Три години ја градеа оваа атмосфера, делови од секунда одлучија Тодоров да остане жив


Обидот за убиство беше недвосмислен, свиреп и со умисла. Пукано е од непосредна близина во главата на Никола Тодоров. Присебноста и брзата реакција во дел од секундата го спасија Тодоров од првиот испукан куршум, а реакцијата на полицијата од вториот испукан куршум, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по нападот со пиштол над доскорешниот министер за здравство и партиски функционер, Никола Тодоров. „Тие делови од секундата одлучија Тодоров да остане жив, а неговите две деца да не се сираци. Овој обид за убиство не дојде ниту случајно ниту без подготовка на атмосфера за тоа. СДСМ, Зоран Заев, куп НВО финансирани од Соросовите инсталации, шарената платеничка револуција цели три години градат атмосфера за ова денес да се случи. И с` со единствена цел, СДСМ да дојде на власт, Зоран Заев да стане премиер, ВМРО-ДПМНЕ да се испрати во опозиција и по можност да се уништи. Врз Тодоров и врз сите нас три години се фрлаат етикети, лажни обвинувања, се манипулира со с` што работевме, со лажни ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За попладне е закажана прес-конференција на т.н. „Републички штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ“. Во соопштение до медиумите, организаторите пишуваат дека на настанот ќе се обрати координаторот на Републичкиот Штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, во присуство на претставници од републичкиот, регионалните и општински штабови. Темата е промовирање на функционалноста на регионални штабови за реформи во ВМРО-ДПМНЕ и обраќање до Претседателот и останатите тела на Партијата, со цел започнување на процесот на суштински реформи во ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Изговори, најави за дебати и празни флоскули од типот на „цели кон кои се стремиме“ нема да го подобрат стандардот на граѓаните. СДС е опседнат со уривање, блокирање и укинување. СДС треба да ја надмине оваа опсесија со антиреформи и конечно да почне да работи на реализација на ветувањата кои им ги дадоа на граѓаните, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ кое во продолжение ви го пренесуваме интегрално. Тоа што Заев ќе ја урива оградата од владата или ќе ја укине програмата Кембриџ нема да помогне на економски план каде вети 16.000 денари минимална и 30.000 денари просечна плата. Тоа што Заев сака да се спаси од одговорност за криминалот со покренување на постапка за смена на Јавниот обвинител нема да им помогне на докторите да добијат плата од 100.000 денари како што им беше ветено. Со испорачувањето закани за реизбор на судиите, Заев можеби ќе се одмазди за сите пресуди против министрите-криминалци во неговата влада, но тоа нема да им помогне на граѓаните кои бараа продолжување на породилното отсуство од 9 ...
| | веќе видена | слични

Тоа што Заев ќе ја урива оградата од владата или ќе ја укине програмата Кембриџ нема да помогне на економски план каде вети 16.000 денари минимална и 30.000 денари просечна плата. Тоа што Заев сака да се спаси од одговорност за криминалот со покренување на постапка за смена на Јавниот обвинител нема да им помогне на докторите да добијат плата од 100.000 денари како што им беше ветено. Со испорачувањето закани за реизбор на судиите, Заев можеби ќе се одмазди за сите пресуди против министрите-криминалци во неговата влада, но тоа нема да им помогне на граѓаните кои бараа продолжување на породилното отсуство од 9 на 18 месеци. Граѓанската иницијатива беше отфрлена од мнозинството на СДС. Добро е што СДС се обидува да продолжи дел од проектите на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи парите кои останаа во буџетот се токму за исплата на субвенции, покачени пензии и стипендии. Граѓаните од СДС очекуваат реализација на новите проекти кои ги ветуваа како поврат на 15% на ДДВ со кој граѓаните ќе добиеле 30.000 денари годишно приход, ...
| | веќе видена | слични

Републичкиот штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, точно на пладне најави прес конференција на која ќе се обрати координаторот на РШ за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, во присуство на претставници од републичкиот, регионалните и општински штабови. На прес конференцијата освен промовирање на функционалноста на РШ за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, како што се вели во соопштението ќе има и „обраќање до Претседателот и останатите тела на Партијата, со цел започнување на процесот на суштински реформи во ВМРО ДПМНЕ“.
| | веќе видена | слични
6 копии

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение реагираше на прес-конференцијата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски за која велат дека е врв на лицемерието и двојните аршини. Според нив, против полициските службеници кои не примениле сила при демолирањето, палењето и ограбувањето на канцеларијата на Претседателот на Република Македонија немаше никаква постапка, а против полицајците кои на 27 април кои постапиле на истиот начин сега се водат постапки. - ВМРО-ДПМНЕ јасно го кажа својот став во врска со случувањата од 27 април. На физичкото насилство му претходеше политичко насилство. Одговорност мора да има и за политичкото насилство, велат од опозициската партија. Тие во реакцијата бараат од Јавното обвинителство да не подлегнува на притисоците и заканите од СДСМ и да продолжи да постапува професионално, согласно Уставот и законите. Според нив, барањата на Заев за смена на републичкиот Јавен обвинител со цел прикривање на сопствениот криминал и инсталирање на послушник кој ќе ги спроведува наредбите за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„ВМРО ДПМНЕ – посилно за нови победи“ – под ова име на Фејсбук е отворена група во која лица кои тврдат дека се членови и симпатизери на партијата бараат реформи и демократизација со цел „враќање на силата и угледот на ВМРO ДПМНЕ како столб на Македонија“. „Ние веруваме дека силно и демократско ВМРО ДПМНЕ ќе биде најсилната политичка партија во Република Македонија која брзо ќе се врати на власт со цел заштита на македонските национални интереси“, пишува во групата. Извесен Александар Михајлоски во групата напишал: „Ако сакаме да ја вратиме силата и угледот на ВМРО-ДПМНЕ итно ни требаат суштински реформи за демократизација на партијата. За сите членови кои ми пишаа во инбокс дека биле шиканирани поради лајк и став на ФБ треба да знаете дека секое вознемирување на работно место заради политичка мисла и искажан став е мобинг” и за брзо време тие што го прават тоа ќе се срамат од постапките“. Михајлоски пишува дека во групата има адвокати кои стојат на располагање за бесплатна правна помош и дека ВМРО-ДПМНЕ „ќе ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Не е првпат СДСМ да врши брутална партизација на институциите и политички да суспендира и да разрешува професионалци, обидувајќи се да си отвори простор за поставување партиски послушници, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, на денешната прес-конференција на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, посветена на извештајот на работната група за настаните во Собранието на 27 април. „Тоа што Оливер Спасовски денеска го презентираше е врв на лицемерството и на двојните аршини. Против полициските службеници кои не применија сила при демолирањето, палењето и ограбувањето на канцеларијата на претседателот на Република Македонија немаше никаква постапка. Против полициските службеници кои на 27 април постапија на истиот начин, сега се водат постапки“, се вели во реакцијата. Од партијата наведуваат дека на физичкото насилство му претходело политичко насилство, поради што бараат одговорност и за таквото насилство. „Јавното обвинителство не смее да подлегнува на притисоците и на заканите од СДС и мора да продолжи да ...
| | веќе видена | слични

Според нив, против полициските службеници кои не примениле сила при демолирањето, палењето и ограбувањето на канцеларијата на Претседателот на Република Македонија немаше никаква постапка, а против полицајците кои на 27 април кои постапиле на истиот начин сега се водат постапки. - ВМРО-ДПМНЕ јасно го кажа својот став во врска со случувањата од 27 април. На физичкото насилство му претходеше политичко насилство. Одговорност мора да има и за политичкото насилство, велат од опозициската партија. Тие во реакцијата бараат од Јавното обвинителство да не подлегнува на притисоците и заканите од СДСМ и да продолжи да постапува професионално, согласно Уставот и законите. Според нив, барањата на Заев за смена на републичкиот Јавен обвинител со цел прикривање на сопствениот криминал и инсталирање на послушник кој ќе ги спроведува наредбите за политички прогон на неговите неистомисленици. 
| | веќе видена | слични

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат на прес-конференција на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и велат дека она што тој го презентирал е врв на лицемерието и двојни аршини. “Не е првпат СДС да врши брутална партизација на институциите и политички да суспендира и разрешува професионалци обидувајќи се да си отвори простор за поставување на партиски послушници. Оливер Спасовски денеска што го презентираше е врв на лицемерието и двојни аршини. Против полициските службеници кои не применија сила при демолирањето, палењето и ограбувањето на канцеларијата на Претседателот на Република Македонија немаше никаква постапка. Против полициските службеници кои на 27-ми април постапија на истиот начин сега се водат постапки. ВМРО-ДПМНЕ јасно го кажа својот став во врска со случувањата од 27-ми април. На физичкото насилство му претходеше политичко насилство. Одговорност мора да има и за политичкото насилство”, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.Од партијата велат дека Јавното обвинителство не смее да подлегнува на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 262 | | | веќе видена

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

После по*но скандалот кој го тресе цел регион, бракот на Карлеуша и Тошиќ сериозно е занишан.Душко Тошиќ неодамна и поставил ултиматум на ЈК ако сака да остане ...
сите 215 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три години ја градеа оваа атмосфера, делови од секунда одлучија Тодоров да остане жив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: