Милошоски на годишните состаноци на регионалните иницијативи во Будва

Скопје - Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски, денес ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во Будва, Црна Гора, информираат од МНР. На Форумот ќе бидат разменети мислења за натамошно промовирање на европските перспективи на регионот, со посебен фокус на регионалната соработка. Денес, министрите за надворешни работи на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа ќе учествуваат на отворањето на изложбата на слики од познати уметници од регионот, при што Република Македонија учествува со три ликовни дела (слики) од основоположничката генерација на ликовна уметност во Македонија, и тоа Димитар Пандилов Аврамовски со делото „Жетварки“, Лазар Филип Личеноски со делото „Женски акт“ и Никола Мартиноски со делото „Две девојки“. Сликите ќе бидат изложени во Цетиње, во рамките на започнувањето со работа на Центарот за култура и општество во Цетиње. На ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Ивнов на маргините на Самитот на шефови на држави и влади, членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) денеска оствари билатерални средби со српскиот колега Борис Тадиќ и со шефот на дипломатијата на Турција Ахмет Давитоглу. Позитивниот тренд во добрососедските односи и во соработката меѓу Македонија и Србија е евидентен, било констатирано на средбата на претседателите Иванов и Тадиќ. Двајцата соговорници се осврнале на состојбите во регионот и евроинтегратициските процеси, за што Иванов го информирал својот колега за напорите што земјата ги прави за отстранување на единствената блокада за евроатланските процеси. Тој посочил дека Македонија е против било какво прекројување на границите во регионот, што според него, може да биде фактор за негова дестабилизација. Иднината на сите земји во регионот, како што нагласил Иванов, е во големото европско семејство, со што границите ќе го изгубат своето значење. Двајцата претседатели заклучиле и дека ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска ќе присуствува на Самит на шефови на држави и влади, членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во црногорското одморалиште Будва. На пленарна средба претседатели и министри за надворешни работи на земјите членки ќе го разгледаат извештајот за средбите и активностите на црногорското претседавање со Процесот, по што предвидено е усвојување на годишниот извештај на Генералниот секретар на регионалниот совет за регионална соработка во ЈИЕ 2010-2011, како и усвојување на завршната декларација донесена вчера на Советот на министри за надворешни работи. На маргините на самитот предвидено е шефот на државата да оствари повеќе билатерални средби. Процесот на соработка на Југоисточна Европа СЕЕЦП е форум за дипломатски и политички дијалог – каде земјите учеснички се отворени за соработка во насока на идниот развој на регионот, како и за дефинирање на заеднички мислења и споделување на искуства. Претставува регионална рамка, ...
| | веќе видена | слични

Иако беше побарано, сепак не дојде до средба на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски и неговиот колега Ставрос Ламбринидис вчера на маргините на двата регионални состаноци, кои се одржуваа во Будва Неформално, Милошоски и Ламбинидис се сретнаа на средбата на министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ, одржан пред 10 дена во Луксембург. На таа средба Милошоски само му ја честита новата функција на грчкиот шеф на дипломатијата. Милошоски учествува во Будва на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа, како и на состанок на Јадранската повелба. На првиот состанок е предвидено министрите да разменат мислења за натамошно промовирање на европските перспективи на регионот, со посебен фокус на регионалната соработка. Принципот за добрососедство како критериум за влез во ЕУ треба да важи и за земјите членки на ЕУ, а кредибилитетот на проширувањето на Европската Унија не зависи само од земјите-кандидати за членство, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На пленарна средба претседатели и министри за надворешни работи на земјите членки ќе го разгледаат извештајот за средбите и активностите на црногорското претседавање со Процесот, по што предвидено е усвојување на годишниот извештај на Генералниот секретар на регионалниот совет за регионална соработка во ЈИЕ 2010-2011, како и усвојување на завршната декларација донесена вчера на Советот на министри за надворешни работи. На маргините на самитот предвидено е шефот на државата да оствари повеќе билатерални средби. Процесот на соработка на Југоисточна Европа СЕЕЦП е форум за дипломатски и политички дијалог – каде земјите учеснички се отворени за соработка во насока на идниот развој на регионот, како и за дефинирање на заеднички мислења и споделување на искуства. Претставува регионална рамка, иницирана во јуни 1996 година на состанокот на министри за надворешни работи од земјите од југоисточна Европа во Софија. Претседавањето со Процесот ротира на една година, а на овој самит досегашниот претседавач, Црна Гора ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во црногорскиот град Будва ќе учествува на пленарната средба на Самитот на Претседатели на држави и влади на земјите членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа. Учеството на самитот го потврдија претседателите на Србија, Хрватска, Албанија и Молдавија, Борис Тадиќ, Иво Јосиповиќ, Бамир Топи и Мариан Лупу, претседавачот на босанското претседателство, Небојша Радмановиќ, бугарскиот премиер, Бојко Борисов, како и министрите за надворешни работи на Турција и Грција, Ахмет Давутоглу и Ставрос Ламбринидис. Предвидено е Иванов, на маргините на самитот, да оствари повеќе билатерални средби. Во рамки на црногорското претседавање, вчера се одржа и состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на процесот.
| | веќе видена | слични
2 копии

НАТО располага со доволно средства за да ја спроведе до крај операцијата во Либија, но европските земји членки на Алијансата треба да соработуваат повеќе, за подобро да ги искористат овие средства, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. - Можам да ве уверам дека ги имаме сите можности и сите неопходни средства за да продолжиме со операцијата и да ја доведеме до успешен крај - изјави Расмусен по состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа што се одржува во црногорскиот град Будва. Европските инвестиции во областа на одбраната се многу ограниечни, истакна Расмусен. Според него, европските земји-членки на Алијансата треба повеќе да соработуваат за употребата на средствата за да се зголеми нивната ефикасност. - Операцијата во Либија покажува дека европските сојузници заедно со Канада и земјите од регионот на Југоисточна Европа можат да имаат примарна одговорност. Претходно бевме навикнати на американското ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на земјите од Процесот на соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ) ќе се сретнат на црногорскиот остров Свети Стефан, крај Будва. На Самитот на шефови на држави и влади, членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа ќе присуствува и Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов. Со оваа средба на високо ниво завршува едногодишното ротациско претседателство на Црна Гора со Процесот. Учеството на средбата го потврдија и претседателите на Србија, Хрватска, Албанија и Молдавија Борис Тадиќ, Иво Јосиповиќ, Ѓорѓе Иванов, Бамир Топи и Мариан Лупу, претседателот на босанското претседателство Небојша Радмановиќ, бугарскиот премиер Бојко Борисов и министрите за надворешни работи на Турција и Грција Ахмет Давутоглу и Ставрос Ламбринидис. (Крај)
| | веќе видена | слични

Кредибилитетот на евроинтеграциите и проширувањето на Европската унија не зависи само до реформите за земјата-кандидат, туку и од земјите-членки на Унијата, порача вчера од Црна Гора македонскиот шеф на дипломатијата, Антонио Милошоски, кој учествуваше на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа во Будва. „Не може да се очекува земјата-кандидат да вложува напори за добрососедство, а земјата-членка на Европската унија да не го прави истото“, порача Милошоски. Според него, принципот на кредибилност на евроинтеграциите и проширувањето зависи и од реформите што ги прави една земја-кандидат, но и од самите членки на ЕУ, „што презеле обврска проширувањето да биде еден процес што нема да има нерационални препреки“. Милошоски во изјавата што ја даде за медиумите се осврна и на актуелните состојби во Грција. „Македонија е подготвена да помогне да се надмине кризата во Грција во знак на добрососедство и регионална соработка“, рече Милошоски. Тој ...
| | веќе видена | слични

Според шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски Милошоски смета дека со одбегнување на двојното оданочување меѓу двете земји, грчките стопанственици полесно ќе се справат со економската криза во земјата Принципот на добрососедство, кој Европската унија го посочува како еден од битните критериуми за членство, треба да важи и да го почитуваат и земјите-членки на Унијата, а не тоа да го бараат само од кандидатите за влез. Според тоа, кредибилитетот на проширувањето на ЕУ не зависи само од земјите-кандидати за членство, туку и од самите членки на Унијата, изјави министерот за надворешни работи на Република Македонија, Антонио Милошоски. - Не може да се очекува земјата-кандидат да вложува напори за добрососедство, а земјата-членка на Европската унија да не го прави истото. Што се однесува до принципот на кредибилност на евроинтеграциите и проширувањето, ние сметаме дека кредибилитетот зависи и од реформите што ги прави една земја-кандидат, но кредибилитетот зависи и од самите земји-членки на Европската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милошоски на годишните состаноци на регионалните иницијативи во Будва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: