Сириската влада го одобри законот за повеќепартиски систем

Сириската влада го одобри законот кој покрај владеачката партија Баас, дозволува формирање на нови политички партии под услов да се придржуваат на „демократските начела“, пренесе новинската агенција САНА. Како што наведува САНА ова е важна вест со оглед на тоа дека опозицијата се бори за демократизација на земјата во која владата со месеци ги задушува протестите против режимот. Владеачката партија Баас, која забрани опозициски собири по воениот преврат во 1963.година, се соочи со притисок да се откаже од својот монопол на власта, за време на четиримесечната побуна со која се бараше оставка на претседателот Башар ал - Асад. Поради задушувањето на крвавите протести, од Сирија избегаа илјадници лица, информираат активистите за човекови права.
| | веќе видена | слични

Сириската Влада одобри конечна верзија на предлог-законот за парламентарните и локалните избори. Законот е дел од реформите кои ги вети претседателот Башар Асад во јуни под притисок на протестите против неговиот режим. Законот ги регулира условите за одржување избори во земјата и создавање независна комисија, која ќе го следи тој процес и ја гарантира нивната чесност и транспарентност. Опозицијата, меѓутоа, го обвини Асад дека извршува малку реформи, и продолжува со апсењата на опозиционери и поттиснување на протестите. Во понеделникот во Сирија беше усвои Закон за многупартиски систем во земјата. Парламентот на Сирија се избира на секои пет години, но во практика е составен од луѓе, назначени од партијата на Асд, Баас, како и од силите за безбедност, директно потчинети на претседателот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Предлог-закон за парламентарни и локални избори е одобрен од страна на владата во Сирија. Законот е дел од реформите кои ги вети претседателот Башар Асад во јуни под притисок на протестите против неговиот режим. Законот ги регулира условите за одржување избори во земјата и создавање независна комисија, која ќе го следи тој процес и ја гарантира нивната чесност и транспарентност. Опозицијата, меѓутоа, го обвини Асад дека извршува малку реформи, и продолжува со апсењата на опозиционери и поттиснување на протестите. Во понеделникот во Сирија беше усвои Закон за многупартиски систем во земјата. Парламентот на Сирија се избира на секои пет години, но во практика е составен од луѓе, назначени од партијата на Асд, Баас, како и од силите за безбедност, директно потчинети на претседателот.
| | веќе видена | слични

Владата во Сирија прифати предлог-закон со кој се дозволува повеќепартиски систем во земјата кој е дел од програмата за реформи и има за цел да се збогати политичкиот живот и да се создаде можност за алтернатива во управувањето, стои во соопштението. Со документот се определуваат целите и основните принципи за дејноста на политичките партии, условите за нивно основање и одобрување од властите, како и правилата за нивно финансирање, правата и обврските. Со предлог-законот се забранува формирање партии според религиозна, племенска, локална или професионална основа.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 224 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 48 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сириската влада го одобри законот за повеќепартиски систем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: