ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара нови избори


8 копии

Кризата наметната од СДСМ мора да заврши. Народот бара избори, на кои ќе се изјаснат и ќе знаат за што гласаат, за да не се чувствуваат пост изборно изманипулирани, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите и нагласува дека на тој начин народот ќе го казни СДСМ. – Човекот кој стои зад тиранската платформа продолжува да ја промовира соросовата политика на предизвикување конфликти со уште поопасни ставови како што е прекројување на границите на Балканот, а СДС продолжува упорно да молчи. Колку должи и кому должи криминогеното раководство на СДС е нивен личен проблем. Тој долг не смее и нема да се плаќа за сметка на највисоките државни и национални интереси, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Се нагласува дека СДСМ уште еднаш на македонскиот народ му докажа дека „тие се партија која работи за нивните џебови и не мислат на иднината на граѓаните“. – СДС и нивниот претседател Зоран Заев се би дале и жртвувале за да дојдат до власт. Народот ги прочита, и му се спротивстави на СДС, излезе на улица и ...
| | веќе видена | слични

- Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар. Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје, стои во соопштението. Според ВМРО-ДПМНЕ, спротивно на волјата на народот Заев ја прифати тиранската платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името на државата по грчки терк и да ја федерализира Република Македонија, со опасност на нејзино растурање. - Аболицираниот криминалец Заев сака своите долгови кон нарко-мафијата и неговите истомисленици од надвор да ги плати со македонската државност и прифаќањето на тиранската платформа. ВМРО-ДПМНЕ апелира ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и во денешното соопштение до јавноста бара СДСМ да ја отфрли тиранската платформа и да прифати нови парламентарни избори, на кои, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните ќе кажат што мислат за платформата. „Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати тиранската платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името на државата по грчки терк и да ја федерализира Република Македонија, со опасност на нејзино растурање. Аболицираниот криминалец Заев сака своите долгови кон нарко-мафијата и неговите истомисленици од надвор да ги плати со македонската државност и прифаќањето на тиранската платформа“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
6 копии

Криминалецот Заев со својата сервилна и антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците на Тиранската Платформа, Еди Рама и Дитмир Бушати, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар. Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје. Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение следува интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар. Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје. Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името на државата по грчки терк и да ја федерализира Република Македонија, со опасност на нејзино растурање. Аболицираниот криминалец Заев сака своите долгови кон нарко-мафијата и неговите истомисленици од надвор да ги плати со македонската државност и прифаќањето на Тиранската Платформа. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска уште еднаш го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев за, како што се наведува, сервилна и антидржавна политика со која, велат, ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и оти „затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците на тиранската платформа, Еди Рама и Дитмир Бушати“ и го повтори апелот веднаш да ја отфрли платформа и да прифати нови парламентарни избори, на кои граѓаните ќе го кажат својот став за неа. – Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар. Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје, стои во соопштението. Според ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични

Политичката ситуација во Македонија и денеска беше причина за партиски препукувања помеѓу двете најголеми политички партии во земјава. Од Социјалдемократскиот сојуз преку соопштение повторно порачаа дека парламентарното мнозинство ќе ја реализира мнозинската волја на граѓаните и ќе ја спаси државата од хаос, а граѓаните од егзистенцијален крах. Во периодот што следи, истакнаа од партијата, согласно Деловникот, Уставот и законите, ќе биде избран новиот претседaтел на Собранието кој ќе ги закаже локалните избори и ќе отвори пат за формирање на новата реформска влада. Од СДСМ предупредуваат дека ако продолжат блокадите, за три недели следува тотална блокада на државниот систем. Дека наскоро ќе има промени потврди и Петре Шилегов, но и тој не сакаше да открие каква е стратегијата на СДСМ, која сеуште не е видлива и кога ќе се реализира. „Промени ќе има многу бргу, во многу брза иднина, а парламентарното мнозинство ќе ја преземе одговорноста. Нема да можеме јавно и транспаретно да го соопштиме начинот и терминот. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„СДС си ја брка мувата од капата заради антидржавната и антинационална политика на криминалецот Заев која секојдневно предизвикува инциденти на штета на државните интереси. Сервилноста на нивниот лидер и грижата на совест која што ја имаат не може да се испере со бледи соопштенија. Народот ја отфрла нивната тиранска платформа. СДС лицемерно под притисок на јавноста осудува веење на знаме со голема Албанија, а со своите постапки ваквите појави ги охрабрува. Имено СДС и нивниот лидер – аболициран криминалец Зоран Заев ваквите иредентистички пораки ги испровоцираа со своите антидржавни изјави од Берн Швајцарија, каде најавуваше кантонизација, федерализација и слични идеи за редефинирање на државата. Прифаќањето на тиранскаа платформа е причина за подгревање на меѓуетничките тензии. Директна последица на тоа е и вчерашниот инцидент на фудбалскиот натпревар во Чаир. Поданичкото и сервилно однасување на Зоран Заев придонесе до разгорување на меѓуетничките проблеми. Антидржавничкото однесување е последица на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска го осуди и побара надлежните органи да го расчистат вчерашниот инцидент на фудбалскиот натпревар во скопски Чаир, во кој, наведуваат, се промовираше мапа со голема Албанија во чии граници има и делови од Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, како што истакна на прес-конференција Жаклина Пешевска од оваа партија, бара надлежните да го санкционираат побудувањето на националистичките страсти и ширење на етничката нетрпеливост. Пешевска потенцира дека тоа е втор таков случај на оспорување на територијалниот интегритет и суверенитет за кус период, откако пред неколку недели во центарот на Куманово од јарбол беше симнато македонското државно знаме и на негово место беше развиорено знамето на Албанија. - Најголемата одговорност за ваквите напади кон Македонија и македонскиот народ и кон сите државни и национални обележја лежи токму во сервилниот, поданички и антидржавен однос на криминалецот Зоран Заев. Само за да се дограби до власт, иако загуби на декемвриските избори, Заев ги прифаќа сите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ, како што истакна на прес-конференција Жаклина Пешевска од оваа партија, бара надлежните да го санкционираат побудувањето на националистичките страсти и ширење на етничката нетрпеливост. Пешевска  потенцира дека тоа е втор таков случај на оспорување на територијалниот интегритет и суверенитет за кус период, откако пред  неколку недели во центарот на Куманово од јарбол беше симнато македонското државно знаме и на негово место беше развиорено знамето на Албанија. - Најголемата одговорност за ваквите напади кон Македонија и македонскиот народ и кон сите државни и национални обележја лежи токму во сервилниот, поданички и антидржавен однос на криминалецот Зоран Заев. Само за да се дограби до власт, иако загуби на декемвриските избори, Заев ги прифаќа сите антимакедонски уцени и се согласува на сите отстапки кои одат на штета на државните и националните интереси. Заев е убеден дека доколку ја реализира тиранската платформа и доколку молчи за симнувањето на македонското знаме, мапите на голема Албанија ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 444 | | | веќе видена

Како што информират од Управата за хидрометеоролошки работи, висината на снежната покривка утрово во седум часот во Маврови Анови изнесува 49  сантиметри, 25 ...
сите 225 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 154 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 56 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 191 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара нови избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: