На планините во Австрија 20 сантиметри снег

2 копии

Во Австрија, поточно на планините каде се наоѓаат познатите скијачки центри, падна снег чија висина достигна 20 сантиметри, а полицијата воведе задолжителна употреба на зимска опрема. На планините во покраините Корушка, Салцбург и Штаерска, каде се наоѓаат познатите скијалишта, падна повеќе сантиметри снег, па така на планинскиот врв Сонблик вчера снежната покривка достигна висина од 20 сантиметри. Според податоците на полицијата на местата Турахерхе, Нокалм и Гросглокнерхалпенштрасе, сообраќајниците се чистеа со зимска механизација и воведена е задолжително возење со ланци. „Нашата станица за мерење на Филахер Алпен во просек на секои две години регистрира во јули снежна покривка“ - пренесе Пол Рајнер од метеоролошкиот завод во Клагенфурт. Инаку последен пат снег падна во јули 2007 година, додека во 2004 година забележана е рекордна висина од 16 сантиметри снежна покривка. Во покраината Салцбург заладувањето во неделата ноќта донесе снег на висина од 1 600 метри, а температурата падна на девет степени. ...
| | веќе видена | слични

На планините во Австрија падна снег чија висина на поедини места достигнува и до 20 сантиметри, а полицијата на патиштата кон познатите скијачки центри воведе задолжително носење на зимска опрема. На планините во покраините како Салзбург, каде се наоѓаат познатите скијачки центри, падна поголема количина на снег, па така на планинскиот врв Сонблик во неделата се измерени 20 сантиметри нов снег. Според податоците на полицијата, патиштата кон планините морале да бидат исчистени од зимската механизација, а воведено е и задолжително носење на ланци.
| | веќе видена | слични

Делови на Австрија од ноќеска се под снежна покривка од 20 сантиметри. Австриските медиуми информираат дека најмногу снег наврнало во Солкпас. Локалните власти наредиле задолжително носење на зимска опрема во сообраќајот. Нагло заладување било забележано и во околината на Салзбург, но снег наврнало само на повисоките планински врвови. Последен пат во Австрија во јули е забележан снег во 2007 година. Според австриските метеоролози во Австрија е нормално да врне снег среде лето на секои две години. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На планините во Австрија 20 сантиметри снег

Од:
До кого (е-маил):
Порака: