Во организација на „Калин Камен“ планинари се искачија на Руен

Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ од Крива Паланка, организираше планинарска акција во која учествуваа околу 120 планинари од Крива Паланка, Струмица, Скопје, Пробиштип, Куманово и Софија, Република Бугарија кои денеска се искачија на највисокиот врв на Осоговските планини, Руен. Претседателот на здружението Денис Ангеловски вели дека искачувањето претставува возобновување на 35-годишната традиција за искачување на Руен во вториот викенд од месец септември која беше прекината во изминатите три години. - Целта на оваа акција е да ја вратиме запоставената повеќедецениска традиција на искачување на Руен во овој период од годината, која е запоставена изминатите неколку години и е со измесетен датум. На Руен денес се искачија околу 120 планинари, ентузијасти од речиси сите краеви на земјава, а особена чест е што на акцијата се одзваа и неколку планинарски друштва од соседна Бугарија – изјави Ангеловски. Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“ од Крива Паланка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Околу 120 планинари од Крива Паланка, Струмица, Скопје, Пробиштип, Куманово и Софија, Република Бугарија денеска се искачија на нјвисокиот врв на Осоговските Планини, Руен. Планинарската акција ја организираше Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен" од Крива Паланка. Претседателот на здружението Денис Ангеловски информира дека искачувањето претставува возобновување на 35-годишната традиција за искачување на Руен во вториот викенд од месец септември која беше прекината во изминатите три години. - Целта на оваа акција е да ја вратиме запоставената повеќедецениска традиција на искачување на Руен во овој период од годината, која е запоставена изминатите неколку години и е со измесетен датум. На Руен денес се искачија околу 120 планинари, ентузијасти од речиси сите краеви на земјава, а особена чест е што на акцијата се одзваа и неколку планинарски друштва од соседна Бугарија, изјави Ангеловски. Тој додаде дека иако „Калин Камен" е релативно младо здружение, радува фактот што се поголем ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 286 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во организација на „Калин Камен“ планинари се искачија на Руен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: