машиновозачите, повеќе стотици мигранти заминаа кон Табановце со автобуси и со такси-возила.Во Гевгелија има таксисти од целата земја, а побарувачката е огромна.За разлика од вчера, кога поради силниот дожд и привременото повлекување на грчката полиција се создаде огромен метеж на меѓуграничниот премин со Грција, денеска ситуацијата се нормализира.Само во последниве четири дена бројот на илегалните мигранти во Грција е 175.000, соопшти Меѓународната организација за миграции (ИОМ).
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓународната организација за миграции (ИОМ) соопшти дека бројот на илегални имигранти што годинава пристигнале во Грција е двојно зголемен само во последниве четири дена, достигнувајќи цифра од над 175.000. Според податоците на ИОМ, од почетокот на годината, па до завчера, во Грција биле регистрирани вкупно 175.375 бегалци. Во понеделникот ИОМ соопшти дека од почетокот на 2015 во земјата пристигнале 88.204 имигранти. ИОМ оценува дека ваквото драстично зголемување на бројот на имигранти што влегле во Грција се должи на засилениот наплив на бегалци од Сирија, кои од турското крајбрежје се упатуваат кон грчките острови. Податоците на ИОМ покажуваат и дека годинава вкупно 432.761 имигранти од Блискиот Исток, централна Азија и Африка ги минале водите на Средоземното Море, пристигнувајќи до бреговите на некоја од европските земји, најчесто Италија или Грција.
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески со лисици беше спроведен од затворот во Шутка до Кривичниот суд. Тој за време на рочиштето за случајот ...
сите 73 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Поддржувачите на иницијативата „Македонија блокира“ вечерва се упатија во населбата Пржино, кон домот на поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УНХЦР: За 12 часа нови 7.600 мигранти влегле во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: