Пет јеменски војници загинаа во напад на Ал Каеда

3 копии

Пет јеменски војници загинаа, а повеќемина се ранети во заседа која била поставена од припадници на Ал Каеда. Инцидентот се случил во близина на Лодер, во провинцијата Абијан, која се смета за упориште на бунтовниците. Напаѓачите отвориле оган од автоматско оружје врз воен конвој кој пренесувал храна за 11 батаљон на јеменската војска чија база се наоѓа во Лодер. Екстремистите кои се дел од јеменскиот огранок на Ал Каеда на 29 мај ја презедоа контролата врз градот Зиндџибар, кој е престолнина на провинцијата Абијан. Во судирите помеѓу војската и Ал каеда досега загинаа десетици борци.
| | веќе видена | слични

Напаѓачите отвориле оган од автоматско оружје врз воен конвој кој пренесувал храна за 11 батаљон на јеменската војска чија база се наоѓа во Лодер, во провинцијата Абијан, која се смета за упориште на бунтовниците. Екстремистите кои се дел од јеменскиот огранок на Ал Каеда на 29 мај ја презедоа контролата врз градот Зиндџибар, кој е престолнина на провинцијата Абијан. Во судирите помеѓу војската и Ал каеда досега загинаа десетици борци.
| | веќе видена | слични

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 226 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 71 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Ни пристигна и таа прекрасна есен, според многумина најубаво годишно време … Сепак, Меркур е денес во квадрат со Сатурн, а почетокот на есента се карактеризира ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пет јеменски војници загинаа во напад на Ал Каеда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: