Откриени спецификациите на Tesla Model 3


Автономија до 500 километри, а од 0 до 100 километри на час, автомобилот ќе забрзува за 5,1 секунда... Tesla веќе ги испорача првите триесет примероци од најочекуваниот автомобил на денешницата, Model 3. Првите примероци се испорачани за вработените на компанијата, кои истовремено ќе бидат и тест корисници. Зедно со оваа испорака, објавени се и некои спецификации, односно техничките детали за понудата. Основниот модел во САД ќе чини 35.000 долари, ќе има автономија од 360 километри, а од 0 до 100 километри на час, ќе забрзува за 5,6 секунди, додека максималната брзина ќе изнесува 209 километри на час. Во понудата се наоѓа и посилна батерија, за која се доплаќа 9.000 долари, автономијата се зголемува на 500 километри, а максималната брзина во тој случај изнесува 225 километри на час, со што забрзувањето од 0 до 100 километри на час, трае само 5,1 секунда. Моделот со погон на сите четири тркала се уште не се најде во понудата, и ќе пристигне најверојатно за година дена. Веќе неколку пати се спомнува и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet е создаден како отворена провокација за високото општество да го прифати електричниот погон како нова луксузна „ставка“. Петминутното освежување на батериите за следните сто километри е пристојна понуда. Да нема двоумење уште од почеток. Овој вчудоневидувачки автомобил вози на батерии. Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet не постигнува некое ново скалило на луксузот коешто треба да се покаже пред публиката на престижниот собир на вредни олдтајмери и најспектакуларни концептни автомобили во Пебл Бич, Калифорнија. Ова е своевидна изјава од изумителот на ултимативниот луксуз на четири тркала, дека крстосувањето на висока нога во блиска иднина лесно може да се префрли на електричен погон. Јасна провокација за стандардните на мобилност на високото општество. Арт-деко дизајн во спој со 750 електрични коњски сили погонскиот систем постигнува 550 киловати или 750 коњски сили. Тенка батерија вградена во подот му овозможува на кабриолетот долг 5,7 метри да вози преку 500 километри на ...
| | веќе видена | слични

Компанијата Mercedes-Benz денеска го претстави својот најнов концепт – електричен кабриолет кој никого не остава рамнодушен. Автомобилот е долг скоро 6 метри и е поставен на големи, 24 инчни тркала. Поклопецот на предниот дел како да нема крај, а задниот дел се заострува до еден единствен раб. На предниот дел доминира големата хромирана маска, а на левата и десната страна од неа се острите, тенки предни светлосни групи, додека на задниот дел се истакнуваат споените светлосни групи кои не можат да не нè потсетат на легендарниот 300 SL. Кога станува збор за внатрешноста, Vision 6 Cabriolet има само две седишта. Автомобилот изобилува со вешта комбинација од ретро и модерни елементи. Концептот го придвижуваат четири електромотори – по еден на секое тркало – и испорачуваат вкупно 750 коњски сили. Масивниот модул со батерии е поставен под подот, и кога е поврзан на брз полнач може да обезбеди автономија од 100 километри за само 5 минути полнење. Вкупната автономија е 322 километри. Забрзувањето до 100 километри на ...
| | веќе видена | слични

Сподели! ;) Maybach дивизијата на Mercedes-Benz го претстави својот најнов концепт – електричен кабриолет на кој навистина не можете да останете рамнодушни! Vision 6 Cabriolet е базиран на купе-концептот претставен минатата година , но во нашите очи, кабриолетот изгледа неизмерно подобро. Автомобилот е долг скоро 6 метри и е поставен на големи, 24-инчни тркала. Поклопецот на предниот дел како да нема крај, а задниот дел се заострува до еден единствен раб. На предниот дел доминира големата хромирана маска, а на левата и десната страна од неа се острите, тенки предни светлосни групи, додека на задниот дел се истакнуваат споените светлосни групи кои не можат да не нè потсетат на легендарниот 300 SL. Влезете во кабината, и работите се подеднакво спектакуларни! Vision 6 Cabriolet има само две седишта, а флуидноста е принципот кој е следен при дизајнирање на ентериерот. Навистина ни е тешко да одбереме зборови со кои ќе ја опишеме кабината на овој несекојдневен автомобил – комбинацијата од ретро и модерни елементи ...
| | веќе видена | слични

Мала британска работилница дава голем придонес за утрешната мобилност – едноставно поврзувајќи ја со минатото. Тие ги префрлуваат гласните и нечисти стари автомобили на електричен погон. Повеќето од нивните автомобили стануваат многу побрзи по преправката. Почисти, исто така. Дали духот на легендарните автомобили се сведува најмногу на моторот? Боксер моторот со воздушно ладење и препознатлив звук ја претвори „бубата“ во легенда? Во тој случај, Porsche 911 и Fiat 500 исто така ја должат славата на своите карактеристични мотори. Тоа е погрешен заклучок, доколку се суди според портфолиото на Electric Classic Cars. Оваа мала работилница во Велика Британија, во сопственост на двајца автомобилски ентузијасти, ги префрлува олдтајмерите и јангтајмерите на електричен погон. „ Буба“ што вози 240 km/h и сопирачки од Porsche на сите тркала На интернет страницата на Electric Classic Cars нема празни ветувања, само силни аргументи. Гледано според големиот придонес што тие го постигнуваат за јавноста да биде свесна за ...
| | веќе видена | слични

Infiniti ја враќа суштината на студиските автомобили. Тие треба да изненадат, да побудат љубопитност, па и да насмеат. Сето тоа му успева на Infiniti Prototype 9 . Тоа што овој ретро-тркач нема никаква искориска поткрепа, во случајов е апсолутно споредна работа. Премиум-марката на Nissan сé прави правилно. Фановите се поклонуваат пред името Infiniti, продажбата врви солидно на матичните пазари, марката се вмешува и во мотоспортот. Единственото што недостига е историја. Неполни три децении се премалку за Infiniti одвреме навреме да се повика на своето минато. Зошто тогаш историјата да не се „произведе“ сега? Дизајнерите го создадоа Infiniti Prototype 9 како ретро-тркач по пример на родстерите што во 1940-те години се натпреварувале по патеката Тамагава. Електричниот погон е „остаток“ од денешницата. Школката сепак е оформена рачно, од врвните мајстори на Nissan, легендарните такуми. Од спонтан разговор до општа еуфорија за изработка на Infiniti Prototype 9 Според шефот Роланд Кригер, сé почнало спонтано, од ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Велика Британија за забрана на дизел и бензински мотори на крајот ќе доведе до појава на повеќе штетни емисии во атмосферата, предупредува норвешката компанија Statkraft, која управува со британските електрани на вода и ветер.Масовното префрлување кон електромобилите, за кои британската влада се надева дека ќе ги наметне, ќе изврши притисок врз локалната енергија, изјави за Bloomberg, шефот Карстен Попинг, постар потпретседател на Statkraft .На пример, Велика Британија нема големо производство на енергија, како Германија, па ќе треба да изгради нови капацитети за задоволување на растечките потреби. Според Bloomberg до 2040 година ќе бидат потребни 52 тера-часа дополнителна енергија, или 16% повеќе од моментно достапните.Според Попинг најверојатно решение би било да се изградат нови гасни централи со таканаречениот „отворен циклус” на производството, што е и најефтина работа. Тие се пофлексибилни и можат да го неутрализираат ризикот од откажување на електричната мрежа од полнење на електромобилите ...
| | веќе видена | слични

DeLorean автомобилите станаа исклучително препознатливи во поп културата во 80-тите благодарејќи на нивната „главна улога“ во трилогијата „Враќање во иднината“. Сега, новата генерација на DeLorean фамилијата бара начин како да го врати брендот повторно во центарот на вниманието, со тоа што ќе се направи обид за правење на летечки автомобил. Пол ДеЛореан, внукот на оригиналниот креатор на брендот и сегашен извршен директор и главен дизајнер на DeLorean Aerospace, вели дека компанијата работи на возило со две седишта кое ќе биде способно за вертикално полетување и слетување (VTOL), наменето за персонален транспорт, а подоцна и за автономни летови. Моментално се работи на прототип во природна големина кој ќе биде пилотиран и во кој ќе може да се сместат 2 патници. Ќе биде на електричен погон, со домет од 193 km – во споредба со него, останатите летечки автомобили кои се развиваат од други компании се очекува да имаат домет од околу 40 до 80 km. Во поглед на дизајнот, DeLorean DR-7 леталото ќе има два пара ...
| | веќе видена | слични

Раководството на Škoda одлучи да ја заживее легендарната Felicia, но овојпат како електричен хечбек. Новината ќе се вика Felicia E, објави изданието AutoExpress.Еколошкиот автомобил ќе се составува на модуларната платформа MEB која ќе е основата и на сериската верзија на Volkswagen I.D. По димензии Felicia E ќе е слична со Rapid Spaceback, но внатре ќе има врвна пространост. На шасијата MEB чешката компанија ќе прави и електричен кросовер, кој ќе биде позициониран според големината меѓу Karoq и Kodiaq. SUV изведбата ќе се вика Amiq, Eliaq или Anuq. Електричниот модел ќе има електричен мотор со 300 коњски сили, а со едно полнење на батерии ќе поминува и до 500 километри. Ова ќе биде најскапиот модел во историјата на чешкиот производител.Škoda, исто така, ќе отпочне со развој и на електрично купе со 4 врати со два мотори со над 300 коњски сили. Автомобилот прво ќе се појави во Кина во 2025 година. На крајот на следната година на пазарот треба да се појави хибридна plug-in верзија на Superb, како и целосно ...
| | веќе видена | слични

Ѕkoda се подготвува за голема офанзива во областа на електричните возила и во нејзините рамки ќе го воскресне моделот „Felicia“, објави „Auto Express“. „Е-Felicia“ ќе е хечбек со целосно електричен погон, а освен неа ќе има и спортски кросовер на струја, кој се очекува да стане најскапиот автомобил во 122-годишната историја на чешката компанија. И двата модела би требало да се појават на пазарот во 2020-та година. Електричниот спектар на „Skoda“ ќе дебитира година пред тоа со „plug-in“ хибридна верзија на сегашниот „Superb“ и со целосно електричниот „Citigo“. Тој ќе ја користи целосно новата платформа „МЕВ“ на „Volkswagen“, предвидена за електричен погон. Најголем интерес кај публиката најверојатно ќе предизвика идниот електричен „SUV“, кој ќе е со спортски црти, а според димензии ќе се наоѓа во средината меѓу „Karoq“ и „Kodiaq“. Чесите го предвидуваат со моќност од околу 300 коњски сили и со максимален досег со едно полнење од 500 км. Цената ќе биде околу 45.000 евра – апсолутен рекорд за брендот, но ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриени спецификациите на Tesla Model 3

Од:
До кого (е-маил):
Порака: