20 загинати во авионска несреќа во Мароко

3 копии

Марокански воен транспортен авион се сруши на југот на земјата, при што загинале најмалку 20 луѓе, соопшти државната агенција МАП. Авионот од марката „Херкулес Ц-130“ удрил во планина во близина на градот Гуелмин, но точниот број на жртви се уште не е познат. Во авионот имало околу 70 патника и членови на екипажот. „Ова е воен авион кој се користи за транспорт на трупите, но и на нивните семејства. Причина за несреќата е најверојатно маглата и лошото време, но се уште немаме прецизни информации“, велат од мароканското МВР.
| | веќе видена | слични

Најмалку 78 лица загинале, а тројца биле тешко повредени при уривање на авион на мароканските воено-воздухопловни сили во јужниот дел на земјата Авионот од типот „Ц-130“ се урнал во пустински реон во близина на Гелмим, откако претходно удрил во планински рид. Според првичните информации, причина за несреќата најверојатно е маглата и лошите атмосферски услови во реонот на Гелмим. Транспортните авиони „Ц-130 херкулес“ имаат капацитет да превезат и до 200 лица. Претставник на мароканските власти изјавил дека овој тип авиони се употребуваат од вооружените сили на земјата за транспорт на војници, а многу често заедно со војниците патуваат и нивните семејства, што била стара традиција во Сахара.
| | веќе видена | слични

Најмалку 78 луѓе загинаа при уривање на марокански воен авион „херкулес“ во јужниот дел на кралството, јави Ројтерс.Авионот „Ц-130 херкулес“ удрил во планина при обид да слета на воениот аеродром Гуелмим.
| | веќе видена | слични
8 копии

Најмалку 78 лица загинаа, а тројца се тешко повредени во несреќата на воениот авион на мароканските воено-воздухопловни сили што вчера се урна во Гелмим, во јужно Мароко, соопштија француските медиуми, повикувајќи се на официјални извори. Авионот, од типот Ц-130 на мароканските ВВС, се урна во пустински реон во близина на Гелмим откако претходно удрил во планински рид. Според првичните сведоштва, причина за несреќата најверојатно е маглата и лошите атмосферски услови во реонот на Гелмим. Транспортните авиони Ц-130 „Херкулес“ имаат капацитет да превезат и до 200 лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вкупно 78 загинати и тројца потешко повредени е епилогот од денешната несреќа на воен авион во Мароко, предизвика од лошите временски услови, соопшти мароканската армија. „Авионот Локид Ц-130 Херкул се урна во близина на градот Гелмима. Загинаа 78 лица, а тројца се тешко повредени“, се наведува во соопштението, во кое како причина за несреќата се посочуваат лошите временски услови. Авионот, во кој се наоѓале 60 војници, 12 цивили и девет членови на посадата, се удрил во една планина во близина на градот Гелмима. Авионот Локид Ц-130 Херкул е воен транспортен авион произведен во 1950 година. Врати се назад
| | веќе видена | слични

Осумдесет лица денеска загинаа во несреќата на мароканскиот воен авион, покажуваат конечните официјални податоци, соопштија француските медиуми. Првично мароканската армија соопшти дека 78 лица загинаа и тројца се тешко ранети. Подоцна извор од болницата изјави дека има само двајца тешко ранети, а не тројца, како што било погрешно објавено, и дека тие починале. Авионот Ц-130 на мароканските Воено-воздухопловни сили се урна во близина на Гелмим, во пустински реон во јужниот дел на Мароко, откако удрил во планински рид. Марокански извор соопшти дека овој тип авиони се користат од вооружените сили на земјата за транспорт на војници, а многу често заедно со војниците патуваат и ниовните семејства, што било дамнешна традиција во Сахара. Според првичните сведоштва, причина за несреќата најверојатно е маглата и лошите атмосферски услови во реонот на Гелмим. Транспортните авиони Ц-130 „Херкулес“ можат да пренесат и до 200 лица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 30 лица загинаа при пад на марокански воен авион во планинскиот јужен дел на земјата. Неименувано локално официјално лице изјавил за агенцијата “АФП“ дека во авионот имало 73 лица, а поголемиот број биле војници. Според неговите зборови, до сега биле спасени пет лица. Агенциите јавуваат дека станува збор за воен транспортен авион од типот “Ц – 130“ и дека истиот се срушил во близина на градот Гуелмим. Деталите за несреќата за сега не се познати.
| | веќе видена | слични

Воен авион се урна денеска во Гелмим, Јужно Мароко, при што загинаа неколку лица, соопштија локалните власти. Авионот, од типот С-130, се урнал во планинското подрачје во близина на Гелмим. Точниот број на жртвите засега е непознат.
| | веќе видена | слични

Останато

Бугарскиот европратеник од партијата ГЕРБ, Андреј Ковачев, на политичкото собрание на ЕПП во Брисел се сретнал и со Гордана Силјановска Давкова, кандидатот на ...
сите 109 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 188 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 152 | | | веќе видена

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од пописот на жртвите може да се ...
сите 199 | | | веќе видена

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични ...
сите 144 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател на државата, Стево Пендаровски, попладнево е со граѓаните на Виница. Напредокот, можностите и перспективите што ги отвораат ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

20 загинати во авионска несреќа во Мароко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: