ВМРО-НП: Учениците трпат поради тоа што на ДПМНЕ му пречи името „Кирил Пејчиновиќ“

Шеснаесет дена од стартот на учебната година, Министерството за oбразование и локалната самоуправа не презедоа буквално ништо во однос на проблемот со просториите за настава на средношколците од македонските паралелки на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, реагира ВМРО-НП. Општинскиот комитет на ВМРО-Народна партија од Тетово се прашува што толку згрешиле средношколците – Македонци што упорно се игнорираат барањата на нивните родители и професори децата да учат во простории какви што доликуваат на образовна институција. „И покрај нашата реакција до надлежните институции одговор од истите скоро и да нема, а со тоа се докажува дека Министерството и локалната самоуправа, всушност, прават се само не она за што се избрани. Општинскиот комитет на ВМРО-Народна партија од Тетово го прашува Општинскиот комитет на ДПМНЕ, дали можеби игнорирањето во однос на проблемот со гимназијата лежи во нејзиното име кое од пред неколку месеци според советниците од ДПМНЕ било констатирано дека станува збор за име на српски преродбеник, ...
| | веќе видена | слични

Соопштение на ВМРО-НП – Тетово: Општинскиот комитет на ВМРО-Народна партија ја повикува градоначалничката на Општина Тетово, г-ѓата Теута Арифи, конечно да проговори и ја изнесе вистината за локалните избори во 2013 година. Дали постои официјално потпишан документ за соработка помеѓу ДУИ и ДПМНЕ на општинско ниво од кои произлегуваат правата и обврските за двете партии кои ја сочинуваат локалната власт во Општина Тетово? Имено, ДПМНЕ за време на локалните избори во 2013 година ги повика граѓаните – македонци од Тетово масовно да излезат и ја поддржат г-ѓата Теута Арифи со изговор дека се договорени крупни проекти од витално значење за македонците во Тетово. Во тие денови ДПМНЕ вршеше константен притисок врз македонските гласачи се со цел истите да ги дадат своите гласови на Теута Арифи, сега градоначалник на Општина Тетово. И после две ипол години сведоци сме дека од сите тие ветувања и изговори нема ништо и несфатливо е зошто сеуште ДПМНЕ е во коалиција со ДУИ и зошто сеуште ги поддржува нејзините проекти ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 253 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 60 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 60 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 208 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 120 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-НП: Учениците трпат поради тоа што на ДПМНЕ му пречи името „Кирил Пејчиновиќ“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: