ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична


5 копии

Криминалецот Заев со својата сервилна и антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистички изливи во регионот и затоа не смее да осуди ниту една антидржавна изјава која доаѓа од творците на Тиранската Платформа, Еди Рама и Дитмир Бушати, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение интегрален текст од ВМРО-ДПМНЕ Криминалецот Заев молчи и пред изјавите на Села за непостоењето на македонската нација, непризнавањето на државното знаме и химна и дека истите сака да ги смени. Заев не ги осуди ниту изјавите за бркање од работа на Македонците од Струга и Гостивар. Криминалецот Заев молчи и индиректно ги мотивираше симнувањето на македонското знаме во центарот на Куманово и развејувањето на негово место на знамето на Албанија, како и за веењето на знамето на голема Албанија на фудбалски натпревар во Скопје. Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична, да ги смени знамето, химната и грбот, да го смени името на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение го обвини СДСМ дека, како што се наведува, брзајќи да ја реализира тиранската платформа грубо го прекршиле Уставот, законот и Деловникот за работа на Собранието и побара правна и политичка одговорност за ситуацијата во која го довеле Собранието и унакажувањето на демократијата во Република Македонија ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение го обвини СДСМ дека, како што се наведува, брзајќи да ја реализира тиранската платформа грубо го прекршиле Уставот, законот и Деловникот за работа на Собранието и побара правна и политичка одговорност за ситуацијата во која го довеле Собранието и унакажувањето на демократијата во Република Македонија. - СДС смислено и насилно како што најавија и нивните новинарски пера и експерти спроведе перформанс кој тие го нарекуваат избор на Претседател на Собранието и со тоа со предумисла се доведоа себе си и другите пратеници и вработените во Собранието во опасност и на удар на народниот револт, кој со денови го подгреваа и неминовно го доведоа до ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека СДС е најодговорен за тоа што се случи во собраниската сала. СДС спроведе политичко насилство со газењето на Уставот, законите и на деловникот. Тоа е директно газење на државата и на нејзиниот правен поредок, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Политичкото насилство што го направи СДС на крајот резултира со физичко насилство. Незаконскиот обид од страна на СДС да си го самопрогласат Талат Џафери за парапретседател на Собранието беше провокација кон македонскиот народ. Нема оправдување за ниедно насилство, но СДС ќе биде запаметен во историјата како главен виновник за немилите случувања во Собранието на Република Македонија“ - велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека СДСМ мора да сфати дека народот си ја сака земјата и нема да дозволи нејзино разнебитување.
| | веќе видена | слични
10 копии

СДСМ брзајќи да ја реализира Тиранската платформа грубо го прекрши Уставот, Законот и Деловникот за работа на Собранието, СДСМ најбрутално ја силуваше волјата на граѓаните и го оневозможи правото на дискусија на нивните демократски избраници, соопштија во неделата од ВМРО-ДПМНЕ. „СДС смислено и насилном како што најавија и нивните новинарски пера и експерти, спроведе перформанс кој тие го нарекуваат избор на претседател на Собранието и со тоа се предумисла се доведоа себеси и другите пратеници и вработените во Собранието во опасност и на удар на народниот револт, кој со денови го подгреваа и неминовно го доведоа до состојба на ескалација“, констаатираат во партијата којашто со 51 пратеник ја има најголемата пратеничка група во парламентот. Од ВМРО-ДПМНЕ посочуваат дека социјалдеморкатите им должат извинување на граѓаните чиј револт, како што оценуваат, смислено го предизвикале со нелегитимниот избор на собраниски спикер, токму во часовите кога знаат дека има илјадници граѓани пред Собрание и чиешто трпение ...
| | веќе видена | слични

СДС им должи извинување на граѓаните чиј револт смислено го предизвикаа, спроведувајќи го својот перформанс, кој тие го нарекуваат избор на Претседател на Собранието, во час во кој знаат дека има илјадници граѓани пред Собрание чие трпение со денови го тестираат и истите смислено ги провоцираат. СДС мора да сноси политичка и правна одговорност за ситуацијата во која го доведоа Собранието и унакажувањето на демократијата во Република Македонија. На граѓаните на Република Македонија, не им требаат поделби, насилство и туѓи платоформи, граѓаните сакаат почитување на законите, владеење на правото и програми и платоформи за економски напредок и технолошки прогрес. Граѓаните на Република Македонија бараат законите и процедурите да важат за сите и никој да не се осмели истите да ги прекрши или заобиколи. СДС мора да сфати дека народот не се согласува со нивната намера за тргување со највисоките државни и национални интереси. И тоа мора да го почитуваат. СДС мора да сфати дека народот си ја сака сопствената држава и ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ СДС смислено и насилно како што најавија и нивните новинарски пера и експерти спроведе перформанс кој тие го нарекуваат избор на Претседател на Собранието и со тоа се предумисла се доведоа себе си и другите пратеници и вработените во Собранието во опасност и на удар на народниот револт, кој со денови го подгреваа и неминовно го доведоа до состојба на ескалација. СДС им должи извинување на граѓаните чиј револт смислено го предизвикаа, спроведувајќи го својот перформанс, кој тие го нарекуваат избор на Претседател на Собранието, во час во кој знаат дека има илјадници граѓани пред Собрание чие трпение со денови го тестираат и истите смислено ги провоцираат. СДС мора да сноси политичка и правна одговорност за ситуацијата во која го доведоа Собранието и унакажувањето на демократијата во Република Македонија. На граѓаните на Република Македонија, не им требаат поделби, насилство и туѓи платоформи, граѓаните сакаат почитување на законите, владеење ...
| | веќе видена | слични

Желбата на Зоран Заев и на раководството на неговата партија што поскоро да дојдат на власт и да ја реализираат тиранската платформа беше причина за тие најгрубо да го прекршат Уставот, законите и Деловникот на Собранието и на сила да се обидат да фалсификуваат избор на претседател на Собранието, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Како што велат од партијата, на тој начин Заев смислено се обидел да предизвика инцидент и ескалација на состојбата и за тоа им должи извинување на граѓаните. Во продолжение интегрален текст од соопштението: „СДС брзајќи да ја реализира Тиранската Платформа грубо го прекрши Уставот, законот и деловникот за работа на Собранието, СДС најбрутално ја силуваше волјата на граѓаните и го оневозможи правото на дискусија на нивните демократски избраници. СДС смислено и насилно како што најавија и нивните новинарски пера и експерти спроведе перформанс кој тие го нарекуваат избор на Претседател на Собранието и со тоа се предумисла се доведоа себе си и другите пратеници и вработените во Собранието во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За случувањата во Собранието најодговорни се СДСМ, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес - конференција на Петар Шилегов од СДСМ. - СДС спроведе политичко насилство со газењето на Уставот, законите и деловникот. Тоа е директно газење на државата и нејзиниот правен поредокот. Политичкото насилство кое го направи СДС на крајот резултира со физичко насилство. Незаконскиот обид, од страна на СДС да си го самопрогласат Талат Џафери за парапретседател на Собранието беше провокација кон македонскиот народ. Со обидот да се формираат параинституции СДС ја враќа демократијата во Македонија чекори наназад и прави директна штета и на Република Македонија и на нејзините граѓани, стои во реакцијата. Според ВМРО-ДПМНЕ, тоа може да им користи само на оние сили во земјава и надвор од неа кои не и мислат добро на Македонија. - Нема оправдување за ниедно насилство, но СДС ќе биде запаметена во историјата како главен виновник за немилите случувања во Собранието на Република Македонија. Криминалците од СДС ...
| | веќе видена | слични

- СДС спроведе политичко насилство со газењето на Уставот, законите и деловникот. Тоа е директно газење на државата и нејзиниот правен поредокот. Политичкото насилство кое го направи СДС на крајот резултира со физичко насилство. Незаконскиот обид, од страна на СДС да си го самопрогласат Талат Џафери за парапретседател на Собранието беше провокација кон македонскиот народ. Со обидот да се формираат параинституции СДС ја враќа демократијата во Македонија чекори наназад и прави директна штета и на Република Македонија и на нејзините граѓани, стои во реакцијата. Според ВМРО-ДПМНЕ, тоа може да им користи само на оние сили во земјава и надвор од неа кои не и мислат добро на Македонија. - Нема оправдување за ниедно насилство, но СДС ќе биде запаметена во историјата како главен виновник за немилите случувања во Собранието на Република Македонија. Криминалците од СДС мора да сфатат дека народот се противи на нивните планови за тргување со највисоките државни и национални интереси. Криминалците од СДС мора да сфатат ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ во реакцијата на прес конференцијата на портпаролот на СДСМ Петре Шилегов вели дека токму оваа партија е најодговорна за тоа што се случи во собраниската сала. -СДС спроведе политичко насилство со газењето на Уставот, законите и деловникот. Тоа е директно газење на државата и нејзиниот правен поредокот. Политичкото насилство кое го направи СДС на крајот резултира со физичко насилство. Незаконскиот обид, од страна на СДС да си го самопрогласат Талат Џафери за парапретседател на Собранието беше провокација кон македонскиот народ. Со обидот да се формираат параинституции СДС ја враќа демократијата во Македонија чекори наназад и прави директна штета и на Република Македонија и на нејзините граѓани. Тоа може да им користи само на оние сили во земјава и надвор од неа кои не и мислат добро на Македонија. Нема оправдување за ниедно насилство но СДС ќе биде запаметена во историјата како главен виновник за немилите случувања во Собранието на Република Македонија, се вели во соопштението.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 358 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша не присуствуваше на погребот на Шабан Шаулиќ. Како што еднаш таа објаснила, не оди на погреби на пријателите, бидејќи се плаши дека тоа нема ...
сите 253 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 204 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев, спротивно на волјата на народот ја прифати Тиранската Платформа и сака да ја направи Македонија двојазична

Од:
До кого (е-маил):
Порака: