Генералното собрание на ОН го осуди Израел за насилството во Газа


Со големо мнозинство земјите членки ја осудија масивната употреба на насилство од страна на Израел против палестинските цивили. САД на гласањето доживеаја пораз. Генералното собрание на ОН доцна синоќа усвои резолуција во која Израел се осудува за насилство во Појасот Газа и за „прекумерна употреба на сила“, откако претходно беше одбиено барањето на САД во документот да се придодаде осуда за нападите на Хамас врз израелска територија. Резолуцијата која ја предложија Алжир, Турција и Палестинците е усвоена со 120 гласа „за“, 8 „против“ и 45 „воздржани“. Гласањето против барањето на САД, кое е одбиено со мал број гласови, претставува одраз на големата загриженост на светското тело кое го сочинуваат 193 земји членки дека резолуцијата која ја спонзорираа арапските и исламските земји е еднострана и дури не го споменува Хамас кој испука над 100 ракети кон цели во Израел. За време на масовните протести на границата меѓу Појасот Газа и Израел на 30 март загинаа над 120 Палестинци, а над 3.800 се ранети од израелски ...
| | веќе видена | слични

Веројатно никој не би претпоставил дека хартиените змејови можат да ја збунат моќната израелска армија, но популарните детски играчки создаваат проблеми за Израелците, по нивната употреба во пресметките во Појасот Газа од март, пишува „Лос Анџелес тајмс“. Хартиените змејови за кои најчесто се закачени крпи или други предмети кои горат, носени од ветрот, предизвикаа пожари и уништија 7.140 ари на национални паркови и на обработливо земјиште во Израел. Уништени се околу 1.400 ари на житни посеви, а штетата на израелските земјоделци се проценува на два милиони долари. Според одредени податоци Палестинците досега испратиле околу 450 запаливи хартиени змејови и балони во Израел. Пожарникарите се соочиле со 17 пожари на југот на Израел во неделата. Израел и Хамас се на работ на првата војна на хартиените змејови – вели воениот аналитичар Амос Харел за израелските медиуми. Еден од организаторите на операцијата со хартиени змејови истакна дека добил идеја да ја почне ваквата практика кога забележал како змеј ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Израелската војска објави во средата утрото дека извела воздушни удари врз 25 позиции на палестинската исламистичка организација Хамас во енклавата Појасот Газа откако палестинските милитантни истрелале 45 проектили врз Израел. До најновата размена на оган, која се одиграла пред мугрите, дојде во моментите додека се засилуваат обвинувањата против Израел за смртта на околу 130 Палестини од 30-ти март по должината на границата меѓу Појасот Газа и Израел на којашто Палестинците масовно протестираат. Засега нема извештаи за жртви и настрадани во најновите размени на оган од двете страни. Израелските борбени авион бомбардирале 25 цели, вклучително и воени позиции на Хамас, објави израелската армија. Хамас, кој од 2007 година е на власт во Појасот Газа, меѓутоа, не ја презема одговорноста за ракетирањето, иако досега редовно тоа го прави. Помалите милитанти групи, како што е Исламски џихад, дејствуваат спорадично и независно од Хамас, и во минатото истрелуваа ракети врз израелска територија. Но, израелската војска ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Изреалската армија денеска соопшти дека нејзини борбени авиони погодиле 25 позиции на Хамас во Газа откако Палестинците истрелале десетици ракети и гранати врз израелска територија. Врз Израел утрово биле истрелани 45 ракети и гранати, од кои израелската армија пресретнала само седум. Некои од ракетите експлодирале на територија на Израел. Нема повредени лица ниту во Газа ниту во Израел.
| | веќе видена | слични
6 копии

Зголеменото насилство во Газа претставува предупредување за сите „дека ситуацијата е многу блиску до работ на војна“, изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој ги повика Израел и Хамас во Газа да го продолжат прекинот на огнот со кој во 2014 година беше ставен крај на војната меѓу нив. Во писмен извештај поднесен до Советот за безбедност, Гутереш истакнува дека е шокиран од употребата на куршуми од страна на израелската армија во протестите во Газа. Од почетокот на протестите на 30 март, убиени се 132 Палестинци, а повеќе од 13.000 се повредени, покажуваат податоци на Меѓународниот црвен крст. Гутеррш остро ги осуди активностите на сите страни кои доведоа до опасна ситуација во израелско-палестинскиот конфликт. Палестинците во Газа протестираат против израелската блокада врз енклавата која трае повеќе од 10 години и бараат да се вратат во своите родни места од каде избегаа или беа протерани при создавањето на Израел во 1948 година.
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, оцени дека ескалацијата на насилството во Газа е „предупредување до сите дека ситуацијата е доведена на работ на војна“. Тој ги повика Израел и Хамас, кој владее со таа палестинска територија, повторно да ја потврдат својата посветеност на прекинот на огнот што ја заврши војната во 2014 година. Во извештајот на Советот за безбедност, кој синоќа го добил Асошиејтед прес, Гутереш вели дека е шокиран што израелската армија користи смртоносна сила од почетокот на протестите на границата со Газа на 30 март. Тој рече дека армијата има „одговорност максимално да се воздржува“, освен ако тоа не е последното средство. „Убивањето деца, како и јасно обележани новинари и медицински персонал од страна на безбедносните сили за време на демонстрациите, беше особено неприфатливо. Ним мора да им биде дозволено да ги извршуваат своите должности, без страв од повреди“, вели Гутереш. Шефот на ОН предупреди и дека активностите на Хамас и на другите екстремистички ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика Израел и Хамас во Газа да го продолжат прекинот на огнот со кој во 2014 година беше ставен крај на војната меѓу нив. Во писмен извештај поднесен до Советот за безбедност, Гутереш предупреди дека ситуацијата е на работ на војна и ги осуди сите страни кои придонесоа за крвопролевањето на стотина луѓе. Палестинците во Газа протестираат против израелската блокада врз енклавата која трае повеќе од 10 години и бараат да се вратат во своите родни места од каде што избегаа или беа протерани при создавањето на Израел во 1948 година.
| | веќе видена | слични

Израелски борбени авиони бомбардирале најмалку 9 локации во Појасот Газа, односно ги бомбардирале позициите на палестинската организација Хамас. Од израелската армија откриваат дека тоа било одговор на „запаливите змејови и балони“ кои што Палестинците ги пуштаат преку границата на израелска територија и предизвикуваат материјална штета, посебно на земјоделските полиња. Сирените се огласиле и на израелска територија, откако од Хамас не останале должни, па лансирале три ракети кон израелска територија. Сепак, една од трите лансирани ракети не ни стигнала на израелска територија, додека пак другите експлодирале на ненаселено место. Во текот на изминатиот месец, Палестинците се служат со необична тактика – пуштаат Змејови со запалени крпи преку израелска територија и предизвикуваат пожари во Израел. На некои од летечките змејови дури имало и експлозивни направи. И додека од Израел тврдат дека ова е нова тактика на Палестинците за да направат штета на израелска територија, според многумина, овие „напади“ ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Израел утрово бомбардираше девет „воени објекти“ на групата Хамас во северниот дел на Појасот Газа како одговор палестинските напади со балони-бомби во изминатите денови, соопшти израелската армија. Борбени авиони нападнале цели на Хамас, меѓу кои два воени објекти и фабрика за производство на муниција, соопшти армијата, без да прецизира дали има жртви.Претходно беа нападнати и две возила кои Палестинците ги користат за пуштање змејови кои предизвикаат пожари на обработливо земјиште по должината на границата. Змејовите ги користат палестинските демонстранти во протестите што почнаа на 30 март. Од тогаш тие предизвикаа пожари и уништија илјадници хектари обработливо земјиште и трева, соопшти противпожарната бригада. Од април до сега Палестинците протестираат речиси секоја недела со повици за блокада на крајбрежната енклава и враќање на земја која денес е во рамките на Израел, а им припаѓа на палестинските бегалци кои си заминаа по создавањето на еврејската држава во 1948 година.
| | веќе видена | слични

Израел бомбардираше неколку цели во Појасот Газа денес утринава, соопшти израелската војска, како одговор на запаливите змаеви и балони кои Палестинците ги пуштаа кон Израел пред неколку дена. Борбените авиони гаѓале девет цели вклучувајќи два воени објекти и погон за производство муниција кој му припаѓа на Хамас, воената организација што ја контролира Газа, наведе војската. Нападите се слични на оние од вчера во кои, според израелската војска, биле гаѓани две возила кои наводно ги користеле Палестинците за пуштање змаеви со молотови коктели, кои запалиле израелски ниви покрај границата. Палестинските демонстранти користат змаеви во протестите кои почнаа на 30 март. Над 120 Палестинци убија израелските сили на граничните протести од крајот на март до сега. Најголем број жртви имаше на 14 мај, денот кога САД ја преселија својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим. Поради меѓународната осуда на употребата на сила Израел тврдеше дека голем број од убиените биле милитанти и дека израелската војска одбила напади на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Генералното собрание на ОН го осуди Израел за насилството во Газа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: