ВМРО-ДПМНЕ: Судството работи под притисок и налог на СДСМ


3 копии

Правосудството е во грч од енормниот притисок на СДС. Хунтата предводена од СДС ги деградира законите и правната држава. Додека рочиштата за луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се процесуираат експресно, рочиштата за Заев се одлагаат и за повеќе од месец дена. Изговорите на Заев за неприсуствување на судски рочишта се потрошија, па сега на изговори го принудува судот. Основен принцип на секоја судска постапка е ефикасност и ефективност, тоа важи за сите само не за Заев. Случајот „Поткуп“ во кој Заев е фатен инфлагранти како бара поткуп се одложува во низа е класичен пример за заробено судство. Притисокот кој го спроведува хунтата на Заев го доведува правосудството во апсурдни ситуации. Република Македонија нема повеќе независно судство. Судиите се принудени да одлучуваат спротивно на законот. Судот е принуден да одлага рочишта за криминалот на Заев кој е видлив за целата македонска јавност. Од друга страна под истата принуда ги извршува барањата за притвор на ОЈО произлезени од монтираниот случај за лицата од настаните од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства новата година ја поминаа во ладни ќелии. Тие се жртви на класичен политички прогон. Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства новата година ја поминаа во ладни ќелии. Тие се жртви на класичен политички прогон. Овие луѓе ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа. Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање, го потврди и Народниот правобранител. Факт кој остана премолчен од ОЈО и судот. Кршењето на законите и непостоењето институција која ќе ги заштити нивните права е ситуација со која се соочуваат овие недолжни граѓани. Целиот случај кој им се става на товар е конструкција и служи за втерување на страв кај секој што ќе помисли да биде критички настроен. Правично судство е право на граѓаните и обврска за судиите. Судиите не смеат да се ставаат над законите ...
| | веќе видена | слични
5 копии

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагира дека притворените за настаните во Собранието од 27 април се жртви на политички прогон, кои ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа. „Десетици неосновано притворени граѓани, наместо со своите семејства, Нова година ја поминаа во ладни ќелии. Притворените се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање го потврди и народниот правобранител. Факт што остана премолчен од ОЈО и судот. Кршењето на законите и непостоењето институција што ќе ги заштити нивните права е ситуација со која се соочуваат овие недолжни граѓани. Целиот случај што им се става на товар е конструкција и служи за втерување страв кај секој што ќе помисли да биде критички настроен“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека судиите не смеат да се ставаат над законите и да спроведуваат нечија агенда кршејќи го законот. Додаваат дека демократијата и правната држава се право на ...
| | веќе видена | слични

Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства Новата Година ја поминаа во ладни ќелии, велат во партиското соопштение од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и реагираат на продолжениот притвор на осомничени за насилствата во Собранието од 27 април. Од партијата велат дека притворените се „жртви на политички прогон, кои ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа“. „Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање, го потврди и народниот правобранител. Факт кој остана премолчен од ОЈО и судот“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму бараат од судот да ги „согледа правните аргументи и фактичката состојба“ и да ги укине притворите.
| | веќе видена | слични

Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток, обвини утринава опозициската ВМРО-ДПМНЕ.Според партијата, десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства Новата година ја поминале во ладни ќелии, како жртви на класичен политички прогон. „Кршењето на законите и непостоењето институција која ќе ги заштити нивните права е ситуација со која се соочуваат овие недолжни граѓани. Целиот случај кој им се става на товар е конструкција и служи за втерување на страв кај секој што ќе помисли да биде критички настроен.Правично судство е право на граѓаните и обврска за судиите. Судиите не смеат да се ставаат над законите и да спроведуваат нечија агенда притоа кршејќи го законот.Судот како гарант на законитоста во постапката е должен да се издигне над притисокот. Судот има шанса да му стави крај на политичкиот прогон и да ја одбрани демократијата. Судот мора да ги согледа правните аргументи и фактичката ...
| | веќе видена | слични

Настанот организиран од граѓанската акција за поддршка на притворените патриоти беше овековечен од полициска камера која внимателно ги снимаше сите присутни, вклучително и новинарската екипа на Алфа. Додека секаде низ градот се пиеја бесконечни количества алкохол и еуфорично се пееја разноразни домашни и странски музички хитови, тука, пред железната порта на затворот, група граѓани од повеќе градови во државата меѓу кои и роднини на притворените, скандираа за правда и ја пееја македонската химна. Точно на полноќ, додека над нивните глави од сите страни фрчеа огномети и се слушаа детонации од пиротехника, членовите на семејствата на притворените патриоти со насолзени очи и со грутка во грлото си посакаа една заедничка желба- што е можно поскоро да заврши голготата на нивните најблиски. Во исто време, од власта побараа нивно итно ослободување од притвор, кој како што велат, во овој случај не е мерка на претпазливост туку казна за патриотите чија вина допрва треба да се докажува. Сотир Костов, еден од ...
| | веќе видена | слични

На протестот кој вечерва го организира неформалното движење “Срце чука среде Шутка” учествуваа граѓани од повеќе македонски градови и семејствата на притворените за настаните од 27 април. Граѓанската акција за поддршка на притворените и осомничените за тероризам на 27 април пред истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари организира мирен протест против политичкиот прогон во Македонија. Присутните кои решија на пречекот на 2018 да се солидаризираат со притворените, бараат нивно ослободување од, како што велат, притворот кој во овој случај не е мерка на претпазливост туку казна за притворените чија вина допрва треба да се докажува.
| | веќе видена | слични

Граѓанската акција за поддршка на притворените и осомничените за тероризам на 27 април вечерва пред истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари организира мирен протест против политичкиот прогон во Македонија. На протестот кој го организира неформалното движење “Срце чука среде Шутка” учествуваат граѓани од повеќе македонски градови и семејствата на притворените за настаните од 27 април. Во Истражниот затвор, откако им беше продолжен притворот за уште по 30 дена за настаните од 27 април се наоѓаат пратенивите Крсто Муковски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов. На други тројца определена им е мерка домашен притвор. Меѓу присутните се и семејствата пријатели и колеги на оперскиот певец Игор Дурловски, актерот Владо Јовановски, потоа режисерот Борис Дамовски, архитектот Богдан Илиевски… Присутните кои решија на пречекот на 2018 да се солидаризираат со притворените, бараат нивно ослободување од, како што велат, притворот кој во овој случај не е мерка на претпазливост туку казна за притворените чија вина допрва треба ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Членови на Здружението „Тврдокорни“ вечерва Новата година ќе ја дочекаат пред истражниот затвор во Шуто Оризари како поддршка за притворените за насилствата во Собранието на 27 април. „Новогодишната ноќ пред затворот во „Шутка“ ќе биде во знак на поддршка на притворените уставобранители“ - велат организаторите. Веќе еден месец симпатизери на опозицијата и граѓански здруженија протестираат на повеќе локации.
| | веќе видена | слични

Триесетина активисти од протестите „За заедничка Македонија“, приврзаници и пратеници од опозициската ВМРО ДПМНЕ, притворени за насилството на 27 април во Собраниската зграда во истражниот затвор Скопје ќе ги поминат празниците. Таму се чини ќе ја чекаат и одлуката на обвинителството за покренување на обвинение. Обвинителите за организиран криминал за ТВ 21 велат дека работат на предметот и во законските рокови ќе донесат одлука за обвинение. „Се превземаат сите потребни дејства за утврдување на фактите и околностите во предметот. Се работи за обемен предмет со оглед на бројот на осомничени лица. Но обвинителството за организиран криминал и корупција согласно законските надлежности и во закон утврдени рокови ќе го расветли предметот и ќе донесе соодветна јавнообвинителска одлука“, велат од ЈОРМ. Истрагата за агресивниот упад во Собранието и физичкиот напад врз пратеници, новинари и други лица почна на 28 ноември, а рокото за покренување обвинение е до крајот на мај 2018. Но законот дозволува и продолжување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Бујар Османи, вицепремиерот за евроинтеграции, најави врбување на пратеници од опозицијата за да се постигне двотретинско мнозинство за новиот Закон за јавно ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Судството работи под притисок и налог на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: