5 Функционери на ДУИ замешани во убиството кај Смилковско Езеро


Горан Наќевски, татко на Александар кој заедно со уште четворица пред шест години беше убиен кај Смилковското езеро, на денешното рочиште за случајот Монструм се обрати пред судот. -На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден помеѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта со обвинетиот Фејзи Азири. Не ни ги даде транскриптите бидејќи ни рече дека ќе сторел кривично дело, но затоа бараме од судот да изврши претрес во СДСМ и да ги одземе овие документи. Бараме и Заев, ако треба и стражарно да се донесе во судница, па тука да се соочи со сите родители за да видите дека ја зборуваме вистината.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кој е сторителот на грозоморната ликвидација на петте момчиња кај Смилковско езеро? Зошто егзекуторите не се зад решетки? Во нормална, правна држава монструми кои масакрираат момчиња нема да бидат на слобода заради никаква политичка причина, туку ќе се најдат зад решетки, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, Зоран Заев не смее да бега од одговори од јавноста. Мора да ја каже вистината за „Монструм“ за која што викаше дека ја знае и дека има докази. Заев ги излажа и си поигра со судбината на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковското езеро. „Заев на подмолен и морбиден начин го искористи целиот случај во политичка кампања единствено со цел да собере политички поени. Откако дојде на власт не само што ја крие вистината, туку обвинетите се најдоа на слобода исто како што предвидуваше Тиранската платформа. Зошто ги прикрива Заев доказите кои тврдеше дека ги има, односно телефонските разговори и смс пораките кои требаше да фрлат ново светло на случајот? Кого и за каква цел Заев го ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско езеро и ја манипулира целата јавност. Обвинетите се на слобода, исто како што предвидуваше Тиранската платформа. Не постои никаков интерес сторителите на грозоморната егзекуција да бидат ставени зад решетки. Родителите на свирепо убиените момчиња кај Смилковското езеро на Велики четврток, пред 6 години чекаат Заев да ја каже вистината, која тврдеше дека ја знае. Заев морбидно си поигрува со нивните чувства и секој ден измислува нова лага, велат од ВМРО-ДПМНЕ. - Заев ја злоупотреби судбината на петте семејства и целиот случај го искористи во крајно морбидна политичка кампања. Алудираше дека функционери од ДУИ стојат зад настанот, дека обвинетите биле во контакт со Невзет Бејта и дека пет од броевите кои биле заведени како државна тајна се на високи функционери на ДУИ. Истиот тој Заев сега манипулира со јавноста велејќи дека Азири и Бејта разговарале за земјоделски субвенции. Зоран Заев, ...
| | веќе видена | слични

На социјалните мрежи излезе повик од граѓаните за протест „Правда за жртвите од Смилковско езеро“ , кој според најавата треба да се оддржи во четврток (26.4.2018) во 13 часот пред Основниот суд во Скопје. На 12 април 2012 година кај Смилковско Езеро беа убиени четири момчиња и еден рибар. Во случајот „Монструм“ шест лица беа осудени на казна доживотен затвор под обвинение за тероризам. Доживотен затвор беше пресудата за шестте лица од седумте обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро кај скопската населба Радишани. Врховниот суд потоа го врати предметот за петкратното убиство кај Смилковските езера на почеток, односно ги усвои нивните жалби. Ова значи можност за обвинетите, кои се пет и пол години во притвор да излезат на слобода. Врховниот суд во декември лани ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. За судот се уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународна ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев, денеска во изјава за новинарите во врска со случајот „монструм“ и сведочењета на родителите не убиените момчиња, кажа дека ги предал сите материјали кои ги имал. – Ако побара судот да бидам сведок и да кажам се што знам, тоа ќе го направам бидејќи тоа ми е граѓанска должност. Сите материјали, не само оние за „Монструм“ коишто сум ги поседувал, се е предадено, истакна Заев, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата во Владата за планираните инвестиции во комуналната инфраструктура. На ова реагираше опозициската ВМРО ДПМНЕ, преку соопштение кое ви го пренесуваме во целост: За да го одбрани својот коалициски партнер од кого му зависи опстојувањето на власт, денеска тврдеше дека Невзат Бејта со еден од обвинетите во случајот „Монструм“ разговарал околу ургенции за земјоделски субвенции. Од друга страна, Зорица Наќевска, мајка на убиениот Александар во судот цитираше еден од разговорите кои им ги дал Заев во кој се велело: „Вечерва сонував еден многу лош сон како му ги врзав рацете на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт на големиот празник Великчетврток. Виновниците не смее да останат неказнети. Сторителите мора да завршат во затвор. Зоран Заев ветуваше дека ја знае вистината за случајот. Вистината не смее да потклекне пред платформата потпишана во Тирана. Само монструм би можел да штити монструми кои масакрираа млади момчиња“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, Заев пред да седне во премиерската фотелја многупати се фалеше со доказите кои ги има за случајот „Монструм“. На семејствата на убиените им прикажуваше разговори и СМС-пораки во кои обвинетите комуницираат со високи функционери на ДУИ. Од друга страна, на семејствата на обвинетите им велеше дека тие биле невини. „Како тогаш Зоран Заев ја знаеше вистината, а сега не ја знае? Што се смени? Дали новата владина коалиција е причина за премолчување на деталите? Кого сега Зоран Заев ...
| | веќе видена | слични

Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт на големиот празник велики четврток, стои во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Виновниците не смее да останат неказнети. Сторителите мора да завршат во затвор. Зоран Заев ветуваше дека ја знае вистината за случајот. Вистината не смее да потклекне пред платформата потпишана во Тирана. Како тогаш Зоран Заев ја знаеше вистината, а сега не ја знае? Што се смени? Дали новата владина коалиција е причина за премолчување на деталите. Кого сега Зоран Заев штити? најважно од се, кој е одговорен за масакрот и зошто убијците не се во затвор? Пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ испратено до медиумите.
| | веќе видена | слични

Со какво обвинение ќе настапи Специјалното јавно обвинителство на следното рочиште за случајот „Монструм“ закажано за 16ти мај? Дали ќе биде сменета квалификацијата на кривичното дело? Со какво обвинение ќе настапи Специјалното јавно обвинителство на следното рочиште за случајот „Монструм“ закажано за 16ти мај? Дали ќе биде сменета квалификацијата на кривичното дело? Денеска прес службите на СЈО за Алфа рекоа оти не можат да дадат одговор на ова прашање. Не упатија утре во Парламентот каде Јанева ќе го образложува извештајот за сработеното на собраниска комисија. На последната прес конференција обвинителката истакна дека нема ново обвинение и оти „се останува исто“. Во меѓувреме тензијата во јавноста, а особено кај семејствата на убиените момчиња и рибарот не стивнува. Гневни и револтирани се што ветените докази и разговори од Заев пред да стане премиер пред речиси 4 години, уште не ги знаат, а броевите на наводните високи функционери на ДУИ за кои се ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот на обвинетите во случајот „Монструм“, Насер Рауфи, изјави дека одбраната нема намера да го повика премиерот Зоран Заев да сведочи во судскиот процес „Монструм“. „Со оглед дека не е спорна надлежноста, нема врз основа на кои околности да биде распрашан, а снимките ќе можат да се слушнат и во судница“, вели адвокатот Рауфи во изјава за „Телма“ . Премиерот вчера изрази готовност, доколку биде повикан, да сведочи во расветлувањето на случајот за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година и рече дека сите прислушкувани материјали биле предадени на СЈО. Од Специјалното јавно обвинителство засега не откриваат дали Заев ќе биде ставен на списокот сведоци кои ќе бидат повикани.
| | веќе видена | слични
3 копии

Одбраната нема да го бара премиерот Зоран Заев за сведок во Монструм. Откако Заев вчера рече дека доколку биде повикан ќе сведочи , адвокатот Насер Рауфи вели немаат намера да го повикаат бидејки веруваат дека Заев ги предал сите снимки на СЈО. Со оглед дека не е спорна надлежноста, нема на која околност тој да биде распрашан а снимките ќе можат да се слушнат и во судница, рече Рауфи. Од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) засега не откриваат дали на листата на сведоци за „Монструм“ ќе го додадат и премиерот Зоран Заев. Со оглед дека ова судење се води по стариот Закон за кривична постапка и судијата има право да повика сведок во судница. Утре специјалната обвинителка Катица Јанева треба да се појави во Собранието каде на комисијата за политички систем ќе го презентира шест месечниот извештај, па не се исклучува дека и „Монструм“ ќе се најде мегу темите на интерес со оглед на тоа што деновиве партиите се обвинуваа мегусебно на оваа тема. ВМРО ДПМНЕ се на ставот дека Заев ги излажал семејствата на убиените ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 266 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9 мај, да ја прифати позицијата претседател на ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

5 Функционери на ДУИ замешани во убиството кај Смилковско Езеро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: