Одбиена жалбата, Фејзи Азири се врати во затворот во Штип


Со полициска придружба од скопската Клиника за пулмологија до штипскиот затвор, обвинетиот во „Монструм“ Фејзи Азири попладнево бил вратен во затворската келија, 50 дена по истекот на одобрениот прекин. Кривичниот суд ја одбил неговата жалба со која барал продолжување на прекинот од издржување на казната, информираа од судот. Адвокатот на Азири, Насер Рауфи најави дека ќе ги известат Амнести интернејшал, Советот на Европа и сите други домашни и странски релевантни институции. Вели хоспитлаизиран човек кој беше на апарати се враќа во мизерни затворски услови а токму нарушено здравје е последица на времето минато во притвор, 6 години за случајот „Монструм“. Директорот на штипскиот затвор Мики Тодоров, вели дека имаат доктор во затворот задолжен за здравјето на осудениците. Азири издржува казна за друго кривично дело, назаконско поседување оружје. Како што информираа од судот добил прекин и бил пуштен од затвор на 30 јануари поради здравствени причини. Не се вратил на 1 март по што затворот го води како осудено ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава, велат во соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени“, се наведува во партиското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ истакнуваат дека сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. „Заев лаже и манипулира. Додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Зоран Заев и криминалниот картел кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава. Од таму велат дека убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. - Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. - Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на ...
| | веќе видена | слични

Заев заборави сѐ што им кажуваше на родителите на децата убиени кај Смилковско, дали коалицијата со ДУИ е причина за тоа?, прашуваат во саботата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ од каде велат дека Зоран Заев и „криминалниот картел“ кој го води ја спроведуваат Тиранската платформа на сметка на правото и правната држава. Во реакцијата, исто така, се истакнува дека убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. „Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. ...
| | веќе видена | слични

Убијците во случајот „Монструм“ се на слобода, а неистомисленици на Зоран Заев неосновано се притвораат. Зоран Заев пред изборите тврдеше и ги манипулираше семејствата на убиените дека ја знае вистината за бруталната егзекуција кај Смилковско езеро. Заев, повеќе години водеше морбидна кампања и го искористи свирепото убиство за собирање на политички поени. Сега откако е на власт, Заев тврди дека нема докази за ѕверската ликвидација кај Смилковско езеро и дека, ако ги имал истите и ќе ги објавел. Заев лаже и манипулира. Додека беше опозиција Зоран Заев алудираше на поврзаноста на ДУИ со убијците. Според исказот на семејствата, тој им покажувал транскрипти од разговори помеѓу Невзет Бејта и Фејзи Азири, а тврдел и дека пет од броевите кои се заведени како државна тајна се на функционери од ДУИ. Наеднаш Заев заборави на се што им кажуваше на родителите. Дали коалицијата со ДУИ е причина за неговата амнезија? Зоран Заев и криминалниот картел кој го води си поиграа со целата држава и граѓаните. Зоран Заев ги ...
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ, партијата, чии главни одлики на дејствување се поигрувањето со судбините на граѓаните, попречувањето на правдата и злоупотребата на човечките трагедии, нема капацитет да разбере дека времето кога политиката влијаеше врз судството заврши со нивното заминување во опозиција, реагира СДСМ по прес-конференцијата на Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. „За случајот „Монструм“, како и за другите судски процеси, надлежни се единствено правосудните органи во Република Македонија. Како што целокупната јавност е запознаена, сите материјали што СДСМ ги поседуваше, а кои произлегуваа од незаконското прислушување што со години го правела минатата власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, се предадени на специјалното јавно обвинителство“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија понатаму додава дека ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да се обидува да профитира од трагедии и да ги остави надлежните органи целосно да го расветлат овој случај и сите оние што учествувале во него да понесат одговорност во согласност со ...
| | веќе видена | слични

„Зоран Заев и криминалниот картел кој го води, да запрат со морбидната кампања во случајот со свирепото убиство кај Смилковско езеро. Заев тврдеше дека ја знае вистината, а сега бега од одговори. Заев пред изборите додека ја манипулираше јанвоста велеше дека се што има ќе објави, сега вели дека нема што да објави.Криминалниот картел треба да знае дека граѓаните не се со кратка меморија и точно знаат кога некој сака да ги манипулира. Заев ја манипулира јавноста и си поигрува со судбините на петте семејства за политички поени.Зоран Заев не смее да бега од одговор од јавноста. Тој е должен да одговори чии интереси штити и кого покрива во случајот Монструм? Фотелјата на Заев не е поважна од правдата, како што ниту неговата коалиција е поважна од прерано згаснатите животи, разрешницата и вистината која ја заслужуваат семејствата на убиените.Сторителите мора да завршат во затвор, без разлика дали на Зоран Заев тоа му се допаѓа или не. Виновниците мора да се казнат. Република Македонија мора да стане правна ...
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагира на денешната прес-конференција на Александар Нацев од ВМРО ДПМНЕ.„ВМРО-ДПМНЕ партијата чиишто главни одлики на делување се поигрувањето со судбините на граѓаните, попречувањето на правдата и злоупотребата на човечките трагедии, нема капацитет да разбере дека времето кога политиката влијаеше врз судството заврши со нивното заминување во опозиција.За случајот „Монструм“ како и за останатите судски процеси, надлежни се единствено правосудните органи во Република Македонија. Како што целокупната јавност е запознаена, сите материјали што СДСМ ги поседуваше, а коишто произлегуваа од незаконското прислушување што со години го правела минатата власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ, се предадени на Специјалното јавно обвинителство. Македонија е правна држава во која правото владее неселективно и секој што направил какво било прекршување на законите одговара за своите постапки. ВМРО-ДПМНЕ треба да престане да се обидува да профитира од трагедии и да ги остави надлежните органи целосно да го ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Каде се осудените Алил Демири и Африм Исмаиловиќ? Двајцата имаат доживотни казни за грозоморната ликвидација на петте момчиња, а власта не презема ништо за да ги обезбеди и спроведе на издржување на казната за случајот Монструм, ова на денешна прес конференција го истакна Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ. -Наместо да ургира како косовските власти да ги испорачаат, Зоран Заев не запира со морбидната кампања во врска со свирепо убиство кај Смилковско езеро. Заев 6 години си поигрува со семејствата на убиените. Заев го искористи случајот во морбидна кампања и ја лажеше јавноста, велејќи дека се што поседува како прислушкуван материјал за случајот ќе објави. Две години подоцна Заев се уште ја нема обелоденето вистината, која тврдеше дека ја знае. Поминаа две долги години со манипулација и морбидна кампања. Заев и криминалниот картел кој го води го искористија овој случај за добивање политички поени, ветувајќи дека ќе ја кажат вистината. Си поиграа со судбината на семејствата на убиените и со чувствата на ...
| | веќе видена | слични

Стотина граѓани денеска напладне се собраа пред Кривичниот суд во Скопје да побараат “Правда за жртвите кај Смилковско Езеро“. На протестот кој што беше организиран преку социјалните мрежи не му се приклучија роднините на убиените, дистанцирајќи се од него. Граѓаните околу еден час ја блокираа улицата кај судската палата, со пароли во рацете на кои пишуваше – “Правда за жртвите, затвор за монструмите“, “Без правда нема мир“, “Заев спиеш ли мирно?“. Демонстрантите не се претставија, но побараа да се објават со име и презиме сите вклучени во убиството и порачаа дека ќе продолжат да протестираат се додека правдата не излезе на виделина. Демонстрантите Велат дека се организирале самоницијативно преку социјалните мрежи. Еден од нив го обвини и премиерот Заев велејќи дека тој тврди дека има докази за случајот “Монструм“. Петкратното убиство се случи на 12 април 2012 година кај Смилковско Езеро. Основното Јавно Обвинителство за случајот „Монструм“ покрена обвинение за тероризам против Фејзие Азири, Агим Исмаиловиќ, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...
сите 106 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 214 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена

Како што се наведува во соопштението лиферувано до медиумите, Општина Охрид очекува дека заеднички со Владата преку плански и стартешки пристап, постепено, ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбиена жалбата, Фејзи Азири се врати во затворот во Штип

Од:
До кого (е-маил):
Порака: