Во Пекинг за регистрација се чека повеќе од година

Проблемот на сообраќајниот метеж во Кина се зголемува од година во година. Исто како и во повеќето земји, кинеските градови не биле дизајнирани да бидат способни да се справат со голем број на автомобили кои се ставени во употреба минатата година, а ситуацијата ќе биде уште полошо ако издавањето на нови регистарски таблички нема да бидат контролирано. Откако бројот на новорегистрирани возила во Пекинг е ограничен на 20.000 годишно, на листата на кандидати кои чекаат да добијат дозвола да го регистрираат возилото сега се зголеми на повеќе од еден милион! Луѓето почнаа да губат надеж, бидејќи тоа значи дека само еден од 53 среќни кандидати оваа година, ќе добие регистерска табличка – тоа е до 80 проценти помалку отколку во јануари минатата година. Мала надеж им дава лотаријата во која автоматски се вклучени ако не успеат два месеци по ред да добијат регистрација. Вакви драстични мерки стана неопходно откако од 1997 година бројот на возила во Пекинг се зголеми од еден милиот на сегашните 4,76 милиони возила ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 242 | | | веќе видена

Полицијата која што вечерва го бара експремиерот Никола Груевски во моментов се наоѓа пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.ВО ЖИВО ОД ВМРО-ДПМНЕ: Полиција во седиштето ...
сите 284 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски денеска преку сооштение искажа незадоволство од одбивањето на второстепената жалба за одложување на издржувањето на ...
сите 105 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 82 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 103 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по повод расправата за формирање „европска војска“, денеска предупреди дека европската одбрана не смее да се ...
сите 202 | | | веќе видена

Градот Скопје реагира на прес-конференцијата на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев поврзана со предлогот за воведување систем на налепници при ...
сите 133 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски не се појави во затворот во Шутка во текот на ноќта, иако најупорните новинарски екипи го чекаа до раните утрински часови. ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Пекинг за регистрација се чека повеќе од година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: