Во организација на „Калин Камен“ планинари се искачија на Руен

Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ од Крива Паланка, организираше планинарска акција во која учествуваа околу 120 планинари од Крива Паланка, Струмица, Скопје, Пробиштип, Куманово и Софија, Република Бугарија кои денеска се искачија на највисокиот врв на Осоговските планини, Руен. Претседателот на здружението Денис Ангеловски вели дека искачувањето претставува возобновување на 35-годишната традиција за искачување на Руен во вториот викенд од месец септември која беше прекината во изминатите три години. - Целта на оваа акција е да ја вратиме запоставената повеќедецениска традиција на искачување на Руен во овој период од годината, која е запоставена изминатите неколку години и е со измесетен датум. На Руен денес се искачија околу 120 планинари, ентузијасти од речиси сите краеви на земјава, а особена чест е што на акцијата се одзваа и неколку планинарски друштва од соседна Бугарија – изјави Ангеловски. Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ од Крива Паланка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 120 планинари од Крива Паланка, Струмица, Скопје, Пробиштип, Куманово и Софија, Република Бугарија денеска се искачија на нјвисокиот врв на Осоговските Планини, Руен. Планинарската акција ја организираше Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен" од Крива Паланка. Претседателот на здружението Денис Ангеловски информира дека искачувањето претставува возобновување на 35-годишната традиција за искачување на Руен во вториот викенд од месец септември која беше прекината во изминатите три години. - Целта на оваа акција е да ја вратиме запоставената повеќедецениска традиција на искачување на Руен во овој период од годината, која е запоставена изминатите неколку години и е со измесетен датум. На Руен денес се искачија околу 120 планинари, ентузијасти од речиси сите краеви на земјава, а особена чест е што на акцијата се одзваа и неколку планинарски друштва од соседна Бугарија, изјави Ангеловски. Тој додаде дека иако „Калин Камен" е релативно младо здружение, радува фактот што се поголем ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Шри Ланка Маитрипала Сирисена побара оставки од секретарот за одбрана и шефот на националната полиција откако силите за безбедност не реагираа ...
сите 451 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 336 | | | веќе видена

И Пендаровски и Сиљановска секојдневно одржуваат средби и трибини со граѓаните. Пред малку двајцата претседателски кандидати  дадоа и изјави за медиумите. ...
сите 73 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 128 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во организација на „Калин Камен“ планинари се искачија на Руен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: