СДСМ: Талат Џафери избран за претседател на Собранието, се реализираше мнозинската волја на граѓаните


2 копии

„Собранието на Република Македонија е одблокирано. Реализирана е мнозинската волја на граѓаните. Демократски формираното мнозинство во Парламентот го избра новиот претседател на Собранието. Демократските процеси продолжуваат и зад нив стојат најмалку 700.000 граѓани кои гласаа на кредибилните избори на 11 декември. Ова е голем ден за демократијата на Македонија и голем чекор за демократските процеси во Република Македонија, што води кон квалитетен живот за сите и евро-атлантски перспективи на државата. Ги повикуваме граѓаните да останат смирени и да не подлегнуваат на никакви провокации. Македонија оди напред“, велат од СДСМ
| | веќе видена | слични
2 копии

Внесувањето на знамето на туѓа држава во кабинетот кој треба да му припадне на Претседателот на Собранието е срамен и недостоен чин, но уште посрамен и понедостоен е молкот на уценетиот криминалец Заев кој не смее да му каже на Талат Џафери дека доколку не го отстрани знамето, СДС ќе побара негова смена. Ова се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ, при тоа додавајќи дека целиот Балкан е на нозе и реагира на провокациите на Заев. „Неговата сервилност кон Еди Рама и неговата непресметливост е препознаена и надвор од границите на Македонија. Заев успеа да ги наруши односите со соседите само за да испорача тоа што е побарано од него. Криминалецот Заев станува ризик по регионалната безбедност и срам за секој Македонец“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Неговите понижувачки изјави за виткање на кичмата во спорот со Грција, дека македонскиот е ист народ и со српскиот и со бугарскиот и дека тој е албански премиер ќе останат врежани во црните страници на историјата како негација на посебноста на македонскиот идентитет и ...
| | веќе видена | слични

- За да нема вакви недостојни акти со кои се понижува државноста, ВМРО-ДПМНЕ му ја понуди поддршката на Заев, доколку ја одбие тиранската платформа и уцените на кои се согласи да ги реализира. Заев одлучи да застане на спротивна страна од сопствениот народ и држава, се вели во денешното соопштение. ВМРО-ДПМНЕ наведува дека со погазувањето на Уставот, законите и Деловникот при изборот на претседател на Собранието погазена е демократијата и отворена е можност во иднина на незаконски начин да се гласа двојазичноста и сите елементи од тиранската платформа без да се почитува волјата на народот.  - СДС од гнев нарачува прогон на недолжни луѓе. Единствен грев на овие граѓани е тоа што си ја бранеа државата и националните интереси и се противеа на реализирањето на тиранската платформа. СДС е однародена партија. Партија која не го слуша гласот на народот, наведува ВМРО-ДПМНЕ и додава дека оваа партија треба да одговара кривично, морално и политички, но и пред судот на народот. Според ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на СДСМ ги ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска оценува дека внесувањето знаме на туѓа држава во Kабинетот на Претседателот на Собранието е срамен и недостоен чин, а уште посрамно, соопштуваат, е молчењето на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. - За да нема вакви недостојни акти со кои се понижува државноста, ВМРО-ДПМНЕ му ја понуди поддршката на Заев, доколку ја одбие тиранската платформа и уцените на кои се согласи да ги реализира. Заев одлучи да застане на спротивна страна од сопствениот народ и држава, се вели во денешното соопштение. ВМРО-ДПМНЕ наведува дека со погазувањето на Уставот, законите и Деловникот при изборот на претседател на Собранието погазена е демократијата и отворена е можност во иднина на незаконски начин да се гласа двојазичноста и сите елементи од тиранската платформа без да се почитува волјата на народот. - СДС од гнев нарачува прогон на недолжни луѓе. Единствен грев на овие граѓани е тоа што си ја бранеа државата и националните интереси и се противеа на реализирањето на тиранската платформа. СДС е однародена партија. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Уценетиот криминалец Зоран Заев го газеше македонскиот Устав и ги прогласуваше македонските граѓани за терористи со цел да обезбеди поддршка за да го внесе знамето на Република Албанија во кабинетот кој треба да му припадне на Претседателот на Собранието. Уценетиот криминалец Зоран Заев го навредуваше македонскиот народ дека му е валкан образот за да обезбеди поддршка да се пее албанската химна од собраниската говорница, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение ви пренесуваме интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Внесувањето на знамето на туѓа држава во кабинетот кој треба да му припадне на Претседателот на Собранието е срамен и недостоен чин, но уште посрамен и понедостоен е молкот на уценетиот криминалец Заев кој не смее да му каже на Талат Џафери дека доколку не го отстрани знамето, СДС ќе побара негова смена. За да нема вакви недостојни акти со кои се понижува државноста, ВМРО-ДПМНЕ му ја понуди поддршката на Заев, доколку ја одбие Тиранската Платформа и уцените на кои се согласи да ...
| | веќе видена | слични

Правдата ќе ги стигне сите оние како Жерновски, Заев,  Шекеринска и сите останати кои одработуваат против Македонија и за тоа ќе одговараат. Свесни за бруталната политичка хајка, но по завршувањето на сето ова фактурата за извршителите како Заев и СДС ќе ги стигне.  Доколку не се ваквите монтирани случаи, СДС и Жерновски нема по што да бидат актуелни. Жерновски освен по ревносното мудрување по социјалните мрежи, е познат и по својата неработа, и брутално лажење. Неработникот Жерновски е во натпревар за додворување кон СДС поради големата надеж да биде повторен кандидат за градоначалник на општина Центар. Со време, се ќе излезе на виделина, се наведува во реакцијата на ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

„Правдата ќе дојде и правда ќе има. Ќе се докаже дека целиот овој театар кој што го прави СДС, СЈО и нивните налогодавачи е со единствена цел да се оцрни ВМРО-ДПМНЕ и политичарите кои ја бранат државата, националните интереси законите и Уставот“, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. Доколку не се ваквите монтирани случаи, СДС и Жерновски нема по што да бидат актуелни. Жерновски живее и се храни од навреди, лаги и ароганција, стои во дописот. Неспособноста, интригите, мрзеливоста и нечесноста ја прикрива со плукање и навредување други, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ порачува дека СДСМ мора да понесе политичка и правна одговорност за, соопштува партијата, државниот удар од четвртокот вечерта и оти со обидот на нелегален начин да избере претседател на Собранието е направен опасен правен преседан кој може да прерасен во пракса. - Ваквиот преседан на криминогениот СДС отвора можност за во иднина, на незаконски начин да се повтори процедурата и така да се гласа двојазичноста, албанските банкноти, двојазичните униформи, геноцидот и сите елементи од тиранската платформа, се вели во соопштението. СДС, додава ВМРО-ДПМНЕ, брзајќи да ја реализира тиранската платформа изврши пуч во Собранието, ги разгневи граѓаните, директно предизвикувајќи го немилиот настан од четвртокот вечерта, со што ги стави своите и пратениците од другите партии, вклучително и на ВМРО-ДПМНЕ во голема опасност. ВМРО-ДПМНЕ повторува дека дека граѓаните бараат законите и процедурите да важат за сите и никој да не се осмели да ги прекрши или заобиколи. - СДС треба да престане да му тера инает на ...
| | веќе видена | слични
16 копии

СДС ја втурна Република Македонија во длабока политичка и правна криза. СДС со обидот на нелегален начин да избере Претседател на Собранието прави опасен правен преседан кој може да прерасне во пракса – се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму посочуваат дека „ваквиот преседан на криминогениот СДС отвора можност за во иднина, на незаконски начин да се повтори процедурата и така да се гласа двојазичноста, албанските банкноти, двојазичните униформи, геноцидот и сите елементи од Тиранската Платформа“. СДС брзајќи да ја реализира Тиранската Платформа изврши пуч во Собранието, ги разгневи граѓаните, директно предизвикувајќи го немилиот настан од четвртокот вечерта, со што ги стави своите и пратениците од другите партии, вклучително и на ВМРО-ДПМНЕ во голема опасност. СДС мора да сноси и политичка и правна одговорност за државниот удар од четвртокот вечерта. СДС треба да престане да му тера инает на сопствениот народ, бидејќи партиите се од народот и за народот, а не обратно. Народот бара СДС да ја отфрли ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Ваквиот преседан на криминогениот СДС отвора можност за во иднина, на незаконски начин да се повтори процедурата и така да се гласа двојазичноста, албанските банкноти, двојазичните униформи, геноцидот и сите елементи од тиранската платформа, се вели во соопштението. СДС, додава ВМРО-ДПМНЕ, брзајќи да ја реализира тиранската платформа изврши пуч во Собранието, ги разгневи граѓаните, директно предизвикувајќи го немилиот настан од четвртокот вечерта, со што ги стави своите и пратениците од другите партии, вклучително и на ВМРО-ДПМНЕ во голема опасност. ВМРО-ДПМНЕ  повторува дека дека граѓаните бараат законите и процедурите да важат за сите и никој да не се осмели  да ги прекрши или заобиколи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Талат Џафери избран за претседател на Собранието, се реализираше мнозинската волја на граѓаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: