Продолжува седницата за избор на нова Влада

Седницата за избор на нова влада, која започна вчера на пладне продолжува денеска и треба да заврши најдоцна до полноќ со изгласување на нова Влада. Гласањето за избор на владата се врши по Предлогот за состав на владата во целина со јавно гласање. Изјаснувањето се врши по завршувањето на претресот, а најдоцна на полноќ. Економски раст, намалување на невработеноста, членство во Нато и отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, негување на меѓуетничките односи,продолжување на борбата со корупцијата и почитување на правната држава, спроведувањето на Рамковниот договор. Ова мандатарот Никола Груевски го вети вчера во своето експозе пред пратениците. Во однос на министерскиот состав Груевски потенцираше дека се комбинација од младост и искуство кои имаат елан и енергија да работат деноноќно за просперитетот на Македонија. Обраќајќи им се на идните министри во владата, рече дека од нив бара да работат чесно, посветено, транспарентно и одговорно и изрази уверување дека граѓаните ќе имаат подобра иднина без ...
| | веќе видена | слични

Новите министри уште денеска ќе ги преземат функциите - примопредвања се закажани во сите министерства каде што се избрани нови функционери. На денешната собраниска седница на дневен ред е и изборот на заменици министри со што ќе се комплетира владиниот тим. Премиерот Груевски вети 5 приоритети во наредниот четиригодишен мандат - зголемување на економскиот раст, интеграција во НАТО и ЕУ, борба со корупцијата и криминалот, добри меѓуетнички односи и инвестирање во образованието и информатичката технологија. И во собраниската дебата која траеше два дена опозицијата и власта се препираа околу тоа кој има поголеми заслуги за економијата. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Парламентарците попладнево ја продолжија расправата по експозето на мандатарот Никола Груевски. За опозицијата предложениот владин состав и владината програма не нудат ништо нова, а според власта тие ќе им овозможат подобра иднина на граѓаните. Согласно Деловникот за работа на Собранието, се очекува изборот на новата влада да се изврши најдоцна до полноќ. Горан Сугарески од СДСМ оцени дека во изминатите пет години резултатите на Владата во привлекување инвестиции се разочарувачки, а залудно биле потрошени многу пари за кампањи. Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ реплицираше дека е врв на хипокризија и лицемерие Сугарески како пратеник од Прилеп да зборува за проектите на Владата во тој град, бидејќи таму биле забележливи резултатите во инфраструктурата, образованието. Од НДП обвинија дека проектите кои ДУИ ги претставува како клучни за Албанците се само шминка. Од ДУИ вратија дека првпат во историјата има владина програма што е заедничка на коалициските партнери во власта и дека во неа се пишани сите ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Пратениците во републичкото Собрание во попладневното продолжение на седницата за избор на нова Влада ја продолжија дебатата по експозето што вчера го претстави мандатарот за состав на новиот владин кабинет Никола Груевски. Согласно Деловникот за работа на Парламентот, се очекува изборот на новиот владин состав да се изврши најдоцна до полноќ. Горан Сугарески од опозициската СДСМ ги коментираше приоритетите и кадровските решенија кои во експозето ги понуди премиерот во инвестициите и земјоделието. Оцени дека во изминатите пет години резултатите на Владата во привлекување инвестиции се разочарувачки, а залудно биле потрошени многу пари за кампањи. Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ во реплика оцени дека е врв на хипокризија и лицемерие Сугарески како пратеник од Прилеп да зборува за проектите на Владата во тој град, бидејќи таму биле забележливи резултатите во инфраструктурата, образованието. За Сузана Салиу од ДУИ претстојната Влада е резултат на волјата на граѓаните искажани на изборите на 5 јуни. ...
| | веќе видена | слични

Втор ден расправа во Собранието по експозето на премиерот Никола Груевски Во Собранието продолжение на расправата за новата влада која треба да биде избрана до вечерва на полноќ. Мандаторот Никола Груевски во експозето пред Собранието ги истакна петте приоритети на новата Влада. Во следниот мандат владат ќе се посвети на еворинтеграцијата на Македонија, зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, борба против корупцијата и криминалот, одржување на добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратеничката Што да критикуваме сега кога е веќе искритикувано направено сите овие шест години, не можеме да пофалиме ништо затоа што немате ниту еден нов проект. Оваа влада тоне во безидејност и во немање решенија за натрупаните проблеми со кои што се соочуваат граѓаните. Цветанка Иванова од СДСМ вели дека не само што програмата на владејачката апртија е иста со претходните две, туку и нема промени во новата влада. „Што да критикуваме сега кога е веќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Зголемена невработеност и зголемена сиромаштија од доаѓањето на власт на Никола Груевски, обвинија на денешното продолжение на седницата за избор на нова Влада од опозициската СДСМ. „Имаме програма која е на 70 страни, но таа е празна. Нуди решенија кои што се повторуваат од 2006 па наваму. Од доаѓањето на Никола Груевски на власт имаме зголемена невработеност и зголемена сиромаштија, назадување на интеграцијата на земјава во НАТО и ЕУ, селективна борба со корупцијата и криминалот. Со ваква програма не заслужувате да ја добиете довербата“, рече пратеникот Оливер Спасовски од СДСМ. На тоа мандатарот Никола Груевски одговори дека ВМРО-ДПМНЕ работи на намалување на невработеноста и очекува до крајот на мандатот таа да се намали до 25 отсто. „Не е точно дека со моето доаѓање се зголемила невработеноста. Во владеењето на СДСМ доживеавме историски и невидени размери на невработеност, дури 40 отсто. Во 2006 година ја оставивте државата со 37 отсто невработеност. Сега невработеноста е околу 32 отсто. Во услови на ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Освен зборот нова влада, немаме ништо друго, ниту нов начин на работење, ниту нови идеи, а уште помалку нови министри, став на опозицискиот СДСМ. Наведените проекти се препишани од претходната програма, а имаме мандатар кој се затскрива зад другите, рече Оливер Спасовски. Не се спроведува проектот „АРМ-мој вистински дом“. Сиромаштијата е на највисоко ниво досега. „И на 770 страници нека биде, таа е празна програма што нуди решенија што се повторуваат од 2006 наваму и се базира на истите принципи што овде може да се прочитаат“ истакна Спасовски. Проектот за изградба на армиските станови не се спроведува бидејќи градоначалникот на Карпош од редовите на СДСМ го кочи. Сиромаштијата во Македонија беше највисока токму во времето на СДСМ, дури 40 насто, возврати мандатарот Груевски. Тоа беше во периодот на транзицијата и ембаргата кога се раскрчмуваше државниот имот на олигарсите блиски до СДСМ. Во 2006-тата кога ја презедовме власта, додаде Груевски, сиромаштијата беше 37 насто. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Скопје Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по експозето на мандатарот Никола Груевски. Согласно Деловникот за работа на Собранието, се очекува изборот на новата влада да се изврши најдоцна до полноќ. Мандатарот Никола Груевски вчера во своето петнаесетминутно експозе пред пратениците истакна дека петте приоритети на кои ќе се посвети новата влада во следниот мандат се зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот, одржувањето добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратениците од парламентарното мнозинство оценија дека предлогот на мандатарот Груевски ја заслужува довербата поради досега постигнатото и решеноста да се постигне уште повеќе за што постојат многу примери, додека според опозицијата станува збор за старо-нова влада која не дава никакви гаранции за подобра иднина на македонските граѓани, а програмата што треба се ...
| | веќе видена | слични

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжува расправата по предлогот за состав на нова влада, која согласно Деловникот за работа, треба да биде избрана најдоцна до полноќ. Мандатарот Никола Груевски вчера во експозето пред пратениците истакна дека петте приоритети на кои ќе се посвети новата влада во следниот мандат се зголемувањето на економскиот раст и вработеноста, интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, бескомпромисната борба против корупцијата и криминалот, одржувањето добри меѓуетнички односи и инвестирањето во образованието, науката и информатичката технологија. Пратениците од парламентарното мнозинство оценија дека предлогот на мандатарот Груевски ја заслужува довербата поради досега постигнатото и решеноста да се постигне уште повеќе за што постојат многу примери, додека според опозицијата станува збор за старо-нова влада која не дава никакви гаранции за подобра иднина на македонските граѓани, а програмата што треба се реализира е иста како претходната. Според Илија Димовски од ...
| | веќе видена | слични

Шестата собраниска седница со единствена точка-избор на нова Влада, продолжува и денес. Седницата започна со расправа меѓу албанските пратеници. Оние од опозицијата обвинуваа за анти албанско владеење додека останатите од ДУИ ги негираа тврдењата и потсетуваа на инвестициите во општините каде што мнозинство се Албанци. Потоа пратеникот од СДСМ Оливер Спасовски изјави дека во Македонија била огромна невработеноста, немало инвестиции и била нарушена безбедноста на граѓаните. -Зголемена е сиромаштијата, невработеноста и нема странски инвестиции. Најстрашно е што за безбедноста на граѓаните повторно ќе се грижи Гордана Јанкуловска, обвини Спасовски. На овие обвинувања веднаш реагираше мандатарот Никола Груевски кој ги истакна официјалните податоци за невработеноста во последнава деценија, додека останатите пратеници укажаа на напредокот во неселективната борба против корупцијата и криминалот, како и во различните програмски концепти кои што ги имаат двете најголеми политички партии. -Секогаш кога СДСМ е на власт ...
| | веќе видена | слични

Останато

Осамнаа графити во центарот на Скопје. Граѓаните го прашуваат премиерот Зоран Заев каде се парите од ташната на Бојан Јовановски познат како Боки 13, кои како ...
сите 551 | | | веќе видена

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир Капија- Неготино.Возачот кој управувал ...
сите 206 | | | веќе видена

Поранешната судијка во Стразбур, Маргарита Цаца Николовска, како повеќе да е „загрижена“ за иднината на СЈО, отколку од криминалот што го произведе тоа. Таа за ...
сите 166 | | | веќе видена

Данска ќе плати огромна цена поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја откаже неговата посета на земјата само 12 дена пред најавениот ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Продолжува седницата за избор на нова Влада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: