Откриена марихуана во с. Црешнево – Македонски Брод

На 04.07.2011 година во времето од 16,30 до 21,00 часот со Наредба од ИС од ОС-Кичево, од страна на пол.службеници од ПС-Македонски Брод извршен бил претрес во домот на Д.К.(1960) од с.Црешнево – Македонски Брод, при што пронајдени и со потврда за привремено одземени предмети одземени се седум (7) дрвени и пет (5) пластични гајби со 459 насади „Канабис сатива“, четири (4) парчиња на зелено растение со вкупно 37 листови и 103 парчиња на боева муниција кал.7,9мм – ППУ универзално зрно. Поради основано сомнение за извршено КД во ПС-Македонски Брод приведени се лицата: Д.К.(1960) и З.К.(1959), двајцата од с.Црешнево и М.Љ.(1985) од Скопје. Се превземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

ПРИЛЕП - Скопјанецот Д.Р. (32) заедно со својата блиска пријателка М.Љ. (26) од Скопје и Д.К. (51) од селото Црешнево кај Македонски Брод се осомничени за одгледување 459 корени канабис сатива, како и за незаконска продажба на боена муниција. Скопјаните набавиле семенски материјал за сума од 330 евра од непознато лице, го засадиле во дрвени и пластични гајби во куќата на пријателот во Црешнево, каде што со негова помош ја одгледувале марихуаната. Откако Д.Р. чул гласишта дека жителите на селото ги озборуваат нивните активности, ја повикал М.Љ. да ги дислоцираат насадите. Бидејќи таа одбила и побарала да ги уништи насадите со марихуана, тој ја претепал, а потоа избегал. По добиените оперативни сознанија, полицијата извршила претрес во домот на третопријавениот. „При претресот во куќата, пронајдени се 12 дрвени и пластични гајби со вкупно 459 засадени корени канабис сатива, потоа седум пакувања со вкупно 103 куршуми боева муниција, калибар 7.9 мм универзално зрно, како и други предмети што потекнуваат од ...
| | веќе видена | слични

Двајца скопјани и еден жител на селото Црешнево во Македонски Брод се осомничени за одгледување на марихуана и нелегална продажба на боева муниција. Полицијата од Македонски брод поднесе кривична пријава против Дарко Радевски (32) и Мелинда Љачи (26), двајцата од Скопје и против Дане Кузманоски (51) жител на Црешнево, Македонски Брод, осомничени за неовластено производство и пуштање во промет дроги и за неовластено изработување, држење и тргување со оружје. Полицијата се уште трага по осомничениот Радевски, кој се товари и за телесна повреда и загрозување на сигурноста. Истражен судија за тројцата осомничени одредил мерка притвор до 30 дена. Според портпаролот на СВР Битола, Ѓоко Стрезовски, во дворот на 51 годишниот жител на Црешнево двајцата скопјани засадиле марихуана. По претресот, полицијата пронашла 12 дрвени и пластични гајби со вкупно 459 засадени корени канабис сатива. Пронајдени се и 7 пакувања со вкупно 103 куршуми боева муниција, калибар 7,9 милиметри. Семенскиот материјал за марихуаната ...
| | веќе видена | слични

Повеќе стотици насади канабис сатива и стотина куршуми пронајде полицијата при претрес на куќа во Црешнево, близу Македонски Брод Поради вмешаност во извршено кривично дело приведени се три лица, двајца од Црнешево и едно од Скопје. За одгледување марихуана осомничени се Д.К. и З.К.(52) од Црнешево и М.Љ.(26) од Скопје. Со наредба на истражен судија од Основниот суд во Кичево во вторникот е извршен претрес во куќата на педесет и двегодишниот Д.К. Полицајците пронашле дванаесет гајби со 459 насади канабис сатива, четири парчиња непознато зелено растение и 103 куршуми со калибар 7,9 мм.
| | веќе видена | слични

Жител на селото Црнешево завршил со лисици на рацете откако при пртерес во неговиот дом полициските екипи нашле 459 стебла марихуана и над сто парчиња муниција. Станува збор за Д.К. (41), против кого била поднесена кривични пријава за трговија со дрога, а од МВР додаваат дека покрај него биле приведени и З.К. (42) и скопјанецот М.Љ. (26), против кои дополнително ќе бидат поднесени пријави. Според полициските информации локалните инспектори добиле информации дека осомничениот одгледува марихуана наменета за продажба. Па така, завчера, по добиен налог од истражен судија, неколку тима упаднале во неговиот дом во селото и нашле 459 стебла марихуана засадени во 12 гајби. Покрај тоа биле најдени и 103 кушуми со калибар 7,9 милиметри. Како што дознаваме, на Д.К. му биле дадени семки од растението канабис за да ги одгледува, а потоа најверојатно требало да му ги даде на момчето од Скопје, кое понатаму би ја препродало дрогата.
| | веќе видена | слични
3 копии

Полицијата од Македонски Брод извршила претрес во домот на Д.К.(1960) од с.Црешнево – Македонски Брод, при што пронашла и со потврда за привремено одзела седум дрвени и пет пластични гајби со 459 насади „Канабис сатива“. Освен тоа, одземени се и четири парчиња на зелено растение со вкупно 37 листови и 103 парчиња на боева муниција кал.7,9мм – ППУ универзално зрно. Поради основано сомнение за извршено кривично дело во Полициската станица Македонски Брод приведени се лицата: Д.К.(1960) и З.К.(1959), двајцата од с.Црешнево и М.Љ.(1985) од Скопје. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје денеска донесе одлука со која мерката притвор за ...
сите 377 | | | веќе видена

На социјалните мрежи вечерва се појавија коментари од фановите на музичарот кој загина со Шабан Шаулиќ, Мирсад Кериќ, кој овие денови беше заборавен од ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 191 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 24 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 99 | | | веќе видена

Демократите во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска претставија резолуција со која се бара суспендирање на вонредната состојба во земјата, што ...
сите 78 | | | веќе видена

До сега на Live Aid концертот се собрани околу 100 милиони долари за храна и лекови. Концертот , на кои има околу 250 000 луѓе се одржува во близина на местото ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Откриена марихуана во с. Црешнево – Македонски Брод

Од:
До кого (е-маил):
Порака: