Културно-забавна - „Охридско лето“ секоја година со нов директор

Охриѓанецот Илија Мојсоски е нов вршител на должноста директор на фестивалот „Охридско лето“, кој ќе го замени досегашниот в.д. директорот Васил Зороски, кому на 1 јуни му истече едногодишниот мандат. Мојсоски, кој е вработен во институцијата, доби мандат од шест месеци, што значи дека догодина “Охридско лето“ повторно ќе го дочекаме со ново раководство, трето по ред за последните три години. Со ова продолжува духот на досегашните промени на челниците на манифестацијата, кои со речиси строга правилност, се случуваат на неколку недели пред свеченото отворање на фестивалот во месец јули. Лани Министерството за култура многу кратко пред стартот на јубилејното 50 издание го смени тогашниот директор Тони Симоновски, поставувајќи го за вд Зороски кој требаше да ја води манифестацијата се до изборот на директор. Во меѓувреме Министерството за култура распиша два конкурса за нов членик на “Охридско лето“, а на првиот не беше избран ниту еден од пријавените 12 кандидати, иако за проверка на нивните квалитети ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поставувањето на портпаролот на ОК на ВМРО- ДПМНЕ Илија Мојсоски за В.Д директор на Фестивалот „ Охридско лето“ е уште еден факт за целосната политизација, што ДПМНЕ ја прави во сите институции, па и во оние кои се од висок национален интерес. Фестивалот „ Охридско лето“, кој годинава слави 51 година од постоењето е најеминентната музичко- сценска културна манифестација во Македонија и е на врвот на листата на најпознатите во Европа и светот. Зарем не е далеку од разумот, портпаролот на ОК на ВМРО- ДПМНЕ ,со завршен Факултет за туризам и угостителство и без потребно искуство во областа на културата, да се постави за прв човек на најпрестижната културна манифестација во Република Македонија. Верувајте дека исклучиво поради политички и теснопартиски интереси ваква кадровска политика може да води само ДПМНЕ.Министерството за култура распиша и поништи два конкурси за директор на „ Охридско лето“ ,веројатно за да може на ваков начин да го политизира фестивалот и да го награди портпаролот на ОК на ВМРО- ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за култура Елизабета Канческа - Милеска денеска ги посети националните институции од областа на културата во Охрид. Директорката на Завод и музеј - Охрид Тања Паскали - Бунташеска, Канческа - Милеска била запознаена со тековните активности и проекти на оваа институција. Како најзначаен Паскали-Бунташеска го посочи капиталниот проект за изградба на Свети Климентовиот универзитет на Плаошник, каде подготвителните работи се при крај. Утре просторот ќе биде заграден, а наскоро се очекува да започнат и градежните зафати. Во однос на просторниот проблем со кој веќе подолг период се соочува Националната установа Библиотеката Григор Прличев, Канческа - Милеска, потенцира дека лично ќе се заложи за негово решавање. - Ќе превземам сериозна активност за разрешување на просторниот проблем. Го видов изработениот проект кој е доставен до Министерството за култура. Утре, од министерството ќе биде испратена стручна екипа која ќе ја посети библиотеката, а јас како министер, во вторник ќе доставам информација до ...
| | веќе видена | слични

В.Д директорот на "Охридско Лето" во согласност со законите е лице кое е вработено во институцијата и кое години наназад работи во истата и добро го познава функционирањето на фестивалот, стои во реакцијата испратена од општинската ВМРО- ДПМНЕ, во врска со дописот од ОО на СДСМ околу поставувањето на новиот ВД директор на манифестацијата "Охридско лето". - На таквата одлука гледаме како на чекор кој е токму во интерес на спроведување на годинешниот фестивал .Поставувањето на ВД директорот на "Охридско лето" е директна надлежност на Министерот за култура и Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ нема ама баш никаква улога околу тој процес. Граѓаните на 5 Јуни јасно му рекоа НЕ на СДСМ за ваквото политиканство и малтретирање на граѓаните . Сега во недостиг како да го скрие уште едниот пораз, петти по ред, СДСМ измислува теми за да остане жив на политичката сцена . Сепак ,го охрабруваме СДСМ наместо да се реформира, да продолжи со вакви нон-сенс реакции, стои во дописот од ОК на ВМРО- ДПМНЕ. OhridNews
| | веќе видена | слични

Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска при денешната посета на националните установи од областа на културата во Охрид, најави дека програмата за фестивалот Охридско лето тече во најдобар ред. Што се однесува до изборот на директор, назначувањето ќе се извршело веднаш после формирањето на владата. - Додека не се формира новата влада, согласно законските прописи не може да биде избран нов директор на манифестацијата. Поради заминувањето на досегашниот ВД директор Васил Зороски, моравме да избереме негова замена од редовите на вработените кои не се во голем број. Мојсоски има завршено соодветно образование, а и ги поседува потребните квалификации да ја извршува оваа функција - рече Канческа - Милеска. Во 51-то издание на фестивалот Охридско лето во програмата за музичкиот дел ќе има гостувања на уметници од светски калибар, уметници кои досега не биле не само во Македонија туку и во регионот, вели Гордана Јисуфова -Неделковска. За оваа година како и секоја година драмската програма ќе понуди ...
| | веќе видена | слични

Илија Мојсовски, вработен во фестивалот, познат како партиски портпарол на Охридската ВМРО-ДПМНЕ и уредувач на фестивалската интернет страница, е новиот в.д. директор на престижната светска манифестација од културата „Охридско Лето“. „По два конкурси на Министерството за култура на кои се пријавија 30-тина кандидати, чии програми и квалитети лично ги испитуваше министерката, како и пред ланското јубијелно 50-то , така и сега пред почетокот на 51-то издание, директорското решение за еден од најпознатите фестивали на Балканот, Канчевска Милеска, која тврди дека критериум е квалитетот, а не партиската боја, го пронајде поради законска обврзаност, во анонимна личност која според многумина го девалвира угледот и нивото на фестивалот. - Навистина ми е драго што го назначивме господинот Мојсовски за в.д. директор, којшто зад себе навистина има многу добар „фит бек“, „бек граунд“ и „си ви“ на сето она познавање и на сето оној факултет што го има завршено“, објасни министерката за култура Елизабета ...
| | веќе видена | слични

При денешната посета, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска најави дека над постоечката зграда ќе се доградува уште една просторија. Со тоа книгите конечно ќе добијат доволно простор, но и услови за заштита од понатамошно уништување. - Ќе преземам сериозна активност околу просторното сместување на библиотеката. Разговарав и со директорот, го видов и проектот изработен и доставен до министерството за култура. Стручна екипа ќе дојде да го скенира целиот простор. Мое мислење е дека треба да се направи доградба над самиот простор на библиотеката, согласно сите стандарди и библиотеката во центарот на градот да си го добие соодветниот простор, изјави Канческа-Милевска. Што се однесува до изборот на директор на фестивалот „Охридско лето“, Канческа-Милевска, уште еднаш потврди дека назначувањето ќе се изврши веднаш по изборот на новата влада. Фестивалот и досега имал стручен кадар на раководната функција, а по заминувањето на Зороски во пензија, најдено е привремено решение од редот на вработените. - ...
| | веќе видена | слични

Илија Мојсоски е избран за нов в.д. директор на фестивалот „Охридско лето“ со одлука на Министерството за култура. Тој ќе го замени в.д. директорот Васил Зороски За избор на директор на фестивалот „Охридско лето“, Министерството за култура распиша втор конкурс, откако на првиот не беше избран ниту еден од пријавените дванаесет кандидати. Нов директор на фестивалот ќе биде назначен по формирање на новата влада во август. Од Министерството за култура уверуваат дека тоа што веќе подолго време најреномираната културна манифестација во земјата функционира без директор нема да се одрази негативно на организацијата на фестивалот, како и на квалитетот на програмата.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „Охридско лето“ секоја година со нов директор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: