Грчката амбасадорка Александра Пападопулу повикана на разговор во МНР

Скопје - Денеска во МНР на РМ, на разговор беше повикан Шефот на Канцеларијата за врски на Република Грција во Република Македонија, амбасадорот Александра Пападопулу, информираат од министерството. Поводот за нејзиното повикување беше вчерашниот инцидент во Солун, односно несоодветното однесување од страна на грчката полиција кон Генералниот конзул на Република Македонија во Република Грција г. Томислав Димитровски, поради наводно сторен сообраќаен прекршок. На средбата во МНР, директорот на Директоратот за Југоисточна Европа при МНР на РМ, Дејан Костадинов-Петров, на амбасадорот на Република Грција,Пападопулу и искажа усмен протест во врска со настанот. Притоа беше укажано на кршењето на Виенската конвенција, на разочараноста од начинот на кој било постапено од страна на грчката полиција во Солун и за краток период повторен несоодветен третман кон маекедонските дипломати акредитирани во Република Грција. Со оглед на навремената реакција од страна на Министерството за надворешни работи на Република ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот генерален конзул во Солун, Томи Димитровски, поради различноста на информациите пренесени вчера во македонските медиуми во врска со познатиот скандал во кој тој бил сопрен од грчката полиција, вчера се обрати до Редакцијата Вечер со писмен допис во кој се вели: Во официјалниот записник составен од страна на грчката полиција, Димитровски не се терети дека прекршил неколку закони како што претходно беше изјавено во низа медиуми во РМ. Како што јасно се гледа од самиот записник, се спомнува дека се случил некаков сообраќаен прекршок, во даденото време на адресата "Цимиски" 59, на само стотина метри оддалеченост од Конзулатот на Република Македонија на адресата "Цимиски" 43. Непобитен е фактот дека во официјалниот записник на ниту едно место не стои името на генералниот конзул Димитровски, ниту службеното возило сопственост на Конзулатот во Солун. Воедно информираме, деко согласно офоцијалниот записник само е нотиран некаков сообраќаен прекршок и никаде не се споменува прекршување на некој грчки ...
| | веќе видена | слични

Конзулот Димитровски прекршил повеќе сообраќајни грчки закони. Полицијата спровела стандардна постапка за идентификација и Димитровски бил пуштен да продолжи, истакнала амбасадорката на Грција во земјава, Александра Пападопулу. Конзулот воопшто не излегол од својот авомобил додава Пападопулу. Пападопулу вчера беше повикана на разговор во македонското МНР за да и биде врачена протестна нота за непримерното однесување на грчката власт кон официјален претставник на Македонија. На средбата со заменик-министерот Зоран Петров, Пападопулу, како што информираат од нејзиниот кабинет, потенцирала дека сите треба да ги почитуваат законите, а ваквиот инцидент, според неа, не треба да се користи во политичка конотација со цел да не се создаваат политички тензии. Грција сака и се залага за добри односи меѓу двете земји на сите нивоа, истакнала Пападопулу. Инцидентот, како што објавија медиумите, се случил вчера околу 15 часот на автопатот пред Солун, кога конзулот Димитровски со службено возило, според грчката полиција, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грција вчера доби уште една протестна нота од Македонија. Грчката амбасадорка Александра Пападопулу беше повикана во македонското МНР каде што и' беше врачен устен протест поради, како што се наведува, несоодветното однесување на грчката полиција спрема нашиот конзул во Солун, Томислав Димитровски. Според грчките тврдења, тој поминал на жолто на семафор, но од нашето МНР тврдат дека тоа „наводно“ се случило и дека ова е само уште еден од серијата несоодветни третмани на нашите дипломати во оваа соседна земја. Пападопулу, која неофицијално еднаш сугерирала да и' дадат беџ од МНР како на вработена, бидејќи нонстоп била таму поради некакви протести, по разговорот изјави дека вакви инциденти не треба да се користат за создавање политички тензии, уште повеќе зашто конзулот прекршил неколку грчки закони, а сите да ги почитуваат законите треба. „Господинот Димитровски прекршил неколку грчки сообраќајни закони и, како што е вообичаено во вакви случаи, полицијата спровела нормална процедура за идентификација според ...
| | веќе видена | слични

Не се товарам за никаков прекршок. Сите други изјави се ирелевантни и не кореспондираат со реалноста. Не може некој дилетант да коментира официјален полициски извештај. Тоа е крајно непрофесионално, недипломатски и неетички и приказната треба да заврши тука и да не се обидуваат да го прикријат овој голем дипломатски скандал, изјави за "Вечер" македонскиот генерален конзул во Солун, Томи Димитровски Македонското МНР вчера и врачи протесна нота на грчката амбасадорка во земјава, Александра Пападопулу, за третманот на македонските дипломати во Грција од страна на Атина. Укорот следи откако завчера македонскиот генерален конзул во Солун, Томи Димитровски, беше задржан од грчката полиција затоа што, според тамошната полиција, поминал на жолто светло на семафорот. Пападопулу беше повикана во Министерството за надворешни работи на состанок, по што, во писмена изјава до медиумите наведува дека Димитровски направил неколку сообраќајни прекршоци. - Откако полицијата ја спровела идентификациската процедура вообичаена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонското МНР денеска ја повика на разговор и и изрази усмен протест на шефот на Канцеларијата за врски на Република Грција во Република Македонија, амбасадорот Александра Пападопулу. Поводот е како што информира МНР, вчерашниот инцидент во Солун, односно несоодветното однесување од страна на грчката полиција кон генералниот конзул на Република Македонија во Грција Томислав Димитровски, поради наводно сторен сообраќаен прекршок. Протестот во врска со настанот на средбата во МНР, и го искажал директорот на Директоратот за Југоисточна Европа при МНР на РМ, Дејан Костадинов-Петров, при што и било укажано на кршењето на Виенската конвенција, на разочараноста од начинот на кој било постапено од страна на грчката полиција и, како што се наведува, за кус период повторениот несоодветен третман кон македонските дипломати акредитирани во Република Грција. Костадинов-Петров побарал да бидат преземени сите мерки од страна на надлежните грчки државни институции за утврдување на одговорноста за сторителите на овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчките власти да ги превземат сите мерки за утврдување на одговорноста на учесниците во вчерашниот инцидент со македонскиот конзул во Солун, побараа од МНР на денешната средба со грчката амбасадорка, Александра Пападопулу. Директорот на Директоратот за Југоисточна Европа, Дејан Костадинов-Петров на средбaта со Пападопулу упатил усмен протест за вчерашното задржување на козулот Томислав Димитрoвски, кој при сообраќајна контрола бил задржан четириесетина минути од страна на грчката полиција. За МНР, случајот е кршење на Виенската конвенција. „Костадинов-Петров побара да бидат преземени сите мерки од страна на надлежните грчки државни институции за утврдување на одговорноста за сторителите на овој инцидент, со очекување дека вакви и слични настани нема да се повторат во иднина. Особено, имајќи ја предвид определбата за јакнење на меѓусебната доверба и добрососедските односи меѓу двете држави, како и негативните ефекти по јавното мислење, односно чувството на лична несигурност кое може да се појави кај ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 524 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во западните и југозападните делови од државата. Во останатите делови од државата коловозите се ...
сите 152 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 223 | | | веќе видена

По повеќемесечно натегање пратениците од власта и од опозицијата успеаја да постигнат компромис и по скратена постапка го донесоа новиот антикорупциски закон, ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката амбасадорка Александра Пападопулу повикана на разговор во МНР

Од:
До кого (е-маил):
Порака: