Руската полиција знаела за нападот на „Домодедово“

Маж и жена, терористи од Северен Кавказ, стојат зад нападот на московскиот аеродром „Домодедово“, во кој загинаа 35 луѓе, а над 180 се повредени, потврди полицијата. Руските безбедносни служби знаеле за нападот уште пред една недела, но не успеале да го спречат. Биле предупредени дека на еден од московските аеродроми за кратко време ќе се случи трагедија. И двајцата бомбаши загинале во експлозијата на меѓународниот терминал. Меѓу загинатите странски државјани има двајца Британци, Германец, Бугарин, Украинка, како и тројца од централна Азија. - Бомбата експлодира кога една жена отвори торба. Заедно со неа беше мажот, чија глава беше пронајдена на терминалот. Тие најверојатно сакале да ја остават експлозивната направа во холот, но таа е случајно детонирала или можеби била активирана со далечински управувач - ја пренесува РИА „Новости“ изјавата на неименуван извор. Сведоците ја опишуваа атмосферата како вистински хорор. - Видов луѓе облеани во крв, со скршени екстремитети, крвави лица. Многу од нив беа во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во Москва денеска ќе бидат погребани загинатите во терористичкиот наапд на аеродромот Домодедово што се случи во понеделникот. Загинаа вкупно 35 луѓе. Властите ги преземаа трошоците за погребот и на секое семејство на загинат му исплатија по 38.400 рубљи. Вчера во Подмосковието беа извршени првите погреби. Една од жртвите беше погребана во Брјанск, јавуваат руски медиуми.
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера го разреши началникот на транспортната милиција во Москва. Тоа е прво разрешување по нападот во московскиот аеродром „Домодедово“ во понеделникот во кој двајца терористи убија 35 луѓе, а ранија 180. - Тие што не работеле како што треба ќе бидат казнети на соодветен начин. Ќе бидат разрешени и началникот на транспортната милиција на аеродромот „Домодедово“ и двајца негови заменици - се вели во соопштението на рускиот претседател. Потегот следува откако Медведев оцени дека дел од одговорноста за масакрот лежи во безбедносните пропусти на аеродромот . Како почит кон жртвите, во Русија вчера беше прогласен ден на жалост, а знамињата во Москва и во околните региони беа на половина копје. Иако никој не ја презел одговорноста за нападот, сите очи се свртени кон исламистите од Северен Кавказ, кои и претходно изведуваа вакви крвави напади. Медведев заедно со премиерот Владимир Путин ветија одмазда и ликвидација на терористите. Дел од критичарите велат дека Русите веќе се ...
| | веќе видена | слични

Москва - Андреј Алексеев, началник на транспортната милиција во Централниот федерален округ во кој е и Москва, е првиот разрешен по нападот во московскиот аеродром „Домодедово“ во понеделникот во кој загинаа 35 луѓе. Тие што не работеле како што треба, ќе бидат казнети на соодветен начин, се вели во соопштението од Кабинетот на рускиот претседател Дмитриј Медведев. Ќе бидат разрешени и началникот на транспортната милиција на аеродромот „Домодедово“ и двајца негови заменици. Медведев побара „секојдневна“ контрола од министерот за внатрешни работи, Рашид Нуралгиев. Побара и заемно дејство меѓу полицијата и транспортните служби во развиените држави. Рускиот лидер побара и од министерот за транспорт, Игор Левитин, да му достави извештај за исполнувањето на програмата за гарантирање безбедност во транспортот донесена во 2007 година.
| | веќе видена | слични

Русите вчера положуваа цвеќе и палеа свеќи, а патријархот Кирил одржа молитва по повод денот на жалост за жртвите во терористичкиот напад на аеродромот „Домодедово“ во Москва Молитва за настраданите на московскиот аеродром Во експлозијата на најфреквентниот аеродром во Русија настрадаа најмалку 35 лица, а над 100 други беа ранети. Рускиот претседател Дмитриј Медведев го обвини раководството на аеродромот за невидени безбедносни пропусти и побара одговорност за нападот. Тој вчера разреши висок припадник од транспортната полиција од Министерството за внатрешни работи, јави МИА. Сé уште никој не презел одговорност за експлозијата, но властите посочуваат кон исламистите од Северен Кавказ. „Московски комсомолец“ објави дека групата што стои зад нападот врз „Домодедово“ планирала голем напад во Москва за Нова година. Терористка наводно планирала да се разнесе на Црвениот плоштад, но планот пропаднал откако нејзиниот мобилен случајно го активирал експлозивот, кој ја разнел во станот. Според весникот, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот претседател Дмитриј Медведев разреши висок припадник од транспортната милиција од Министерството за внатрешни работи, поради пропусти на службите за безбедност спроти терористичкиот напад врз московскиот аеродром „Домодедово“ во понеделникот, кога бомбаш уби 35 луѓе. Медведев изјави дека го разрешил Андреј Алексеев, началник на транспортната милиција во Централниот федерален округ во кој е и Москва. - Тие што не работеле како што треба, ќе бидат казнети на соодветен начин. Ќе бидат разрешени и началникот на транспортната милиција на аеродромот „Домодедово“ и двајца негови заменици - соопшти кабинетот на претседателот. Медведев од министерот за внатрешни работи Рашид Нуралгиев побара засилена контрола на безбедноста, како и соработка со полициите и транспортните служби во развиените држави. Ни вчера никој не ја презеде одговорноста за нападот, кој има белези на претходните бомбашки акции на исламистички терористи од кавкаскиот регион. Според непотврдени извештаи на некои руски агенции, непосредно ...
| | веќе видена | слични

По терористичкиот напад на московскиот аеродром Домодедово Рускиот претседател Дмитриј Медведев го разрешил началникот на транспортната милиција во Централниот федерален округ во кој е и Москва, а се очекуваат и други смени Рускиот претседател Дмитриј Медведев разреши вчера висок припадник на Министерството за внатрешни работи. Тоа е прво разрешување по нападот во московскиот аеродром Домодедово во понеделникот во кој загинаа 35 луѓе, а ранети биле дури 180 лица кои се на болничко лекување. Медведев изјави дека го разрешил Андреј Алексеев, началник на транспортната милиција во Централниот федерален округ во кој е и Москва. "Тие што не работеле како што треба, ќе бидат казнети на соодветен начин", вели тој во соопштение. Најавено е дека ќе бидат разрешени и началникот на транспортната милиција на аеродромот Домодедово и двајца негови заменици. Рускиот лидер од министерот за внатрешни работи Рашид Нуралгиев побара "секојдневна" контрола, како и заемно дејство меѓу полицијата и транспортните служби во ...
| | веќе видена | слични

На московскиот аеродром „Домодедово“, каде пред два дена беше извршен терористички напад во кој загинаа 35 луѓе, повторно е воспоставен сообраќајот, но со зајакнати мерки за безбедност. Багажот на патниците се контролира на влезот на терминалот за заминување, додека просторот за меѓународни пристигнувања е заграден, бидејќи во него се спроведува истрага во врска со експлозијата. Засега со истрагата е утврдено само дека станува збор за самоубиствен напад, а истражните органи го пребаруваат местото на нападот и разговараат со повредените и сведоците, со цел да дојдат до нови податоци за инцидентот. Во Москва денеска е прогласен ден на жалост поради жртвите во нападот, а комеморации се одржани и во други делови на Русија, цркви, џамии и синагоги.
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот премиер Владимир Путин изјави дека неговата земја нема намера да преговара со терористи, по нападот извршен на московскиот аеродром Домодедово „Ниту една земја во светот што се почитува себеси нема да тргне по тој пат“, изјави Путин, кој посочи дека треба да се води беспоштедна борба со тероризмот и екстремизмот. Московскиот аеродром „Домодедово“ беше мета на терористички напад, во кој загинаа 35 лица, а 110 беа повредени.
| | веќе видена | слични

Во Москва сите знамиња се спуштени на половина копје, а телевизиските станици не емитуваат забавни содржини. Во црквите „Света Тројца“ и „Свети Тихон“ беше отслужена панихида во спомен на загинатите. Руската престолнина жали за 35-те жртви од терористичкиот напад на аеродромот Домодедово. Од 110 повредени во нападот - преку 40 се тешко ранети, а десетина и натаму се во критична состојба. Се уште никој не ја презема одговорноста за злосторничкиот чин иако сите претпоставки водат кон тоа дека тоа е дело на чеченските бунтовници. Истрагата напредува во неколку правци. Форензичарите работат на местото на експлозијата. Најдоа многу докази кои внимателно се прегледуваат - изјави Владимир Маркин портпарол на истражниот комиет. Претседателот Дмитриј Медведев денеска го разреши високиот припадник на транспортната милиција Андреј Алексеев и најави разрешување на началникот на милицијата на Домодедово, како и на двајцата негови заменици. Сепак, казните за високите функционери не можат да ги утешат семејствата на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 320 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руската полиција знаела за нападот на „Домодедово“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: