ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско


Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како што велат е вистината за случајот „Монструм“. „Семејствата на жртвите од масакрот кај Смилковското езеро заслужуваат правда. Заев во повеќе наврати ја најавуваше „вистината“ за случајот „Монструм“. Тврдеше дека има докази, односно телефонски разговори и смс пораки кои ќе фрлеле ново светло на случајот. Обвинетите ги прогласуваше за невини, а на роднините на егзекутираните момчиња им посочувал разговори на функционери од ДУИ кои тогаш беа дел од власта со обвинетите. Сега обвинетите се на слобода, а Заев ги убедува ожалостените семејства дека разговорите кои ги слушал биле за субвенции. Мизерно!“ порачаа од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Заев ги излажал семејствата на убиените како и целата македонска јавност, а од неговата „вистина“ не останало ништо. „Тој на срамен и подмолен начин ја искористи оваа трагедија за собирање на политички поени, а откако седна во премиерската фотелја ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава, велат во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени“, се наведува во партиското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. „Заев лаже и манипулира. Додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава. Од таму велат дека убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. - Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. - Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на ...
| | веќе видена | слични

Убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира. Додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на функционери од ДУИ. Наеднаш Заев заборави на се што им кажуваше на родителите. Дали коалицијата со ДУИ е причина за неговата амнезија? Зоран Заев и криминалниот картел кој го води си поиграа со целата држава и граѓаните. Зоран Заев ги ...
| | веќе видена | слични

Заев заборави сѐ што им кажуваше на родителите на децата убиени кај Смилковско, дали коалицијата со ДУИ е причина за тоа?, прашуваат во саботата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ од каде велат дека Зоран Заев и „криминалниот картел“ кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава. Во реакцијата, исто така, се истакнува дека убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. „Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. ...
| | веќе видена | слични

„Зоран Заев и криминалниот картел кој го води, да запрат со морбидната кампања во случајот со свирепото убиство кај Смилковско езеро. Заев тврдеше дека ја знае вистината, а сега бега од одговори. Заев пред изборите додека ја манипулираше јанвоста велеше дека се што има ќе објави, сега вели дека нема што да објави.Криминалниот картел треба да знае дека граѓаните не се со кратка меморија и точно знаат кога некој сака да ги манипулира. Заев ја манипулира јавноста и си поигрува со судбините на петте семејства за политички поени.Зоран Заев не смее да бега од одговор од јавноста. Тој е должен да одговори чии интереси штити и кого покрива во случајот Монструм? Фотелјата на Заев не е поважна од правдата, како што ниту неговата коалиција е поважна од прерано згаснатите животи, разрешницата и вистината која ја заслужуваат семејствата на убиените.Сторителите мора да завршат во затвор, без разлика дали на Зоран Заев тоа му се допаѓа или не. Виновниците мора да се казнат. Република Македонија мора да стане правна ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Oсудените Алил Демири и Африм Исмаиловиќ имаат доживотни казни за грозоморната ликвидација на петте момчиња кај Смилковско Езеро, а власта не презема ништо за да ги обезбеди и спроведе на издржување на казната за случајот „Монструм“, рече денеска на прес-конференција Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. „Наместо да ургира кај косовските власти да ги испорачаат, Зоран Заев не запира со морбидната кампања во врска со свирепото убиство кај Смилковско Езеро. Заев 6 години си поигрува со семејствата на убиените. Заев го искористи случајот во морбидна кампања и ја лажеше јавноста велејќи дека сè што поседува како прислушкуван материјал за случајот ќе објави“, истакна Нацев. Додаде дека две години подоцна Заев и натаму ја нема обелоденето вистината, која тврдел дека ја знае. „Поминаа две долги години со манипулација и морбидна кампања. Заев и криминалниот картел што го води го искористија овој случај за добивање политички поени, ветувајќи дека ќе ја кажат вистината. Си поиграа со судбината на семејствата на убиените и ...
| | веќе видена | слични

„Правда за жртвите, затвор за монструмите“,Заев, дали и ти ги сонуваш жртвите од Смилковско?“,„Спиеш ли мирно Заев“ ова беа дел од пораките кои ги испратија граѓаните на протестот за жртвите од Смилковското езеро. Граѓаните кои го на еден час го блокираа булеварот пред Кривичниот суд побараа одговорност од правосудството и убијците да одговараат за петкратното убиство. Граѓаните велат дека се организирале преку социјалните мрежи. Сепак на протестот не дојдоа семејствата на убиените кај Смилковското езеро. Во телефонски разговор за сител дел од нив велат дека се разочарани од настаните во изминатите 6 години и дека сеуште ен добиле правда за убиените деца. По одлука на Врховниот суд, случајот Монструм одново започна. Првото рочиште од повтореното судење беше одложено поради отсуство на Фејзи Азири еден од обвинетите кој подоцна беше приведен поради бегство од штипскиот затвор. На последното рочиште двајца од родителите побараа да бидат објавени телефонските разговори во коис е открива инволвираноста на високи ...
| | веќе видена | слични

Во бомбите нема никакви докази за петкратното убиство на младите луѓе кај Смиљковско езеро пред 6 години,се работело само за претпоставки за случајот, ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев одговараќи на пратеничко прашање. Во бомбите нема никакви докази за петкратното убиство на младите луѓе кај Смиљковско езеро пред 6 години,се работело само за претпоставки за случајот, ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев одговараќи на пратеничко прашање, на пратеникот Зоран Илиоски од ВМРО –ДПМНЕ, кој го праша претседателот на владата дали чувствува морална одговорност за како што рече манипулацијата на родителите на убиените. -Таму има сериозни индиции и обврска ми беше да ги предадам на СЈО, но и да му ги покажам на таткото на едно од убиените момчиња. Имаше можнст да види дека Азири разговара со Бејта молејќи го да му помогне за исплата на сувенциите. Сите тие материјали се доставени до СЈО-Зоран Заев. -Ги манипулиравте родителите дека имате докази, мафтафте со нив, за сега да кажувате дека тој разговор ...
| | веќе видена | слични

Тие носеа транспаренти насловени „Нема правда, нема мир", „Спиеш ли мирно Зоран Заев“, „Затвор за монструмите". Стотината граѓани побараа судот и другите надлежни институции да ја утврдат вистината и да ги казнат виновниците. Побараа од премиерот Заев да ги открие информациите за овој предмет, за кој изјавил дека ги поседува додека бил во опозиција. Заев денеска во собранието изјави дека ако имал конкретни докази, ќе ги објавел докрај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 214 | | | веќе видена

Пресреќна сум што фотографијата фантатстично се вклопи во пораката на песната – биди горда со она што си! Не давај никој да ти ги сосече крилјата!, раскажува ...
сите 258 | | | веќе видена

Тамара Тодевска која со песната „Proud“ го освои осмото место на евровизиското финале во Тел Авив, што е најголем успех за земјава досега на Евросонг, вечерва ...
сите 211 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: