ВМРО-ДПМНЕ: Неправедно притворените мора да бидат ослободени


Граѓаните на Република Македонија вчера ја видоа сета деструкција на власта и анти-државните политики кои ги спроведуваат. Собранието без опозиција донесе неуставен закон за двојазичност со кој што се редефинира државата, реагираат во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. -Истовремено власта ја задолжува Македонија за половина милијарда евра, пари кои ќе ги трошат за задоволување на мегаломанските потреби. Вицепремиерот Кочо Анѓушев ја продава сопствената компанија на грчка фирма, додека Никола Димитров е на тајни преговори во Солун за промена на името. Паралелно владата одлучува ТАВ да не гради карго аеродром во Штип со кој што економски ќе заживееше цела источна Македонија и ќе се обезбедеше економски просперитет на подолг рок, се наведува во соопштението. Како што истакнуваат од партијата, во вакви услови невини луѓе патриоти се носат со лисици пред суд, а потоа пред камери ги враќаат во притвор иако за тоа нема никаква основа. -Македонската јавност ги слушна аргументите изложени од нивната одбрана и се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Дурловски, Илиевски, Јовановски, Чавков, Дамовски и останатите притворени патриоти, како и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се терористи, уверува опозицијата преку соопштение испратено до јавноста. „Притворите за патриотите сe доказ дека Македонија е единствената држава аспирант за ЕУ во која се конструираат политички обвиненија базирани на измислици и политички нарачки. Обвинението за терористичко загрозување на уставниот поредок е апсурдно. Уметниците, пратениците и полициските службеници претходно не сториле ниту прекршок. Единствено по кое што јавноста ги знае е нивната битка за Македонија која се труделе секаде да ја претстават во најдобро светло“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата додава СДСМ спроведува селективна правда и политички прогон за неистомислениците, а масовно ослободува прекршители на законите кои се блиски или корисни за власта, за што од партијата, како пример го посочуваат пратеникот и активист на „Шарената револуција“, Павле Богоевски. Од ВМРО-ДПМНЕ заклучуваат дека правосудните органи треба ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Дурловски, Илиевски, Јовановски, Чавков, Дамовски и останатите притворени патриоти не се терористи. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и полициските службеници не се терористи. Да си ја сакаш сопствената татковина не е тероризам. Да имаш поинакво мислење и гласно да го кажеш тоа не е тероризам, се вели во денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Притворите за патриотите сe доказ дека Македонија е единствената држава аспирант за ЕУ во која се конструираат политички обвиненија базирани на измислици и политички нарачки. Обвинението за терористичко загрозување на уставниот поредок е апсурдно. Уметниците, пратениците и полициските службеници претходно не сториле ниту прекршок. Единствено по кое што јавноста ги знае е нивната битка за Македонија која се труделе секаде да ја претстават во најдобро светло, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Притворите за патриотите сe доказ дека Македонија е единствената држава аспирант за ЕУ во која се конструираат политички обвиненија базирани на измислици и политички нарачки, се наведува во соопштението на ВМРО – ДПМНЕ. Обвинението за терористичко загрозување на уставниот поредок е апсурдно. Уметниците, пратениците и полициските службеници претходно не сториле ниту прекршок. Единствено по кое што јавноста ги знае е нивната битка за Македонија која се труделе секаде да ја претстават во најдобро светло. Отткако СДСМ е на власт постои само селективна правда. Политички прогон за неистомислениците, а масовно ослободување на прекршителите на законите кои се блиски или корисни за власта. Најдобар пример за тоа е активистот на таканаречената Шарена револуција, пратеникот Павле Богоевски. Срамна, правно неоснована и политичка е одлуката на Апелациониот суд за продолжување на притворите на Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски, Божиновска, Чавков, Мукоски и останатите неправедно обвинети. Република Македонија е во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во најновото соопштение до јавноста, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ повторно наведуваат дека правосудните органи имаат двојни стандарди. Како што велат оттаму, додека учесниците на таканаречената „Шарена револуција“ се привилегирани и се ослободуваат од обвиненија, десетици патриоти се прогласуваат за терористи, лежат во затвор и им се монтираат политички случаи. „Истакнати актери, уметници, режисери, архитекти и полицајци кои се вграделе себе си во општественото живеење на државата и нејзиното репрезентирање во странство се предмет на конструиран прогон, а правосудните органи му се извинуваат на Заев и заради тоа што морале да го повикаат на рочиште“, наведуваат од партијата. Сметаат дека правосудството во државата не покажало минимум одоговорност кон правдата. Додаваат и дека институциите се искористени во партиска пресметка со неистомислениците. „Судиите молчат и не преземаат ништо ни во однос на злоупотребата на притворот од страна на ОЈО. Притворените патриоти се цел на изживување скоро два месеци. ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Правосудните органи имаат двојни стандарди, при што учесниците во ткн Шарена револуција се ослободуваат од обвиненија, а патриоти се прогласуваат за терористи и лежат во затвор, и им се монтираат политички случаи. Истакнати актери, уметници, режисери, архитекти и полицајци кои се вграделе себеси во општественото живеење на државата и нејзиното репрезентирање во странство се предмет на конструиран прогон, а правосудните органи му се извинуваат на Заев и заради тоа што морале да го повикаат на рочиште, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Правосудството во државата не покажа минимум одоговорност кон правдата и заклетвата што ја даваат. Институциите се искористени во партиска пресметка со неистомислениците. Судиите молчат и не преземаат ништо ни во однос на злоупотребата на притворот од страна на ОЈО. Притворените патриоти се цел на изживување скоро два месеци. Во конструираниот предмет за тероризам скоро два месеци не беа преземени никакви истражни дејствија, а осомничените беа држани во притвор. Тоа е доказ дека се работи ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Срамна, правно неоснована и политичка е вчерашната одлука на Апелациониот суд да го продолжи притворот на пратеникот Крсто Мукоски. Целосно неаргументирани се притворите и за другите уметници и патриоти во врска со измисленото дело тероризам, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму велат дека Јавното обвинителство, дури по 50 дена почнува да ги повикува патриотите да дадат исказ во врска со политички конструираното обвинение. „Цели 50 дена ЈО не преземаше никакви дејства во истрагата против десетици македонски патриоти. Луѓе лежат во притвор, а ОЈО ништо не работи. Ова е директен доказ дека во притвор се ставени заради чисто изживување врз нив и нивните семејства. Ова е невиден правен преседан. Притворот, наместо како мерка за обезбедување присуство, се користи како мерка за измачување и изживување со политичките неистомисленици“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, не е првпат да се кршат правата на осомничените во текот на овој, како што велат, политички конструиран случај.
| | веќе видена | слични
11 копии

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ: Почитувани, Македонија веќе не е правна држава. Јавното обвинителство има двојни стандарди. Едни за послушниците на Зоран Заев, а други за сите оние кои мислат поинаку. Одлуката за ослободување од обвинение на Павле Богоевски, кој со месеци дивееше низ Скопје оштетувајќи државен имот е срам за правдата и правната држава. Има ли поголем апсурд од тоа Богоевски и другите хулигани кои со недели руинираа државен имот да бидат амнестирани, а да се упатуваат закани и да се гонат оние кои работеле на спречување и покривање на штетите. Во Македонија има селективна правда. Богоевски се пушта без обвинение, а на Заев му се извинуваат судии затоа што бил повикан на рочиште и во недоглед се одлагаат судските расправи против него. Истовремено, десетици патриоти кои се сомничат во конструиран случај за тероризам се влечат по затвори без никаква основа. Институциите се искористени за пресметка со политичките неистомисленици, а правосудните ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ оценува дека е срамна, правно неоснована и политичка вчерашната одлука на Апелацискиот суд да го продолжи притворот на пратеникот Крсто Мукоски, како и на останатите, како што велат оттаму, „уметници и патриоти во врска со измисленото дело тероризам“.„Цели 50 дена Јавното обвинителство не преземаше никакви дејствија во истрагата против десетици македонски патриоти. Луѓе лежат во притвор, а ОЈО ништо не работи. Ова е директен доказ дека во притвор се ставени заради чисто изживување врз нив и нивните семејства“, се вели во партиското соопштение.Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека „неправичноста, селективноста и неправдата се главната одлика на оваа недемократска власт, а Македонија полека, но сигурно станува општеството во на поделби и крајно политизирано“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 75 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 55 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 154 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Неправедно притворените мора да бидат ослободени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: