Возење скутер во населено место

Возењето во населено место е голем предизвик, како за почетниците така и за искусните мотоциклисти. Недоволното искуство на дел од моторциклистите и недоволната заштита ( не носење на кацига и друга заштитна опрема), е причината за 70 проценти од собраќајните несреќи со мотори се случат во населени места. Покрај вештината која ја поседувате како возач, искуството и знаењето кое ви го имаат пренесено во авто школата, правилната заштита, брзите рефлекси, потребно е да ги знаете и основите правила за возење по градските улици. 1.Кацигата е задолжителна дури и до продавница Кацигата секогаш носете ја на вашата глава. Местото на кацигата не е таа да биде закачена на вашата рака или врзана за скутерот. Илјадници моторциклисти се повредуваат и страдаат токму од оваа причина. Статистиката вели дека дури 80% од незгодите кои се случиле поради неносење на кацига се случиле во првите неколку метри од самото тргнување. Значи без разлика дали одите до продавница, или на некоја подолга релација, заштата на кагицата е од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерството за финансии на САД воведе санкции за петмина вработени во разузнавањето и безбедносните служби блиски на, според нив поранешниот претседател на ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 155 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 235 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 129 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Возење скутер во населено место

Од:
До кого (е-маил):
Порака: