ВМРО-ДПМНЕ: Кривичниот суд повторно се стави во функција на неправдата и го продолжи притворот


-Судот ја пропушти шансата да одлучува врз основа на законот и фактите. Судот покажа дека е само слеп извршител на нечии наредби. Аргументите се на страната на неправедно притворените. ОЈО без аргументација и докази фабрикуваше случај и прогласи дека се терористи познати уметници, оперски пејачи, архитекти, режисери, глумци, доктори, пратеници, полициски службеници, мајки на малолетни дечиња. Никаде во современиот демократски свет не е видено да се притвораат граѓани затоа што гласно говореле и не се согласувале со политиките на власта. Единствено во Република Македонија, судството функционира е целосно ставено во одбрана на партиски цели и политики. Правдата се злоупотребува. Едно важи за врвот на власта, сосема друго сите останати. Ова е притисок врз сите неистомисленици и обид за нивно заплашување и замолкнување. Ова е политичка пресметка во демократска држава со злоупотреба на државните ресурси, потенцираат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека осомничените во фабрикуваниот случај за тероризам се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во интерес на демократијата и владеењето на правото, судовите не треба да бидат соизвршители на политички монтираниот случај за тероризам против десетици граѓани во врска со настаните од 27-ми април. Судската власт треба да биде гарант на законитоста во кривичните постапки, а не алатка во процесот на политичка пресметка. Апсурдноста на делото кои им се става на товар на десетици македонски патриоти е вон секоја правна логика. Целиот процес е конструкција и не и служи на правдата, туку на политиката, се вели во соопштението на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, судот како орган кој ја донесува одлуката, не смее да остане нем на прекршувањата во постапката кои ги нотираше Народниот правобранител. Судот не смее да ги занемари ни фактите дека притворените се лишени од основните права кои им се гарантираат со закон, како што неколкукратно информираа медиумите. „Притворот се користи како средство за притисок и казна, а целиот правосуден систем е ставен во погон за монтирање случаи за пресметка со политички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќе бидат формирани и нови тела: совет на ИК, како и совет на претседателот на партијата. Летово минатата година беа направени последните големи промени во ИК на партијата. Во новиот ИК ги немаше поранешните високи функционери: Владимир Пешевски, Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески и Кирил Миновски, како и блиските соработници на Никола Груевски, Мартин Протоѓер и Сашо Мијалков. Поранешниот директор на УБК, претходно соопшти дека е повлекува од сите функции на партијата додека против него течат судските процеси кои ги покрена Специјалното јавно обвинителство. Во Извршниот комитет на партијата останаа Илија Димовски, Владимир Ѓорчев, Зоран Ставрески, Никола Тодоров, Даниела Рангелова и Коце Трајановски, а влегоа и Никола Србов од иницијативата „Стоп операција Сорос", активистот Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија", поранешниот портпарол на Владата, Александар Ѓорѓиев, како и пратениците Ане Лашкоска и Зеќир Рамчиловиќ, поранешниот министер за странски инвестиции Џери Наумоф. Пред извесно време од ИК ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија. Нивни колеги сè повеќе се запознаваат и реагираат на фактот дека Македонија не е демократска држава, туку држава во која политички за терористи се прогласуваат истакнати уметници и интелектуалци, а потоа системот без никакви докази ги фрла во притвор, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Десетици невино гонети патриоти лежат во притвор, а Зоран Заев и пријателите трошат по 100.000 евра на приватни забави во соседството. Десетици македонски патриоти неосновано се во ќелиите во Шуто Оризари, а претставници на власта лицитираат со имиња на аеродроми, улици, патишта, па дури и со името на државата на приватни забави“, велат од партијата. Од таму додаваат дека притворот, наместо како мерка за претпазливост, се користи како казна и средство за изживување. Според ВМРО-ДПМНЕ, органите на прогонот се користат за монтирање судски случаи и пресметка со сопствените граѓани што мислат поинаку. „Притворените се соочени со кршење на ...
| | веќе видена | слични

Во време кога власта декларативно изјавува заложба за членство на државата во ЕУ и НАТО, институциите под контрола на истата таа власт ги кршат правата на граѓаните кои се темелот на овие организации, се вели во соопштението на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Надвор од демократските практики на современиот свет, во Република Македонија десетици луѓе се ставени во притвор, како дел од монтиран случај, само затоа што изразиле спротивен став и гласно се спротивставиле на една политика, се вели во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Секоја генерација има своја борба, секоја генерација има свое време, времето носи различни предизвици а со тоа и различен начин на делување, покрај товарот секоја генерација носи и одговорност кон делото за кое се обврзала дека ќе ја продолжила борбата. Денеска често ќе чуете дека ВМРО е врежана во македонскиот код, но тоа почесно место Организацијата го добила заради способноста својата борба и начин на делување го менува и прилагодува согласно приликите. Благодарение на тоа Организацијата опстојала над 120 години, но уште поважно од нејзиното опстојување е опстанокот на идејата која е жива до ден денешен. Доколку ВМРО не еволуирала согласно приликите денеска таа ќе беше само еден мал дел од историските учебници и немаше да го има тоа посебно место кај секој од нас. Во моменти кога на власт имаме луѓе на кои единствен приоритет им е политички прогон на неистомислениците, а благосостојбата на граѓаните и државните интереси им се во втор план, повторно ВМРО ДПМНЕ е таа која, тргнувајќи од себе, правејќи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Десетици невино гонети патриоти лежат во притвор, додека Зоран Заев и пријателите трошат по 100.000 евра на приватни забави во соседството. Десетици македонски патриоти неосновано се во ќелиите  во Шутка, додека претставници на власта лицитираат со имиња на аеродроми, улици, патишта, па дури и со името на државата на приватни забави. Во време кога власта декларативно изјавува заложба за членство на државата во ЕУ и НАТО институциите под контрола на истата таа власт ги кршат правата на граѓаните кои се темелот на овие организации. Надвор од демократските практики на современиот свет, во Република Македонија десетици луѓе се ставени во притвор, како дел од монтиран случај, само затоа што изразиле спротивен став и гласно се спротивставиле на една политика. Притворот наместо како мерка за претпазливост се користи како казна и средство за изживување. Органите на прогонот се користат за монтирање на судски случаи и пресметка со сопствените граѓани кои мислат поинаку. Притворените се соочени со кршење на нивните ...
| | веќе видена | слични

Судот и Основното јавно обвинителство остануваат неми и се однесуваат како соизвршители во ова незаконие вослучајот со политички притворените уметници. Правниците во судовите и ОЈО не треба да дозволат, да бидат обележани во учебниците по право како пример како не треба да постапува еден судија или обвинител. Законската постапка е право на граѓаните, правичноста и законитоста обврска на судијата. Судиите и обвинителите се должни да издржат и да не потпаѓаат под притисок, бидејќи нивната професија го налага тоа, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.„Вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија. Нивни колеги сѐ повеќе се запознаваат и реагираат на фактот дека Македонија не е демократска држава, туку држава во која политички се прогласуваат за терористи истакнати уметници и интелектуалци, а потоа системот без никакви докази ги фрла во притвор.Десетици невино гонети патриоти лежат во притвор, додека Зоран Заев и пријателите трошат по 100.000 евра на приватни забави во ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на одмор до деветти, месецов – неделава нема пленарни седници, ниту комисиски расправи на собраниската агенда. Овој период освен за прослава на празниците, како што велат дел од пратениците, ќе биде искористен за интензивен дијалог помеѓу пратеничките групи на власта и опозицијата, по што ВМРО- ДПМНЕ би требало да одлучи дали и натаму ќе ги бојкотира седниците. Оттаму потврдуваат дека се во контакт со колегите од мнозинството, меѓутоа како што неофицијално дознаваме, овие консултации се одвиваат отежнато, а дел од опозиционерите не се оптимисти за скоро решение. Официјален став побаравме и од Владимир Ѓорчев - новиот координатор на правата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, но тој не упати на денешното партиско соопштение, преку кое бараат ослободување на приведени пратеници и обвинуваат со тоа се блокира контролната функција на Собранието. „Притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон. Тие се под директна закана со измислено обвинение за тероризам. Ова е обид да се замолкне секаква ...
| | веќе видена | слични

Приведени пратеници, но и уметници, артисти и други лица не се терористи, туку политички затвореници. Никогаш ниту сториле, ниту имале намера да сторат нешто против сопствената земја, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Притворените од 27-ми април се жртва на политички прогон и против нив се води случај без никакви докази и аргументи. Полицијата во нивните домови не најде ниту едно парче оружје или каков било предмет со кој би можела да се загрози безбедноста, стои во дописот. Според опозициската партија, Република Македонија не е демократска држава. 12 проценти од опозицијата е во притвор. Демократијата, правната држава и владеењето на правото мора да се вратат во Македонија, а судот треба да биде гарант на законитоста во постапките и е должен за се издигне над притисокот, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери испрати покани за учество во набљудувањето на изборот за претседател на државата што ...
сите 166 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ од повредените од тешката сообраќајна несреќа, во моментов се лекуваат 19 пациенти. Од нив, 14 пациенти се стабилни и ...
сите 214 | | | веќе видена

Во трката влегуваат  9 кандидати   меѓу кои фаворити се професорката од правен Гордана Силјановска Давкова, пратеникот Владимир Ѓорчев и членот Филип ...
сите 124 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Кривичниот суд повторно се стави во функција на неправдата и го продолжи притворот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: