Спорт - Трајановски претседател, Ѓорѓиоски нов тренер?

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар, кој во изминатата сезона првпат во историјата го загуби прволигашкиот статус, синоќа требаше да доживее кадровски промени и да влезе под закрила на Град Скопје. На клупското Собрание, кое беше закажано за синоќа во хотелот „Стоун бриџ“, за нов претседател на клубот беше најавен градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски. Речиси сигурно е дека екипата од тренерската клупа ќе ја води Илчо Ѓорѓиоски, а годишниот буџет треба да изнесува од 600. 000 до 800. 000 евра. Се уште се бара начин како испаднатиот Вардар, сепак, да не игра во Втората лига и со неколку комбинации, во кои треба да е вклучен и новиот прволигаш Миравци, да остане во елитната конкуренција. Меѓу новите спонзори на најтрофејниот македонски клуб се споменуваат неколку државни компании, како ЕЛЕМ, МЕПСО, ПУИГ, а во текот на вчерашниот ден кружеа и имињата на неколку потенцијални финансиски помагатели, како „Лукоил“, „Алкалоид“ и други. Новата раководна трансформација на Вардар беше најавена завчера ...
| | веќе видена | слични

Не веруваме дека и најдобрите познавачи на фудбалот, навивачите на нашиот порано најтрофеен клуб Вардар се сеќаваат колку се' претседатели за овие изминати 64 години од неговото формирање во далечниот јули 1947 година ја извршуваа оваа одговорна функција. Од познати личности, стопанственици, општествени работници па се до анонимци кои беа на неговото кормило користејќи ја агонијата на клубот. Особено во последните неколку години во Вардар претседателите се менуваа како на филмска лента, дури четворица од нив беа по двапати претседатели. Последниот, кој беше избран на вонредното собрание на клубот, одржано пред неколку дена, кога Вардар се најде под капата на Собранието на град Скопје и Јавното претпријатие за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор е поранешниот кошаркар на Вардар Зоран Шишковски, млад човек пред кој стои мошне тешка задача да го стабилизира разнишаниот поранешен миленик на цела Македонија. Но, како што се шпекулира во фудбалските кругови, Шишковски е само преодно решение, се ...
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар повторно има ново раководство, а делегатите на клупското собрание што се одржа во средата во хотелот „Стоун бриџ“ во Скопје претседателската функција му ја доверија на Зоран Шишковски, одговорен во Одделението за спорт во градската администрација. Откако досегашниот колективен член во клупското собрание, предводен од Драги Сетинов, ги врати мандатите, во новата поставеност Град Скопје доби мнозински шест делегати, а четири делегати ќе има и Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. - Сакам да се заблагодарам на довербата што ми е дадена да бидам на претседателската функција на ФК Вардар. Тоа е сигурно нашиот најреномиран спортски колектив, кој верувам дека со Град Скопје и со останатите домашни институции ќе се обидеме да го вратиме на старите победнички патеки. Можам да ветам дека ќе се трудам максимално за успешно да го менаџирам клубот. Се надевам дека ќе изградиме силен клуб во организациска смисла, а потоа и квалитетен ...
| | веќе видена | слични

Во новото собрание избрано на завчерашниот состанок, сите 10 члена ќе бидат од градот Скопје и од Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор Градот Скопје и Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор се новите сопственици на фудбалскиот клуб Вардар. Вака одлучи собранието на клубот на вонредниот состанок одржан завчера во хотелот „Стоун бриџ“, на кој присуствуваа досегашните 10 члена на собранието, но и голема група на навивачите на клубот „Комити“. Според едногласната одлука на 10-те члена на собранието, нов претседател е Зоран Шишковски, раководителот за спорт во град Скопје. Во новото десетчлено собрание, шест члена ќе бидат од градот Скопје, а четири од АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. Со ова нашиот најтрофеен клуб практично во иднина ќе биде во рацете на градот и на државата, кои треба да бидат и новите финансиери на Вардар. - Чест ми е што сум нов претседател на собранието на нашиот фудбалски клуб, ...
| | веќе видена | слични

Зоран Шишковски, раководител на секторот за спорт при Град Скопје, е избран за нов претседател на фудбалскиот клуб Вардар на најновото Собрание што во средата вечер се одржа во хотелот „Стоун Бриџ“. Притоа беа промовирани и новите колективни членови во највисокото тело на клубот кое во иднина ќе брои 10 делегати. Шест ќе има Град Скопје, а четири Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор (ЈПССДП). И тоа е се што е официјално засега. Останатото останува во доменот на шпекулации до најавеното ново Собрание што треба да се одржи наскоро. Тогаш треба да се откријат сите имиња или барем дел од нив кои ќе фигурираат како помагатели, спонзори, поддржувачи, кој ќе биде тренер на екипата, составување на играчкиот кадар, рангот во кој ќе се натпреваруваат црвено-црните во наредната сезона, итн... „Благодарност за довербата што ја добив да бидам претседател на Вардар, наш најреномиран спортски колектив. Верувам дека со заеднички сили со Град Скопје и со другите домашни институции што ќе изразат ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ ВАРДАР ДОБИ НОВ ПРВ ЧОВЕК Мнозинство од 6 претставници во Собранието на клубот ќе има градот Скопје, а 4 одат на сметката на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор Зоран Шишковски, поранешен кошаркар, а сега раководител на секторот за спорт во град Скопје е нов претседател на фудбалскиот клуб Вардар. На вчерашното вонредно Собрание се поделија и десетте мандати во највисокото извршно тело на клубот. Мнозинство од 6 претставници ќе има градот Скопје, а 4 одат на сметката на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Република Македонија. - Цел живот сум во спортот и знам што значи да се раководи фудбалскиот клуб Вардар. За мене е огромна чест што ја добив довербата, но секако и уште поголема обврска. Го сакам клубот, а како дете и тренирав во генерацијата на Аврамовски, Марковски и останатите вардарови фудбалери. Сега засега можам да ветам транспарентно и чесно работење, со цел Вардар да се врати на патеките на ...
| | веќе видена | слични

Новиот клупски претседател Зоран Шишковски потврди дека е можно "црвено-црните" и во новата сезона да бидат дел од елитното друштво Најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија, Вардар, ќе биде раководен од градот Скопје и Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор, без разлика дали во новата сезона се натпреварува во Првата или во Втората македонска лига. Дефинитивно ова е најважната одлука која беше донесена на вонредното клупско собрание, со која најпосле се става крај на конфузната ситуација која владееше во клубот. За нов претседател на "црвено-црните" е избран раководителот на секторот за спорт во град Скопје, Зоран Шишковски. Во иднина собранието на ФК Вардар ќе брои 10 делегати, шест ќе бидат од град Скопје и четири од Јавното претпијатие за стопанисување. Новиот клупски претседател потврди дека големи се шансите Вардар и следната сезона да се натпреварува во Првата лига, но под услов да се постигне договор со челниците на новиот прволигаш Миравци. - Најверојатно во следните ...
| | веќе видена | слични

Ново раководство, нова управа, нова сопственичка структура. Серија промени во фудбалскиот клуб Вардар. Раководителот на секторот за спорт во Град Скопје, Зоран Шишков од вчеравечер е нов претседател на Вардар. Тој ќе го предводи новото раководство на Вардар во кое се наоѓаат и други претставници на Градот Скопје и на Јавното претпријатие за станбен и деловен простор. Ваквата промена во раководната структура доаѓа откако завчера вечер во Централниот регистер беше направена измена со која беше избришан Атанас Костовски од претседателското место, а беше впишан Мирослав Мајсторовиќ. Со тоа фактички Вардар му беше одземен на Брацо Вујчиќ и вратен во состојбата пред октомври 2010. Ваквиот исход е по жалба на фирмата „СД Мондијал“ која е во сопственост на Борче Пистевски, поранешниот партнер на Вујчиќ во Вардар. На синоќешното експресно свикано собрание, Мајсторовиќ ја предал функцијата, а заедно со него и колективниот член на собранието предводен од Драги Сетинов, по што управувањето го презела новата ...
| | веќе видена | слични

Фудбал Македонскиот најтрофеен клуб Вардар од вчера и официјално е под „капата“ на Градот Скопје. Зоран Шишковски кој е раководител на секторот за спорт во Град Скопје ќе биде новиот претседател на „црвено-црните“, кој следните четири години ќе ја извршува оваа функција. На вчерашното собрание беа промовирани и новите колективни членови Градот Скопје и АД за изградба и стопанисување со стамбен и деловен простор. Во својата прва изјава како претседател на Вардар, Шишковски изјави дека неговата цел ќе биде да му го врати некогашниот сјај на македонскиот најтрофеен клуб. Инаку новиот претседател неможеше да потврди дали Вардар ќе остане да игра во Прата лига со оглед на шпекулациите дека овој клуб ќе го завземе местото на Миравци или на Тетекс. Засега официјална потврда за вакво нешто нема и се останува на ниво на шпекулација.
| | веќе видена | слични

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб доби нов претседател и ново раководство кое ќе се обиде да го врати на старите патеки. Нов престедател на клубот е Зоран Шишковски, раководител на одделението за спорт при Град Скопје. Освен новиот претседател, одлуките во клубот ќе ги носат и новите делегати. Шест делегатски места се за претставниците на Град Скопје, а останатите четири за АД за Изградба и Стопанисување со Станбен и Деловен Простор. Новиот претседател, Зоран Шишковски е актуелен раководител на одделението за спорт при Град Скопје и поранешен член на младинската школа на ФК Вардар и кошаркар на КК Работнички. Во следните десет дена е најавено оддржување на ново собрание на кое ќе бидат одредени останатите клупски структури. Освен Град Скопје и АД за Изградба и Стопанисување со Станбен и Деловен Простор, во спонзорскиот дел ќе бидат вклучени и повеќе други јавни и приватни претпријатија, а се шпекулира со сума од 800.000 евра како буџет на ФК Вардар за следната сезона. На денешното собрание не беа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 50 луѓе од здружението на француските бездомници носеа плакати со натписот „Милијарда за 24 часа“. Како што наведува „АП“, тие извикувале пароли упатени ...
сите 627 | | | веќе видена

Во првиот круг од претседателски избори победи Стево Пендаровски. Тоа е јасен факт. Пендаровски има предност и повеќе гласови од Гордана Силјановска. Тоа значи ...
сите 323 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 167 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 254 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста од запад ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд. Во текот ...
сите 180 | | | веќе видена

Одборот за одбрана на Џулијан Асанж ќе организира јавен состанок во Лондон на 26 април за да добие поддршка за основачот на „Викиликс“ и да испрати силна ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Трајановски претседател, Ѓорѓиоски нов тренер?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: