Министерска средба на земјите членки на Јадранската повелба

Будва - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, утре во Будва ќе учествува на состанокот на Партнерската Комисија на земјите членки на Повелбата за партнерство меѓу Македонија, Албанија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина и САД, односно така наречената Јадранска Повелба, информираат од МНР. Се очекува на средбата, на која ќе учествува и генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, министрите за надворешни работи на земјите-членки на Повелбата, да разговараат за прашања поврзани со Евроатланската интеграција на регионот и заедничкиот придонес во операциите на Алијансата во Авганистан, како и да ги договорат идните активности во рамките на овој форум.
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Ивнов на маргините на Самитот на шефови на држави и влади, членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) денеска оствари билатерални средби со српскиот колега Борис Тадиќ и со шефот на дипломатијата на Турција Ахмет Давитоглу. Позитивниот тренд во добрососедските односи и во соработката меѓу Македонија и Србија е евидентен, било констатирано на средбата на претседателите Иванов и Тадиќ. Двајцата соговорници се осврнале на состојбите во регионот и евроинтегратициските процеси, за што Иванов го информирал својот колега за напорите што земјата ги прави за отстранување на единствената блокада за евроатланските процеси. Тој посочил дека Македонија е против било какво прекројување на границите во регионот, што според него, може да биде фактор за негова дестабилизација. Иднината на сите земји во регионот, како што нагласил Иванов, е во големото европско семејство, со што границите ќе го изгубат своето значење. Двајцата претседатели заклучиле и дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска ќе присуствува на Самит на шефови на држави и влади, членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во црногорското одморалиште Будва. На пленарна средба претседатели и министри за надворешни работи на земјите членки ќе го разгледаат извештајот за средбите и активностите на црногорското претседавање со Процесот, по што предвидено е усвојување на годишниот извештај на Генералниот секретар на регионалниот совет за регионална соработка во ЈИЕ 2010-2011, како и усвојување на завршната декларација донесена вчера на Советот на министри за надворешни работи. На маргините на самитот предвидено е шефот на државата да оствари повеќе билатерални средби. Процесот на соработка на Југоисточна Европа СЕЕЦП е форум за дипломатски и политички дијалог – каде земјите учеснички се отворени за соработка во насока на идниот развој на регионот, како и за дефинирање на заеднички мислења и споделување на искуства. Претставува регионална рамка, ...
| | веќе видена | слични

Иако беше побарано, сепак не дојде до средба на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и неговиот колега Ставрос Ламбринидис вчера на маргините на двата регионални состаноци, кои се одржуваа во Будва Неформално, Милошоски и Ламбинидис се сретнаа на средбата на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, одржан пред 10 дена во Луксембург. На таа средба Милошоски само му ја честита новата функција на грчкиот шеф на дипломатијата. Милошоски учествува во Будва на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа, како и на состанок на Јадранската повелба. На првиот состанок е предвидено министрите да разменат мислења за натамошно промовирање на европските перспективи на регионот, со посебен фокус на регионалната соработка. Принципот за добрососедство како критериум за влез во ЕУ треба да важи и за земјите членки на ЕУ, а кредибилитетот на проширувањето на Европската Унија не зависи само од земјите-кандидати за членство, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во црногорскиот град Будва ќе учествува на пленарната средба на Самитот на Претседатели на држави и влади на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа. Учеството на самитот го потврдија претседателите на Србија, Хрватска, Албанија и Молдавија, Борис Тадиќ, Иво Јосиповиќ, Бамир Топи и Мариан Лупу, претседавачот на босанското претседателство, Небојша Радмановиќ, бугарскиот премиер, Бојко Борисов, како и министрите за надворешни работи на Турција и Грција, Ахмет Давутоглу и Ставрос Ламбринидис. Предвидено е Иванов, на маргините на самитот, да оствари повеќе билатерални средби. Во рамки на црногорското претседавање, вчера се одржа и состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на процесот.
| | веќе видена | слични
2 копии

На пленарна средба претседатели и министри за надворешни работи на земјите членки ќе го разгледаат извештајот за средбите и активностите на црногорското претседавање со Процесот, по што предвидено е усвојување на годишниот извештај на Генералниот секретар на регионалниот совет за регионална соработка во ЈИЕ 2010-2011, како и усвојување на завршната декларација донесена вчера на Советот на министри за надворешни работи. На маргините на самитот предвидено е шефот на државата да оствари повеќе билатерални средби. Процесот на соработка на Југоисточна Европа СЕЕЦП е форум за дипломатски и политички дијалог – каде земјите учеснички се отворени за соработка во насока на идниот развој на регионот, како и за дефинирање на заеднички мислења и споделување на искуства. Претставува регионална рамка, иницирана во јуни 1996 година на состанокот на министри за надворешни работи од земјите од југоисточна Европа во Софија. Претседавањето со Процесот ротира на една година, а на овој самит досегашниот претседавач, Црна Гора ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на земјите од Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) ќе се сретнат на црногорскиот остров Свети Стефан, крај Будва. На Самитот на шефови на држави и влади, членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа ќе присуствува и Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Со оваа средба на високо ниво завршува едногодишното ротациско претседателство на Црна Гора со Процесот. Учеството на средбата го потврдија и претседателите на Србија, Хрватска, Албанија и Молдавија Борис Тадиќ, Иво Јосиповиќ, Ѓорѓе Иванов, Бамир Топи и Мариан Лупу, претседателот на босанското претседателство Небојша Радмановиќ, бугарскиот премиер Бојко Борисов и министрите за надворешни работи на Турција и Грција Ахмет Давутоглу и Ставрос Ламбринидис. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

НАТО располага со доволно средства за да ја спроведе до крај операцијата во Либија, но европските земји членки на Алијансата треба да соработуваат повеќе, за подобро да ги искористат овие средства, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. - Можам да ве уверам дека ги имаме сите можности и сите неопходни средства за да продолжиме со операцијата и да ја доведеме до успешен крај - изјави Расмусен по состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во црногорскиот град Будва. Европските инвестиции во областа на одбраната се многу ограниечни, истакна Расмусен. Според него, европските земји-членки на Алијансата треба повеќе да соработуваат за употребата на средствата за да се зголеми нивната ефикасност. - Операцијата во Либија покажува дека европските сојузници заедно со Канада и земјите од регионот на Југоисточна Европа можат да имаат примарна одговорност. Претходно бевме навикнати на американското ...
| | веќе видена | слични

Кредибилитетот на евроинтеграциите и проширувањето на Европската унија не зависи само до реформите за земјата-кандидат, туку и од земјите-членки на Унијата, порача вчера од Црна Гора македонскиот шеф на дипломатијата, Антонио Милошоски, кој учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа во Будва. „Не може да се очекува земјата-кандидат да вложува напори за добрососедство, а земјата-членка на Европската унија да не го прави истото“, порача Милошоски. Според него, принципот на кредибилност на евроинтеграциите и проширувањето зависи и од реформите што ги прави една земја-кандидат, но и од самите членки на ЕУ, „што презеле обврска проширувањето да биде еден процес што нема да има нерационални препреки“. Милошоски во изјавата што ја даде за медиумите се осврна и на актуелните состојби во Грција. „Македонија е подготвена да помогне да се надмине кризата во Грција во знак на добрососедство и регионална соработка“, рече Милошоски. Тој ...
| | веќе видена | слични

Според шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски Милошоски смета дека со одбегнување на двојното оданочување меѓу двете земји, грчките стопанственици полесно ќе се справат со економската криза во земјата Принципот на добрососедство, кој Европската унија го посочува како еден од битните критериуми за членство, треба да важи и да го почитуваат и земјите-членки на Унијата, а не тоа да го бараат само од кандидатите за влез. Според тоа, кредибилитетот на проширувањето на ЕУ не зависи само од земјите-кандидати за членство, туку и од самите членки на Унијата, изјави министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски. - Не може да се очекува земјата-кандидат да вложува напори за добрососедство, а земјата-членка на Европската унија да не го прави истото. Што се однесува до принципот на кредибилност на евроинтеграциите и проширувањето, ние сметаме дека кредибилитетот зависи и од реформите што ги прави една земја-кандидат, но кредибилитетот зависи и од самите земји-членки на Европската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Министерска средба на земјите членки на Јадранската повелба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: