Библијата на една болва, мајка и скитник

Секоја надеж започнува со сон, а секој сон завршува со приказна! -Ми велеа дека сите сме еднакви. Сите имаме одделна столица, но делиме заедничка клупа. Библија на една болва 1. Во почетокот Бог го создаде небото, воздухот и човековата глава. Главата беше пуста и ќелава, светла и празна; нашиот дух не можеше да се крие и привремено само ја посетуваше човeковата глава. Тогаш господ ја создаде косата, за ние да можеме безбедно да се движиме под неа. И тогаш Болвата-Бог рече да направиме болва според божји лик! И вистина така настанавме ние, лика и прилика на Бог. Потоа по шестиот ден од создавањето, Бог ни ја даде човековата глава и ни кажа насладувајте се со убавините од фонтаната на вашата храна-крвта. Вистина само пред болвите ние сме единствено еднакви, само тие во нашето одделение се однесуваа рамноправно. Тие знаеја да скокаат од главата на најбогатиот, кај него да ја заземат потребната храна и врз мојата глава да ги положат своите мали. Само ...
| | веќе видена | слични

Таа приказна секогаш и’ стоеше во тоа малечко ќоше од срцето. Тие нежни мали дланки секогаш ќе го паметеа тој груб допир, тие усни цел живот ќе беа крвави од љубов, а тие локни цел живот разбушавени во сеќавање на таа љубов, на тие ноќи полни љубов, вино и смеа. Ноќи полни со рандом песни, ноќи полни со нови спомени. Беше девојка која во него го бараше херојот во кој ќе може да се сокрие секогаш кога животот ќе ја натажи. За жал го бараше на погрешно место. Прерано му поверува, доцна ја сфати вистината, никогаш не можеше да ја прифати. Како дете за мајка што се држи инаетливо, не сакаше да се раздели од таа приказна. Се прекоруваше себе си, како можеше таа љубов да изветрее, како можеше да го мрази. Таа беше неговото девојче. Неговото мало девојче. Само неговото. Во неговите прегратки сè и беше дозволено. И’ беше дозволено да биде разгалена со чоколадо, и’ беше дозволено да ги чепка радио станиците и да ги разместува како сака, и’ беше дозволено да бира каде ќе одат таа вечер, и’ беше дозволено да пие и да ...
| | веќе видена | слични

Стоеше неколку секунди на скалите, нерешителен што да направи. Запали една цигара, иако во близина стоеше знак „Забрането пушење“. Го испушти чадот и уживаше додека чувството на нервоза и несигурност полека се бришеше од неговите мисли. Прв пат се чувствуваше олку несигурен и нерешителен во врска со она што треба да го направи, а тоа не беше добро за неговата работа. Тој секогаш беше препознатлив по својот студен карактер и рационално мислење кое сега беше поматено од толку чувства што лесно можеа да се прочитаат и во неговите очи. Не, не и не! Тој имаше работа, мораше да се врати оној дечко кој го мразеше светот и неговата суровост, не веруваше во љубов и беше волк самотник кој не се грижеше за ништо друго освен самиот себе и работата. Со кое право дојде таа и промени сè!? Ја згази цигарата со патиката, ја намести косата и се врати назад до станот. Сакаше да ја види барем за тој последен пат. Го зеде клучот од џебот и претпазливо ја отвори вратата. Го вдиша нејзиниот парфем кој го пречека уште на самиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 282 | | | веќе видена

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не може да се иззема од политичка одговорност за исчезнувањето на Груевски. Ова е ставот на поранешниот ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Библијата на една болва, мајка и скитник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: