Проблеми со дистрибуцијата на вода од хидросистемот поради самоволно користење од одделни водокорисници


07.07.2017 АД Водостопанство на Македонија - подружница „Брегалница“ - Кочани ги известува земјоделците дека има сериозни проблеми со дистрибуцијата на вода за наводнување на територијата на ХМС „Брегалница“, особено за Овчеполскиот регион. Иако за наводнување на околу 3.300 ха земјоделски површини по десниот магистрален канал потребно е да се дистрибуираат од 3,5 до 4,0 м 3 /вода во секунда, Подружницата дистрибуира од 5,5 до 6,5 м 3 /вода во секунда за наводнување за водокорисниците од Овчеполскиот регион. И покрај двојно зголемените количини што се испорачани согласно Планот за испорака на вода за наводнување со денови и датуми по населени места и главни зафати, а за кој се информирани сите водокорисници од тој регион, водокорисниците од селата Ерџелија, па сè до Каратманово немаат континуирано вода за наводнување.
| | веќе видена | слични

Високите температури што ја зафатија нашата држава ја зголемија и потрошувачката на вода во нашиот главен град. Еден граѓанин троши од 300 до 500 литри вода секој ден, во зависност од тоа дали се наоѓа во руралниот или во урбаниот дел од градот. Дневниот просек на потрошувачката изнесува околу 270 илјади кубни метри, но во овој период таа е зголемена на над 300 илјади кубни метри на ниво на градот. Ова го покажуваат податоците од јавното претпријатие „Водовод и канализација“, од каде што велат дека во последниот период е регистрирано зголемување на дневната потрошувачка на вода за 10-15 отсто во однос на просечната потрошувачка во годината.- Потрошувачката на вода во последните денови е зголемена за околу 10 до 15 отсто, односно ако просечна потрошувачка е околу 270 илјади метри кубни дневно, во овие топли денови потрошувачката дневно изнесува над 300 илјади - изјави портпаролот на jавното претпријатие „Водовод и канализација“, Благоја Филиповски. Како што велат од „Водовод и канализација“, сега засега, нема ...
| | веќе видена | слични

Тетово се соочува со недостиг на доволно вода за пиење,што е причина за слабиот притисок периодов и прекините во водоснабдувањето. Тетово е под закана од недостиг на доволно вода. Издашноста на изворите се намалува, велат во Водовод.Засега има 430 литри вода во секунда.Ако трендот на намалување продолжи, можни се поголеми проблеми. Тетовци се речиси рекордери во нерационално трошење на водата,особено летниот период.Тоа е и главната причина за недостигот на вода и слабиот притисок.Се апелира до граѓаните,водата да ја користат рационално. Доволно вода треба да обезбеди и новиот водовод.Но,иако досега требаше да биде веќе пуштен во употреба,надлежните велат дека има уште работа. Според најавите,би требало да профункционира, за околу два месеца. Милена Вучевска
| | веќе видена | слични
4 копии

Штипската филтер-станица, која е во рамките на ЈП „Исар“, завчера забележа рекордна потрошувачка на водата, од 340 литри во секунда. Раководителката на станицата Тања Глигорова на вчерашната прес-конференција рече дека и за вчера ја очекувале истата рекордна потрошувачка на вода за пиење во Штип.- За време на високите температури е регистрирана рекордна потрошувачка на водата. Просечната потрошувачка на вода е околу 19.000 квадратни метри или околу 230 литри во секунда. Минималната потрошувачка на вода е регистрирана во утринските часови и изнесува околу 130 литри во секунда. Завчера се забележани максималните 340 литри во секунда - рече Глигорова. Таа забележа дека штипската филтер-станица има капацитет да ги задоволи потребите на граѓаните на Штип, но, сепак, апелира рационално да ја користат водата, а во текот на вечерните часови да не ја користат за полевање на дворовите.
| | веќе видена | слични

Со зголемувањето на температурите, на охридското крајбрежје се зголемува бројот на посетители и капачи. Со цел превентивно дејствување за да не дојде до немили настани кои некогаш имаат фатален крај, од општинскиот Црвен крст потсетуваат на Кодексот за безбедност на вода, во кој се назначени упатства и совети за безбедно капење во езерските води. - Не пливај најмалку еден час после оброк (јадење) - Не пливај ако си конзумирал алкохол - Не влегувај загреан во вода - Не скокај во вода со непозната длабочина - Никогаш не пливај сам - Пливај во близина на спасител на вода - Почитувај ги упатствата и знаците на спасителот на вода - Ако ти се случи несреќа, остани смирен. Пливај на грб и мафтај со едната рака за помош - Ако во водата забележиш некој во невоља ВЕДНАШ повикај помош , се дел од советите. Од Црвен крст со совети и до родителите, во секој момент да имаат увид каде се нивните деца, будно да го следат нивното движење, особено кога пливаат или се играат во вода, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сезоната на капење е во полн ек. За жал веќе се случија неколку трагични случаи во Охридското езеро, затоа Црвен крст денес потсетува на важноста од одговорно однесување во вода. Според податоците на Службата за спасување на вода на Црвен крст Охрид најголемиот број на несреќи на вода предизвикан е од човечкото однесување. Причините можат да бидат недоволно познавање на пливање, ризично однесување на капачите, злоупотреба на алкохол и опојни средства, разлика на температурата на телото и водата, повреда при влегување во вода, нагло настапување на болест во вода, истоштеност и многу често паника. Процесот на давење трае од 3 - 5 минути и затоа брзината на делување и знаењето да се укаже прва помош се неопходни за спасување на човечкиот живот. Постапките на укажување на прва помош кај давеник насочени се кон воспоставување на задоволително снабдување на ткивата со кислород. Ако забележите некого во невоља во вода, исклучително е важно веднаш да се побара помош! Важно е лицето кое е сведок на давење, ...
| | веќе видена | слични

И натаму е ризично водоснабдувањето за 5 проценти од населението во Kавадаречко, или за 2.142 жители, кои со вода за пиење се снабдуваат преку локални селски водоводи, природни чешми и бунари, се вели во најновиот извештај за следење на состојбата за водоснабдувањето и квалитетот на водата за пиење во општините Кавадарци и Росоман за периодот од првата половина на оваа година, изготвен од кавадаречката подрачна единица на Центарот за јавно здравје Велес. Иста беше ситуацијата и на крајот од претходната година. Раководителот на подрачната единица д-р Трајче Ризов, кој е специјалист по хигиена, вели дека вршат испитување на исправноста на водата за пиење како од градскиот водовод „Лукар“, така и од сите останати водоводни објекти како локални селски водоводи, чешми и бунари во двете општини. Во шесте месеци, биле испитани 279 мостри вода за пиење. Селска чешма во село Бохула (Фото: СДК.МК) „Од овие 279 мостри, 210 мостри се испитани од градскиот водовод ‘Лукар’ (градска мрежа, стопански организации и ...
| | веќе видена | слични

2,1 милијарди луѓе, или 3 од секои 10 луѓе на Земјата немаат пристап до безбедна вода во своите домови, додека 6 од 10, или 4,5 милијарди немаат безбедна санитација според најновиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) и УНИЦЕФ. Главниот заклучок од извештајот е дека премногу луѓе, осовено во руралните средини, сè уште немаат пристап до безбедна вода и санитарни услови. „Безбедна вода, санитација и хигиената во домот не смее да биде привилегија само на оние кои се богати или живеат во урбаните центри. Тоа се најосновните потреби за човечкото здравје и сите држави имаат одговорност да осигураат дека сите имаат пристап до нив“, вели генералниот директор на СЗО, Тедрос Адханом Гебресус . Милијарди луѓе добиле пристап до најосновна вода за пиење и санитарни услови од 2000 година, но овие услуги не секогаш обезбедуваат безбедна вода и санитација. Многу домови, здравствени установи и училишта сè уште имаат недостаток на сапун и вода за миење на рацете. Тоа претставува ризик за здравјето на сите ...
| | веќе видена | слични

Вода, вода и – вода! Една од најважните причини поради која ви е тешко во утрото после пиење, е дехидрацијата. Значи на организмот му недостасува вода и треба под итно да се надополни! Колку порано ќе почнете да пиете вода, толку побрзо ќе ви биде подобро. Најдобро решение е, во текот на консумирањето алкохол, да ги пресечете турите со неколку голтки вода. Сок од домати – да, грејпфрут – не Додека вие уживате во разни пијалоци, вашиот организам ги троши резервите на витамини, како А, Б ( особено Б-6)и Ц. Недостатокот на витамини е причината поради која се чувствувате како некој да ве исцедил, исцрпено. Овие неопходни состојки надополнете ги со пиење на сок од портокал, домати или енергетски пијалоци за спортисти, кои се богати со хранливи состојки. Но запаметете – не консумирајте сок од грејпфрут! Тој само ќе ја зголеми мачнината, а многу веројатно дека повторно ќе мора да ја гушкате ВЦ-школката. Свежо овошје наместо мрсна храна Од мамурлакот може да се чувствувате како црвчиња да ви шетаат низ главата, ...
| | веќе видена | слични

Доволна количина вода е неопходна за да се осигура правилното функционирање на сите органи во организмот. Дневните потреби за вода варираат од сопствената тежина, метаболизмот, физичката активност и надворешните фактори. Постојат мобилни апликации кои на интересен начин ќе ве потсетуваат и мотивираат да внесувате доволно вода, а ние ви издвојуваме три: My Water Balance - ова е најпопуларна апликација која смета колку вода сте испиле во текот на денот. Оваа апликација помага да го контролирате секое ваше внесување на било какви течности во организмот. Water Balance - оваа апликација е слична на претходната, разликата е во недостатокот на потсетникот за пиење вода, но работи на истиот принцип. Plant Nanny - ви нуди да ја следите состојбата на вода во организмот по пат на игра. Таа се грижи за насмевката на билката која е во саксија и потребно и е редовно да ја полевате. Кога ќе испиете чаша вода, билката во саксија добива сјајна насмевка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 372 | | | веќе видена

Денеска беше погребан Шабан Шаулиќ. Во вечното почивалиште го испратија многумина, но не и неговиот вонбрачен син, како што претходно пишуваа медиумите. ...
сите 251 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 205 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проблеми со дистрибуцијата на вода од хидросистемот поради самоволно користење од одделни водокорисници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: