Жена од Спанчево се удави во магистралниот канал на хидросистемот “Брегалница“

03.07.2017 Тело на 69-годишна жена која се удавила во главниот магистрален канал од хидросистемот Брегалница, е пронајдено во близина на селото Жиганци, Кочанско. При рутинската контрола на мрежата за наводнување, изутрината околу 7 часот вработени во водостопанската подружница од Кочани забележале безживотен труп што бил закачен на решетките од каналот и веднаш ја алармирале полицијата. - Тргнувајќи наваму од селото Жиганци видов дека има две полициски возила и две пожарникарски. Се сомневавме дека има некој човек готре, бидејќи имаше и доста народ таму. Веројатно имаше и од Судот, истражен судија, и лекар, оти мислам дека и Брза помош имаше. Кој е човекот не мие познато, не знам, рече жител на Жиганци.
| | веќе видена | слични
4 копии

Напукнатиот канал на Хидросистемот „Брегалница“ кој поминува низ населбата „Шатровиќ“ во Кочани им ги наполни со вода домовите, подрумите и гаражите на жителите на улицата „Киро Кикенски“. Водата која што непрекинато тече навлезе во домовите на луѓето кои реагираат и барат санирање на оштетениот канал или запирање на водата за наводнување. Од Водостопанство на Македонија подружница „Брегалница“ Кочани ја признаваат вината за настанатиот проблем и велат дека раководителот на одржување бил на лице место за спроведување акција за санирање на штетите но веројатно не е санирано квалитетно, па каналот повторно попуштил. - Целосно ја разбирам настанатата состојба со десетина куќи во атарот на улицата „Киро Кикенски“ во населбата Шатровиќ каде што имаме пукнатини на каналот. Доколку се укаже потреба за сопирање на водата, ние целосно ќе се зафатиме за санирање на состојбата на каналот кој патем да кажам е стар 40 години, изјави Николчо Гоцев, директор на Водостопанство „Брегалница“ од Кочани. Гоцев ...
| | веќе видена | слични

Водата која што непрекинато тече  навлезе во домовите на луѓето кои реагираат и барат санирање на оштетениот канал или запирање на водата за наводнување. Од Водостопанство на Македонија  подружница  „Брегалница“ Кочани  ја признаваат вината  за настанатиот проблем и велат дека раководителот на одржување  бил на лице место за спроведување акција за санирање на штетите но веројатно не е санирано квалитетно, па  каналот повторно попуштил. - Целосно ја разбирам настанатата состојба со десетина куќи во атарот на улицата „Киро Кикенски“ во населбата Шатровиќ каде што имаме пукнатини на каналот. Доколку се укаже потреба за сопирање на водата, ние целосно ќе се зафатиме за санирање на состојбата на каналот кој патем да кажам е стар 40 години, изјави Николчо Гоцев, директор на Водостопанство „Брегалница“ од Кочани. Гоцев информираше дека до почетокот на наводнителаната сезона биле регистрирани 100-тина пукнатини од кои 20-тина се целосно санирани.
| | веќе видена | слични

Како што се зголемуваат надворешните температури и испарувањето е сѐ поголемо, така каналот Иванидол во Кичево, со несмален интензитет ги труе дуќанџиите и жителите во неговото соседство. Смрдеа се шири на сите страни, а граѓаните од соседството се осудени да поминат уште едно пеколно лето придружувано со неподнослива смрдеа и со можни зарази од екстремно загадениот водотек.- Годините поминуваат, но проблемот останува. Каналот Иванидол и летово животот ни го прави пекол. Ниту можеме спокојно во дворот да седиме, ниту пак прозорец да отвориме од неподносливата смрдеа што се шири од каналот. Сите досегашни апели останаа без резултат и дали некогаш ќе се реши овој проблем, навистина не можеме да знаеме - се пожалија Александар и Драге, кои живеат во близината на каналот. Дуќанџиите се во уште потешка ситуација, бидејќи ним смрдеата им ја отежнува и работата.- Со години иста песна. Само што ќе дојде летото ќе се намалат количествата вода и каналот Иванидол почнува да шири смрдеа. Не можеме ниту врата да ...
| | веќе видена | слични

Рано утринава околу 7 часот и 45 минути, вработените во Водостопанство „Брегалница“ кои го одржуваат каналот за наводнување на оризовите полиња, пронашле женски труп, заглавен на решетките од каналот кај селото Жиганци. Од претпријатието веднаш ја алармирале кочанската полиција. Вработените и полицијата успеале да го извадат мртвото тело од водите на каналот и да извршат идентификација. Според информациите од СВР –Штип се работи за 68 годишната Роза З. од село Спанчево, населено место кое се наоѓа на 8 километри спротиводно по каналот од Жиганци. Според изјавите на соседите, Роза за последен пат е видена вчера попладне како заминува кон полето. После тоа и се губи секоја трага.-стенд ап По извршениот преглед констатирано е дека нема траги од насилство, по што истражен судија наредил телото да биде предадено на семејството. На лице место увид вршеше истражна екипа од ПС Кочани. Десниот магистрален канал од хидромелиоративниот систем на места е длабок од 4 до 5 метри и ова не е прв пат да се удави човек во ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ треба јасно да каже дали имало грчка дипломатска интервенција после интервјуто на Зоран Заев или не? Дали тиражниот Екатимерини лаже кога вели дека откако ...
сите 157 | | | веќе видена

И сега, за името е или не е, прашува членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Тони Михајловски, коментирајќи ја видеопораката на франсускиот рпетседател Емануел Макрон, кој ...
| | веќе видена

Ако Мицкоски нема план за бојкот, има ли план ЗА европската иднина на Македонија? Македонија сега слободно дише и има еден план, стратешки план за влез во НАТО ...
сите 221 | | | веќе видена

Како што пишуваат италијанските медиуми првиот човек на Јувентус Андреа Ањели знае која ќе биде следната ѕвезда која ќе пристигне во Торино. Познато е дека ...
сите 233 | | | веќе видена

Нападнат новинарот Љупчо Златев кој денеска на лице место токму од Маврово сакаше да ја информира јавноста за случајот поврзан со викенд куќата на скопскиот ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жена од Спанчево се удави во магистралниот канал на хидросистемот “Брегалница“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: