Се разгори војната за општина Карпош

Навреди со вулгарни зборови си упатија вчера советниците од општина Карпош и граѓаните кои се собраа пред старата општинска зграда. Советничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жозефина Гласновиќ ги повика граѓаните да присуствуваат на седниците на општината за да го виделе, според неа, нетранспарентното работење на градоначалникот Стевчо Јакимовски. - Ги повикуваме сите граѓани на општина Карпош да почнат со иницирање на проблемите во нивните урбани заедници, да дојдат на отворена седница на вистината - рече Гласновиќ. На нејзините обвинувања реагираше градоначалникот Јакимовски, кој вели дека нема да дозволи Карпош да стане заложник на опструкциите на советниците на ВМРО-ДПМНЕ. - Дрскоста, забеганоста и расипништвото на тоталитарниот режим на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ добива на интензитет. Нервозата и паниката од растечкото незадоволство на народот од нивните погубни политики, си го прави своето. Веќе со месеци цел на политичка хајка е и општина Карпош, јас како нејзин градоначалник и советничката група на СДСМ. ...
| | веќе видена | слични

Во понеделник, на 31 јануари, општина Карпош ќе започне изведувањето на водоводната мрежа на ул. Козле 9, локалитет Средно Нерези. Во овој дел од Нерези изградбата на водоводот ќе ја работи фирмата „АД Енергомонт“ – Скопје, а самиот зафат ќе чини 1.147.948,00 денари.
| | веќе видена | слични

Во Општина Карпош вчера продолжија препукувањата меѓу советниците на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и локални жители. Откако во вторникот владејачката партија обвини дека поддржувачи на опозискиот табор демонстрирале насилство врз својот народ, алудирајќи на групата граѓани од Карпош што го спречила одржувањето на прес-конференција на советниците од ВМРО-ДПМНЕ, денеска река од луѓе повторно се собраа пред општинското здание. Галиматијас од љубопитни минувачи, партиски поддржувачи, локални сеирџии, протестанти, падобранци, советници. Народ против народ, сопствени убедувања наспроти партиски интереси, сите за демократија, а демократијата, пак, константно против сите. Советничката група од ВМРО-ДПМНЕ го искажаа своето незадоволство со мегафони, свирчиња и пароли. Жозефина Гласновиќ, советничка од владејачкиот табор, споменувајќи ја касарната „Илинден“, рече дека воопшто нема демократија во Советот на Општината, нефункционалност и монополизација на раководството, со постојани опструкции од членовите СДСМ, нагласувајќи дека ќе ...
| | веќе видена | слични

Советници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и нивни поддржувачи, како и претставници на јавната администрација во Општина Карпош повторно организираа протест и контрапротест пред старата и новата Општина Карпош. Се повторија како на уличен театар завчерашните недолични навреди, кошкања, туркања и пцости. Двете страни се надвикуваа во обидите да ја оцрнат спротивната страна, иако станува збор за колеги од Советот на општината. На насобраните граѓани непознати редари им наредуваа каде да се оди или да се застане, што да се направи, каде да се држи прес-конференција. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и дел од членството на владејачката партија во Карпош, со мегафони, свирчиња и со пароли повторно ја попречуваше работата на општинската администрација. Овој пат, најверојатно за да избегне физички контакт со администрацијата од Карпош, прес-конференција одржаа педесетина метри подалеку од општинската зграда. Советничката Жозефина Гласновиќ, во име на своите колеги од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека нивниот ...
| | веќе видена | слични

Од една страна, протести против градоначалникот на Карпош со пароли: „Стевчо Карпош не е на СДСМ“, од друга страна,поддршка од оние кои се задоволни од градоначалникот Јакомовски. Партиските препукувања во Карпош продолжуваат. Советничката група на ВМРО ДПМНЕ која е мнозинство, го обвинува Јакимовски дека со неговото владеење ги поделил граѓаните. Градоначалникот Јакимовски му порача на Груевски да ги тргне рацете од Карпош и да престнат партиските протести нарачани директно од кабинетот на Премиерот. Граѓаните кои се собраа пред општинската зграда за да му дадат поддршка на градоначалникот на Карпош, велат дека протестите биле организирани за да се дискредитирала досегашната работа на Јакимовски.
| | веќе видена | слични

По вчерашната тензична ситуација пред општината Карпош, денешниот протест го обезбедуваше полицијата.Координативното тело на граѓани од Карпош и советничката група на ВМРО ДПМНЕ се собраа пред старата општина и наоружани со транспарентни дојдоа кај градоначалникот Стевче Јакимовски. Поддржувачите на градоначалникот беа од другата страна, па не дојде до судир меѓу двете групи. Спротивниот табор јасно им стави до знаење да го остават Карпош на мира. - Ние бараме транспарентност и демократија, бараме да нема поделба на граѓаните, бараме Карпош да не биде монопол на еден човек. Бараме општина во која интересите на граѓаните ќе бидат на прво место. Бараме наместо блокада, да видиме нови инвестиции – изјави Жозефина Гласновиќ, советник во Карпош од ВМРО ДПМНЕ. И додека од едната страна на зградата го нарекуваа криминалец, од другата Јакимовски беше дочекан како спасител. Тој му порача на Груевски дека нема да му дозволи општината Карпош да ја стави под негова контрола, како сите други институции во ...
| | веќе видена | слични

ВМРО - ДПМНЕ испрати протестно писмо за авторитарните и партиски мотивираните постапки на градоначалникот на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски до странските дипломатски и конзуларни претставништа, поради тоа што биле загрижени за авторитарните методи од последниот период на градоначалникот. „Искрено загрижени за авторитарните методи кои во последниот период се редовна пракса на градоначалникот Стевчо Јакимовски, дел од советниците, како и партизираната општинска администрација која длабоко сме уверени дека функционира спротивно на Законот за државни службеници и останатите позитивни законски прописи, како членови на Советот заедно со граѓаните на општина Карпош, сме принудени нашите демократски права за слободен говор да ги остваруваме надвор од општинската зграда. Во таа смисла, како резултат на споменатото, се организиравме во координативно тело на Општина Карпош: „За Карпош! Против Стевчо!“, преку кое во периодот што следува ќе настојуваме на враќање на основните демократски принципи во работата и ...
| | веќе видена | слични

Продолжува вербалната војна помеѓу советниците на ВМРО ДПМНЕ во општина Карпош, градоначланикот Стевчо јакимовски и неговите поддржувачи.Кризата во Општината трае со месеци,но деновиве кулминира и е на работ на инцидент.Советниците на ВМРО ДПМНЕ бараат Јакимовски... Продолжува вербалната војна помеѓу советниците на ВМРО ДПМНЕ во општина Карпош, градоначланикот Стевчо јакимовски и неговите поддржувачи.Кризата во Општината трае со месеци,но деновиве кулминира и е на работ на инцидент.Советниците на ВМРО ДПМНЕ бараат Јакимовски да ја поддржи владината идеја и да го отстапи замјиштето на касарната „Илинден“ за изградба на воени станови.Јакимовски тврди дека не е против, но бара почитување на законските процедури.
| | веќе видена | слични

Мирен протест утрово се одржа пред општина Карпош. Незадоволни од начинот на кој Стевчо Јакимовски ја води општината учесниците во протестот се упатија од старите кон новите простории на општината. Градоначалникот не ги оправдува протестите , велејќи дека мал дел граѓани сакаат неговото работење во јавноста да го претстават како штетно за општината. Протестот беше организиран од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и координативното тело на граѓаните од општината. Поголем инцидент за малку беше избегнат на вчерашната прес конференција пред општината. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО: Советниците на ВМРО се под притисок во Карпош Револтот од последните случувања во Општина Карпош почнува да се прелева и надвор од општината. Јавноста треба да ја знае вистината, за тоа како се работи во Општина Карпош и на што се изложени советниците во општината, но очигледно Стевче Јакимовски и СДСМ таа вистина не сакаат да дојде до граѓаните. Но што се случуваше изминатите неколку месеци. - Постојани притисоци врз советниците на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, - Навреди и довикувања на дел од партизираната општинска администрација на седниците на Советот, токму во стилот како што вчера направија, попречувајќи ја нашата прес конференција. - Постојано одземање и недозволување на правото на збор, - Делење на жолти и црвени картони за политичките неистомисленици од најстариот советник на СДСМ, - Закани за исфрлање од седница, - Цели две години да не се дозволи поставување на советнички прашања, - ГРУБО КРШЕЊЕ НА СТАТУТОТ, ДЕЛОВНИКОТ И ЗАКОНИТЕ, кога новинарските екипи не се присутни на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 162 | | | веќе видена

Скопје, 20 септември 2018 Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и ...
сите 202 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се разгори војната за општина Карпош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: