Васкопулос: Ова се петте имиња за грчкиот регион Македонија

7 копии

Павле Воскопулос Филипов еден од водачите на Виножито, партијата на Македонците во Грција со спротивставен став на грчките претставници и функционери во Фејсбук статус вели дека наместо Mакедонија, Грција треба да го смени името на грчкиот регион Македонија. За надминување на разликите околу името на нашата држава, Воскопулос предлага пет имиња за грчкиот регион Македонија: 1. Грчки географски регион 2. Географска грчка Македонија 3. Грчка Македонија 4. Грчка историска Македонија 5. Регион грчка Македонија. „Во обидот да се најде компромис ќе беше праведно и конструктивно да се предложат имиња за географската област на Северна Грција за да има чиста и јасна разлика од РМ како што бара грчката страна”, пишува Воскопулос додавајќи дека Грција има два проблеми со името на Република Македонија. „Со државноста, отсликана во македонштината на највисоко ниво во една организирана држава, каде македонскиот национален идентитет е на врвот – целосна еманципација преку независна држава, Република Македонија. Грчката ...
| | веќе видена | слични

Како дел од нашите потези за градење доверба, премиерот Зоран Заев ја најави одлуката на Владата за прекрстување на автопатот „Александар Македонски" во автопат „Пријателство". Еве на што нѐ потсетува Павле Воскопулос од Виножито, партијата на Македонците во Грција, за прекрстувањето на патот за Битола од страна на грчките власти.Воскопулос потсетува дека на новиот пат до Меџитлија од грчка страна, делумно финансиран и од ЕУ, најпрво стоел сообраќаен знак на кој името на Битола беше напишан на грчки и на латиница. По некое време сите тие сообраќајни знаци беа тргнати и поставени нови на кои на грчки јазик беше ставено името Манастири, а на латиница Битола.„Дали грчките служби сега ќе ги сменат пак таблите да одговорат соодветно и да покажат искрено пријателство. Дали Грција и грчката влада е искрена околу „иредентизмот“ и сличните политики“, прашува Воскопулос.
| | веќе видена | слични
4 копии

Топонимите често можат да бидат инструмент за пропаганда – експанзионизам и тоа на автопат кој делумно беше финасиран од Европската унија“, прашува и констатира Павлос Воскопулос Филипов член на партијата „Виножито“ која е членка на Европската слободна алијанса (ЕФА). Кога Ципрас зборува дека предуслов за пријателство е да се осудува иредентизмот и слични експанзионистички политики против Грција во Република Македонија, дали грчкиот премиер има желба и став да интервенира и да ги промени патните табли на автопатот кон Меџитлија?, пишува Република. Воскопулос пишува дека порано на патоказите стоел зборот Битола, напишан на грчки и на англиски, но по интервенција на некои „кругови“, властите го смениле во сегашното Монастири. Тој потсетува дека „дури и во историските книги се споменува дека ‘за жал’ грчката војска не успа да го ослободи Монастири во 1913 година“.
| | веќе видена | слични

„Кога Ципрас зборува дека предуслов за пријателство е да се осудува иредентизмот и слични експанзионистички политики против Грција во Република Македонија, дали грчкиот премиер има желба и став да интервенира и да ги промени патните табли на автопатот кон Меџитлија? Топонимите често можат да бидат инструмент за пропаганда – експанзионизам и тоа на автопат кој делумно беше финасиран од Европската унија“, прашува и констатира Павлос Воскопулос Филипов член на партијата „Виножито“ која е членка на Европската слободна алијанса (ЕФА). Воскопулос пишува дека порано на патоказите стоел зборот Битола, напишан на грчки и на англиски, но по интервенција на некои „кругови“, властите го смениле во сегашното Монастири. Тој потсетува дека „дури и во историските книги се споменува дека ‘за жал’ грчката војска не успа да го ослободи Монастири во 1913 година“.
| | веќе видена | слични
3 копии

Грција треба да го смени името на грчкиот регион Македонија, вели Павле Воскопулос Филипов, еден од лидерите на Виножито, партијата на Македонците во Грција. Воскопулос предлага пет имиња за грчкиот регион Македонија: 1. Грчки географски регион; 2. Географска грчка Македонија; 3. Грчка Македонија; 4. Грчка историска Македонија и 5. Регион грчка Македонија. „Во обидот да се најде компромис ќе беше праведно и конструктивно да се предложат имиња за географската област на Северна Грција за да има чиста и јасна разлика од РМ како што бара грчката страна”, пишува Воскопулос додавајќи дека Грција има два проблеми со името на Република Македонија. „Со државноста, отсликана во македонштината на највисоко ниво во една организирана држава, каде македонскиот национален идентитет е на врвот – целосна еманципација преку независна држава, Република Македонија. Грчката компонента на грчкиот „мит национална историја“ е дека Македонија (регионот) е грчка земја, дека жителите се грчки народ… Со засилување преку македонските ...
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 416 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 135 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 186 | | | веќе видена

Уште на почетокот повторно се видоа дијаметрално спротиставените позиции на владата и опозицијата. Јоргос Кумуцакос од Нова Демократија  ги повтори барањата на ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Васкопулос: Ова се петте имиња за грчкиот регион Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: