Пратенички прашања во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува


2 копии

Собранието на Република Македонија денеска треба да ja одржи 29. седница на чиј дневен ред се пратенички прашања на кои треба да одговараат владините претставници. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ најавија дека нема да учествуваат на седницата посветена на пратенички прашања. Ова решение е донесено по одлуката на Кривичниот суд за продолжување на притворите на осомничените за насилствата на 27 април во Собранието, меѓу кои и за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Премиерот Зоран Заев, вчера изјави дека очекува пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ да се врати во Собранието и да присуствува на оваа седница. Доколку не дојдат, како што рече, седницата ќе биде многу кратка, бидејќи нема намера да им одговара на пратениците од владејачкото мнозинство. За денеска е закажано и продолжение на 22 седница, на чиј дневен ред се Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет на Република Македонија, Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за заштита на сведоци, по скратена постапка и ...
| | веќе видена | слични

Парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ продолжува со бојкотирањето на работата на Собранието. Тие не учествуваа ниту на 29 собраниска седница предвидена за пратенички прашања. Премиерот Заев вчера изјави дека очекува парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ да се врати во собраниските клупи. Оптимист беше и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тој денеска по неформална средба со новинарите, верува дека на 9 јануари за кога е закажана првата седница во 2018 година, Собранието да работи во полн состав. „Мислам дека ќе се надминат, во смисла на организација на политичките субјекти и тие да продолжат да учествуваат во редовната работа на Собранието веднаш по празниците, односно од 9 јануари па натаму“, порача Џафери. Џафери изјави дека собранискиот деловник предвидува се додека во собраниската сала има мнозинство на пратеници, Собранието може да функционира без разлика дали ВМРО-ДПМНЕ ќе се појави или не. Од друга страна, од ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи ја оваа изјава, истакнаа дека Џафери не може да очекува полн ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев вели дека проблемот со загадувањето треба да се реши со дејствување врз изворите, а не врз последиците. Тој рече дека анализите покажуваат дека најголем извор на загадувањето е загревањето во зимските месеци, потоа автомобилите, додека индустријата е на трето место, додавајќи дека мора да се измени начинот на греење со ќумур, дрва и гуми, а дека гасификацијата би бил многу важен чекор. „Уште поголем проблем е што не се постигнати перформансите од енергетски аспект што требало да се постигнат, а се потрошени 65 милиони евра. Ова ќе биде еден од најголемите предизвици за разрешување, а нормално тука веројатно ќе следи и судски спор и институциите ќе си завршат својата работа во делот на одговорноста“- вели Анѓушев. Анѓушев вели дека за транспортот треба да се најде начин како да се субвенционираат електричните автомобили и на гас, додека во индустријата според него не треба да има толеранција во делот на издувните гасови додавајќи дека во РЕК Битола имало ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на најголемата опозициска партија, ВМРО- ДПМНЕ ја бојкотираа седницата за пратенички прашања во Собранието поради продолжување на притворот на нивни сопартијци. Но во салата имаше и пратеници кои не беа заинтересирани да им постават прашање премиерот или министрите. Пратеникот Амди Бајрам, кој пред скоро ја напушти коалицијата со ВМРО- ДПМНЕ, ја преспа речиси целата седница. Владата е отворена за соработка со сите партии за спроведување на реформите со надеж во скоро време да се добие датум за преговори – одговори премиерот Зоран Заев на прашање од пратениците на сега опозициската, Алијанса за Албанците. Заев порача дека жали што Села не го прифатил министерското место за реформи, кое според премиерот е од исклучителна важност. „Што направивте господине Заев, реформација или дополнување на испразнетите места?“, вели Сирија Рашиди – Алијанса за Албанците „Ние останавме со предлог за потпретседател за реформи. Реформите се најважна работа на Владата во овој период и оној кој претстои. Жалам што не ...
| | веќе видена | слични

Претходно единствените опозициски прашања беа од Беса и неколку од пратеникот Сирија Рашиди од Алијанса за Албанците. Прашања и одговори сами на себе. И покрај тоа што премиерот Заев вчера нагласи дека, поради последната одлука на ВМРО ДПМНЕ да не присуствуваат на денешната седница на пратенички прашања, нема да одговара на поставените од неговата коалиција неговите, сепак голем дел од седницата се сведе токму на тоа. Имено меѓу себе дебатираа министерот Алаѓозовски и пратеничката Ирена Стефоска, критикувајќи го Скопје 2014. Меѓу критиките министерот информираше и дека дислоцирањето на спомениците за сега не е тема, оти треба да се внимава да не се оштети внатрешната бетонска арматура во нив. Претходно единствените опозициски прашања беа од Беса и неколку од пратеникот Сирија Рашиди од Алијанса за Албанците. Повеќето од Беса се однесуваа на локални и регионални прашања. Рашиди беше политички по конкретен. Го праша Заев зошто кога беше во опозиција ги сметаше ДУИ за криминалци а на локалните избори гласно ги ...
| | веќе видена | слични

Владата е отворена за соработка со сите партии за спроведување на реформите со надеж во скоро време да се добие датум за преговори – одговори премиерот Зоран Заев на прашање од пратениците на сега опозициската, Алијанса за Албанците. Заев порача дека жали што Села не го прифатил министерското место за реформи, кое според премиерот е од исклучителна важност. „Што направивте господине Заев, реформација или дополнување на испразнетите места?“, вели Сирија Рашиди – Алијанса за Албанците „Ние останавме со предлог за потпретседател за реформи. Реформите се најважна работа на Владата во овој период и оној кој претстои. Жалам што не се прифати тоа место“, вели Зоран Заев – Претседател на Влада на Р.М. Пратениците од власта пак прашуваа за дислокацијата на дел од спомениците, која најави премиерот. Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, предупреди дека тоа мора да спроведе многу внимателно, бидејќи тие се доказен материјал во случаи на Специјалното обвинителство. „Што ќе се прави со споменикот на Ќосето? Што ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Проблемот со загадувањето треба да се реши со дејствување врз изворите, а не врз последиците, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев одговарајќи на пратенички прашања во Собранието. Тој рече дека анализите покажуваат дека најголем извор на загадувањето е загревањето во зимските месеци, потоа автомобилите, додека индустријата е на трето место, додавајќи дека мора да се измени начинот на греење со ќумур, дрва и гуми, а оти гасификацијата би бил многу важен чекор. За транспортот Анѓушев рече дека треба да се најде начин како да се субвенционираат електричните автомобили и на гас, додека во индустријата според него не треба да има толеранција во делот на издувните гасови додавајќи дека во РЕК Битола имало сериозен проблемсо договор од 2012 година кога биле реконструирани котлите, а не се мислело на екологија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Заев рече дека во државата законот мора да важи еднакво за сите и оти никој не смее да помисли да влијае врз носењето на правосудските одлуки. Од високата политика преку културата до загадувањето, пратениците инвентивни во прашањата до владата со исклучок на оние од ВМРО ДПМНЕ кои и денеска не се вратија во собраниските клупи.Сурија Рушити од Алијанса на Албанците го праша премиерот дали и натаму опстојува на определбите за неселективна борба со криминалот. Заев ја држи и натаму отворена вратата за соработка со Алијансата на Села, со Беса и со ВМРО-ДПМНЕ за реформите во претстојниот период , во кој вели има шанси Македонија да добие безусловен старт за преговори со ЕУ и ефектуирана покана од НАТО. Скопје 2014 е вирус во карантин во врска со кого власта ги утврдува безбедносните и загадувачките импликации од евентуална дислокација на некои од спомениците. Ќе биде формирано државно претпријатие за колекторот во Охридското езеро кој ќе се надградува  и софистицира. Патот Скопје Блаце ќе се санира по ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев одговарајќи на пратенички прашања денеска во Собранието рече дека според истражувањата најголем загадувач е затоплувањето на домаќинствата, а потоа следуваат автомобилите па индустријата. – Проблемот со загадувањето треба да се реши со дејствување врз изворите, а не врз последиците. Мораме да го измениме начинот на греење. Не може на дрва, сецкан ќумур или гуми да се греат домаќинствата. Единствен начин како да се реши тоа е да се заменат горивата. А како? Така што таму каде што има горива кои прават полуција на ПМ10-честички, да се заменат со горива кои не го прават тоа. Затоа гасификацијата е важна – рече Анѓушев. На прашање на пратеникот од Алијансата за Албанците Сурија Рашиди дали некои лица се заштитени пред законот, премиерот Зоран Заев рече дека нема да има ни „п“ од правна држава ако некој е заштитен пред законот. – Оваа влада се што затекна како криминал го процесираше до Јавното обвинителство. Станува збор за десетици предмети, а на ОЈО е да каже ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Градот Скопје и Општина Центар имаат надлежности за евентуални отстранувања на спомениците од проектот Скопје 2014, но тоа отстранување треба да биде прецизно изведено согласно законот и процедурите, истакна денеска министертот за култура Роберт Алаѓозовски одговарајќи на пратеничко прашање во Собранието на РМ и додаде дека сепак се испитува квалитетот на бетонот и арматурата за да се види дали може безбедно да се дислоцираат. - Многу е битно ова отстранување да биде законски за да не се соочиме со ситуација таа процедура да биде оспорена од страна на авторите, иницијаторите или донаторите за да не се генерира дополнителна штета врз буџетот на РМ. Одлуката за што понатаму не смее да биде дополнителен товар на буџетот на граѓаните и не смее да дозволиме нови непродуктивни трошоци или финансиски тешкотии, имајќи ги во предвид и економската состојба во која се наоѓаме, истакна Алаѓозовски. Според него, покренувањето на сценариото за отстранување на спомениците ги доведува во прашање и безбедносните аспекти и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 50 деца се уште не ја примиле вакцината против морбили во Делчево. Ова е податок кој денес го соопшти директорката на делчевскиот здравствен дом Марија ...
сите 234 | | | веќе видена

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 266 | | | веќе видена

Албанскиот претседател Илир Мета денеска испрати честитка до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, по повод донесувањето на ...
сите 275 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пратенички прашања во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ нема да присуствува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: