Возачите го поддржуваат правилото за казнени поени

Повеќето возачи во Формула 1 го поддржуваат новото правило за казнени поени и велат дека тоа е позитивна насока за спортот. Во оваа сезона стјуардите имаат можност да му доделат на возачите казнени поени за предизвикани инциденти и сериозни прекршувања на правилата. Пастор Малдонадо и Естебан Гутиерез – Бахреин 2014 Доколку некој возач добие 12 казнени поени во една сезона ќе нема право на настап на следната трка. Неколку возачи досега веќе ‘заработија’ казнени поени досега. Жул Бијанки има четири, Пастор Малдонадо три, додека Валтери Ботас, Кевин Магнусен и Адријан Сутил имаат по два казнени поени. “Мислам дека е во ред. Не сум сигурен дека некој ќе стигне до бројката од 12 но после три трки тој (Бијанки) има четири па би можел да стигне до 12 набрзо. Ќе видиме како ќе биде.” Изјави Сутил. “Најважно е дека има промена од минатата сезона бидеќи имаше одредени ситуации каде некои возачи добиваа казни што немаа некој голем ефект. Ако си последен и добиеш казна од 10 позиции сеуште си последен и не губиш ништо. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 104 | | | веќе видена

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 148 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 92 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 170 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 210 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Возачите го поддржуваат правилото за казнени поени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: