Куновска и Мишева се кошкаа

Координаторката на советничката група на СДСМ, Софија Куновска, вчера направила инцидент на седницата на градското собрание кога внела судски доставувачи за да им достават судски покани на претседателката на советот, Ирена Мишева, и членот Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. Куновска ги тужела Мишева и Бичиклиски, но тие не се појавиле на две рочиштата поради тоа што немале уредно доставени покани. Куновска наводно ги известила судските служби дека двајцата тужени ќе бидат присутни на вчерашната седница за да ги најдат и да им достават покани. Обезбедувањето на Градот не им дозволило на судските доставувачи да влезат на седницата, поради што Куновска се обидела да ги внесе преку друг влез. Притоа, обидувајќи се да отвори врата, наводно ја скршила. Сепак, судските доставувачи влегле на седницата, каде што наводно Куновска ја повлекла за рака Мишева за да ја сопре и да ја прими поканата. Тогаш меѓу нив настанала жестока расправија во која Мишева рекла дека судот треба да ја најде на домашна адреса. ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ја обвини опозициската СДСМ за промовирање на насилство. -Во последно време сме сведоци на повеќе настани кои претставуваат политичко насилство, a кое СДСМ го применува. СДСМ не бира средства кои ќе ги употреби во политичката битка, изјави Марија Андоновски пратеник од ВМРО-ДПМНЕ. Според Андоновска во краток период се случиле повеќе настани, организирани од СДСМ. - Последниот настан беше кога координаторката на советничката група на СДСМ Софија Куновска, предизвика инцидент во Советот на Град Скопје. Вториот последователен случај беше кога Стевчо Јакимовски, заедно со партизираната администрација на Општината Карпош, роднините пријателите и децата на функционерите на СДСМ, платени со пари на граѓаните, излегоа на улица и ги попречија граѓаните на Карпош, слободно да си го кажат своето мислење. Уште се свежи сеќавањата кога на монтираните протести на тутунарите беа нападнати новинарски екипи и беше каменувано Собранието на Република Македонија„, истакна Андоновска. Таа ...
| | веќе видена | слични

СДСМ не бира средства кои ќе ги употреби во политичката битка. Прво тоа е случајот со инцидентот на Софија Куновска во Советот на Град Скопје, велат од владејачката партија. “Ова е се друго само не е демократски начин на однесување на една политичка партија во опозиција. Наместо силата на аргументите, СДСМ се почесто се решава за политичко насилство. Граѓаните не го заслужуваат тоа. СДСМ треба да биде одговорна за своите постапки“, рече на денешната средба со новинарите Марија Андоновска. Таа го посочи и случајот кога Стевчо Јакимовски, заедно со партизираната администрација на Општина Карпош, роднините, пријателите и децата на функционерите на СДСМ, излегле на улица и ги попречиле граѓаните на Карпош, слободно да си го кажат своето мислење.
| | веќе видена | слични

- Последниот настан беше кога координаторката на советничката група на СДСМ Софија Куновска, предизвика инцидент во Советот на Град Скопје. Вториот последователен случај беше кога Стевчо Јакимовски, заедно со партизираната администрација на Општината Карпош, роднините пријателите и децата на функционерите на СДСМ, платени со пари на граѓаните, излегоа на улица и ги попречија граѓаните на Карпош, слободно да си го кажат своето мислење. Уште се свежи сеќавањата кога на монтираните протести на тутунарите беа нападнати новинарски екипи и беше каменувано Собранието на Република Македонија, рече Андонова.
| | веќе видена | слични

Во последно време сме сведоци на повеќе настани кои претставуваат политичко насилство, a кое СДСМ го применува. СДСМ не бира средства кои ќе ги употреби во политичката битка. Во краток период се случија повеќе настани, организирани од СДСМ. Последниот настан беше кога координаторката на советничката група на СДСМ Софија Куновска, предизвика инцидент во Советот на Град Скопје. Вториот последователен случај беше кога Стевчо Јакимовски, заедно со партизираната администрација на Општината Карпош, роднините пријателите и децата на функционерите на СДСМ, платени со пари на граѓаните, излегоа на улица и ги попречија граѓаните на Карпош, слободно да си го кажат своето мислење. Уште се свежи сеќавањата кога на монтираните протести на тутунарите беа нападнатаи новинаски екипи и беше каменувано Собранието на Република Македонија. Овие три настани се случија за помалку од еден месец. Заедничко за нив е тоа што се пример за политичко насилство, спроведувано од Социјал демократскиот сојуз. Ова е се друго само не е ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини опозициската СДСМ дека промовира политичко насилство. Марија Андоновска, пратеничка од владејачката партија на прес-конференција рече дека СДСМ не бира средства кои ќе ги употреби во политичката битка и оти за краток период се случиле три настани кои, според неа, се пример за политичко насилство. - Последниот настан беше кога координаторката на советничката група на СДСМ Софија Куновска, предизвика инцидент во Советот на Град Скопје. Вториот последователен случај беше кога Стевчо Јакимовски, заедно со партизираната администрација на Општината Карпош, роднините пријателите и децата на функционерите на СДСМ, платени со пари на граѓаните, излегоа на улица и ги попречија граѓаните на Карпош, слободно да си го кажат своето мислење. Уште се свежи сеќавањата кога на монтираните протести на тутунарите беа нападнати новинарски екипи и беше каменувано Собранието на Република Македонија, рече Андонова.
| | веќе видена | слични

Социјалдемократскиот сојуз за да ја сокрие својата слабост се почесто не бираат средства кои ќе ги употребат во политичката битка, изјави денес Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ. - Во последно време сме сведоци на повеќе настани кои претставуваат политичко насилство кое СДСМ го применува. Тие не бираат средства кои ќе ги употребат во политичката битка, изјави Андоновска. Како примери за насилство од ВМРО-ДПМНЕ ги посочија инцидентот што го предизвикала советничката на СДСМ Софија Куновска во Советот на Град Скопје, попречувањето на граѓаните на Карпош од страна на градоначалникот Јакимовски, заедно со администрација на Општината, слободно да си го кажат своето мислење, монтираните протести на тутунарите каде што беа нападнатаи новинаски екипи и каде што беше каменувано Собранието на Република Македонија. Ова е се друго само не е демократски начин на однесување, на една политичка партија во опозиција. Наместо силата на аргументите, СДСМ се почесто се решава за политичко насилство. Граѓаните не го заслужуваат ...
| | веќе видена | слични

(Update) Скопје, 2 февруари – СДСМ промовира насилство за да ја сокрие својата политичка слабост, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, јавноста е сведок на настани кои претставуваат политичко насилство, a го применува токму опозициската СДСМ. „СДСМ не бира средства кои ќе ги употреби во политичката битка. Во краток период се случија повеќе настани, организирани од СДСМ. Последниот настан беше кога координаторката на советничката група на СДСМ Софија Куновска, предизвика инцидент во Советот на Град Скопје“, рече Марија Андоновска, пратеник во Собранието на Република Македонија. Според неа, друг случај на промовирање насилство бил случајот кога градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски, заедно со партизираната администрација на Општината, роднините, пријателите и децата на функционерите на СДСМ, „платени со пари на граѓаните, излегле на улица и ги попречија граѓаните на Карпош, слободно да си го кажат своето мислење. Уште се свежи сеќавањата кога на монтираните протести на тутунарите беа нападнатаи новинарски ...
| | веќе видена | слични

Вербална расправија и кошкање се случи вчера меѓу претседателката на Советот на град Скопје, Ирена Мишева и координаторката на советничката група на СДСМ, Софија Куновска, откако Куновска го внесе судскиот доставувач за да врачи судски покани Вербална расправија и кошкање се случи меѓу претседателката на Советот на град Скопје, Ирена Мишева и координаторката на советничката група на СДСМ, Софија Куновска, вчера во просториите на Град Скопје, откако Куновска го внесе судскиот доставувач во салата за да им ги врачи судските покани за Мишева и за советникот Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. Куновска против двајцата поднесе тужби за клевета. Како што изјави Куновска, претходно на главната портирница пред Градското собрание се одвивала драма, односно судскиот доставувач не бил пуштан од стана на службата за обезбедување. - Градот и целото обезбедување сакаа да ја скријат претседателката Мишева за да не ~ биде доставена поканата. Повеќе од една година и Мишева и Бичиклиски одбиваат да ја примат судската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 185 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куновска и Мишева се кошкаа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: