Груевски: ВМРО-ДПМНЕ останува на бедемот на одбраната на националните и државните интереси


9 копии

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе стои цврсто во било која ситуација на бедемот на одбраната на државните и националните интереси, истакна лидерот на партијата Никола Груевски. -СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. Она што сега се случува покажува дека СДСМ е цврсто влезена во намера да ја редефинира Македонија. Но морам да потенцирам дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе стои цврсто во било која ситуација на браникот и одбраната на државата и националните интереси, рече Груевски оценувајќи ја ситуацијата со преговорите за формирање нова влада. Му укажуваме, потенцира тој, на секој којшто сака да се коцка со државните и националните интереси дека во оваа држава има и други кои мислат на тие интереси и коишто се подготвени да се борат за тие државни и национални интереси. Она што може да видиме, рече Груевски, е обид на СДСМ и ДУИ да направат дефакторизација на Македонците, на македонскиот народ, но и на другите етнички заедници како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ ќе протестираат денеска во Скопје. Протестот се најавува на социјалните мрежи и треба да започне во 17 часот на плоштадот Македонија во Скопје. Од партијата велат дека протестите се со цел заштита на националните интереси и спречување на дефакторизација на македонскиот народ. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера го критикуваше напредокот на разговорите меѓу СДСМ и албанските партии, со оценка дека тоа е обид да се “редефинира Македонија и да се дефакторизира македонскиот народ“.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. Она што сега се случува покажува дека СДСМ е цврсто влезен во намера да ја редефинира Македонија. Но, морам да потенцирам дека ВМРО-ДПМНЕ и Kоалицијата „За подобра Македонија“ ќе стојат цврсто во која било ситуација на браникот и одбраната на државата и националните интереси - рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, оценувајќи ја ситуацијата со преговорите за формирање нова влада. Му укажуваме, потенцира тој, на секој што сака да се коцка со државните и националните интереси дека во оваа држава има и други што мислат на тие интереси и кои се подготвени да се борат за тие државни и национални интереси. Она што може да го видиме, рече Груевски, е обидот на СДСМ и ДУИ да направат дефакторизација на Македонците, на македонскиот народ, но и на другите етнички заедници како Турците, Србите, Власите, Ромите и останатите. Таа дефакторизација нема да ја дозволиме. Она што исто така го гледаме е дека СДСМ се обидува на некој начин да се ...
| | веќе видена | слични
14 копии

ВМРО-ДПМНЕ посочи дека СДСМ има намера да ја редефинира државата само за да дојде на власт и оти за оваа цел планира да го крши и Уставот на Република Македонија. "Она што го најавувавме за време на целата предизборна кампања, сега го гледаат сите. СДСМ се обидува самата со себе да се натпреварува во проширувањето на понудата кон албанските партии за да дојде на власт по секоја цена. СДСМ е цврсто влезена со намера за редефинирање на Република Македонија. СДСМ за оваа своја цел планира да го крши Уставот на Република Македонија. Тоа нема да го дозволиме", вели ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на партијата Никола Груевски деновиве посочи дека СДСМ и ДУИ сакаат да направат дефакторизација на македонскиот народ. "Она што сега се случува покажува дека СДСМ е цврсто влезена во намера да ја редефинира Македонија. Но, морам да потенцирам дека ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата "За подобра Македонија" ќе стои цврсто во која било ситуација на браникот и одбраната на државата и на националните интереси", рече Груевски оценувајќи ја ...
| | веќе видена | слични

СДСМ се обидува самата со себе да се натпреварува во проширувањето на понудата кон албанските партии за да дојде на власт по секоја цена, СДСМ е цврсто влезена со намера за редефинирање на Македонија. Го потсетуваме и СДСМ и секој друг кој сака да се коцка со државните и националните интереси  има и други кои мислат на тие интереси и кои што се подготвени да се борат за нив,  стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Вчера и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изјави дека СДСМ е цврсто решена да ја редефинира Македонија. Според универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски,  за суштинските прашања како што се употребата на албанскиот јазик, промената на знамето и за химната граѓаните  мора да одлучуваат на референдум. Професорката Билјана Ванковска на својот фб напиша дека според Уставот пратениците предлагаат закон. 
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ е цврсто влезен со намера да прави редефинирање на Македонија. Тие велат дека немало да се менува Уставот, а Уставот нема да се менува затоа што знаат дека без ВМРО-ДПМНЕ не може да се менува, инаку и Уставот би се сменил, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски-Укажуваат дека се ќе биде согласно Уставот, а всушност она што се слуша, што го планираат е кршење на Уставот. И тука ќе останеме цврсто на бедемот на одбраната на националните и државните интереси во било која форма и во било која ситуација.Продолжуваме, додаде Груевски, внимателно да ја следиме ситуацијата, да комуницираме со сите што е потребно, но укажуваме на секој кој што сака да се коцка со националните и државните интереси, дека во оваа држава има и други кои мислат на тие интереси и кои што се спремни да се борат за тие државни и национални интереси.
| | веќе видена | слични

- Она што го најавувавме за време на целата предизборна кампања, сега го гледаат сите. СДСМ се обидува самата со себе да се натпреварува во проширувањето на понудата кон албанските партии за да дојде на власт по секоја цена. СДСМ е цврсто влезена со намера за редефинирање на Република Македонија. СДСМ за оваа своја цел планира да го крши Уставот на Република Македонија. Тоа нема да го дозволиме, вели ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението се наведува дека ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи дефакторизација на македонскиот народ и на другите етнички заедници кои живеат во Македонија. - Го потсетуваме и СДСМ и секој друг кој што сака да се коцка со државните и националните интереси дека во Република Македонија има и други кои мислат на тие интереси и кои што се подготвени да се борат за нив. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата победија на изборите освојувајќи мнозинска поддршка и доверба од граѓаните на Република Македонија кои ја препознаа намерата на СДСМ за редефинирање на Македонија. Наша историска и идеолошка определба, но и мандат ...
| | веќе видена | слични

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи дефакторизација на македонскиот народ и на другите етнички заедници кои живеат во Македонија. Она што го најавувавме за време на целата предизборна кампања, сега го гледаат сите. СДСМ се обидува самата со себе да се натпреварува во проширувањето на понудата кон албанските партии за да дојде на власт по секоја цена. СДСМ е цврсто влезена со намера за редефинирање на Република Македонија. СДСМ за оваа своја цел планира да го крши Уставот на Република Македонија. Тоа нема да го дозволиме. Го потсетуваме и СДСМ и секој друг кој што сака да се коцка со државните и националните интереси дека во Република Македонија има и други кои мислат на тие интереси и кои што се подготвени да се борат за нив. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата победија на изборите освојувајќи мнозинска поддршка и доверба од граѓаните на Република Македонија кои ја препознаа намерата на СДСМ за редефинирање на Македонија. Наша историска и идеолошка определба, ...
| | веќе видена | слични

Го потсетуваме и СДСМ и секој друг кој сака да се коцка со државните и националните интереси дека во Република Македонија има и други кои мислат на тие интереси и кои се подготвени да се борат за нив, реагира ВМРО-ДПМНЕ на неофицијалните информации дека ДУИ и СДСМ постигнале договор за коалицирање за нова влада.„ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи дефакторизација на македонскиот народ и на другите етнички заедници кои живеат во Македонија. Она што го најавувавме за време на целата предизборна кампања, сега го гледаат сите. СДСМ се обидува самата со себе да се натпреварува во проширувањето на понудата кон албанските партии за да дојде на власт по секоја цена. СДСМ е цврсто влезена со намера за редефинирање на Република Македонија. СДСМ за оваа своја цел планира да го крши Уставот на Република Македонија. Тоа нема да го дозволиме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата победија на изборите освојувајќи мнозинска поддршка и доверба од граѓаните на Република Македонија кои ја препознаа намерата на СДСМ за редефинирање на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 73 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 259 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ останува на бедемот на одбраната на националните и државните интереси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: