Иванов, Заев и Димитров се разделија по две минути


Скандалозен тек на состанокот на кој државниот врв требаше да разговара за договорот за решавање на спорот за името со Грција. Претседателот Иванов ја напушти средбата со Заев и Димитров по две минути Средбата на која премиерот Зоран Заев и шефот на дипломатијата Никола Димитров требаше да го информираат шефот на државата Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција во спорот за името, траела само две минути. Невообичаено за вакви состаноци, кабинетот на претседателот го соопшти времетраењето на средбата и најави дека Иванов во текот на денот ќе им се обрати на „македонскиот народ и граѓаните на Република Македонија“. Од Владата соопштија дека Иванов одбил да ги сослуша Заев и Димитров и го напуштил состанокот. „Премиерот Заев и министерот за надворешни работи Димитров имаа конструктивен обид за презентација и за дискусија на содржината од договорот, но претседателот Иванов го прекина и напушти состанокот и одби да разговара за придобивките од овој историски договор за македонската иднина“, се наведува во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов му одговори на Заев: Мојот став во однос на штетниот договор за името е БЕТОНИРАН и останува непроменет и покрај сите закани и притисоци
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во обраќање пред јавноста порача дека со договорот со Грција се брише државноправниот континуитет на РМ, нагласувајќи дека овој договор е личен договор на преговарачите, нивна лична одлука и нивна одговорност. Со договорот е прекршено и суштинското барања на Македонија за неменување на Уставот и неприфаќање ерга омнес. Според Иванов, ваков штетен договор, единствен во историјата на човештвото, е неприфатлив. – Нема да легализирам политички дивоградби. Владата не смогна сили заеднички да изградиме политички став и да изградиме национален консензус. Целиот процес се одвиваше несериозно, неодговорно и нетранспарентно. Текстот на договорот е поразителен за РМ. Дали е патриотизам да се менува преамбулата на Уставот заради бришење на членот за заштита на малцинствата во соседните земји, дали е достоинствено да ги прифатите сите грчки барања и ултиматуми. Со ваков договор се отвораат многу повеќе прашања и проблеми отколку што се затвораат. Грција успеа да ги исполни своите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот Ѓорге Иванов денеска оцени дека договорот со Грција е штетен за Република Македонија, дека е лична одлука и одговорност на премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров и дека нема да го потпише. Во ТВ-обраќање до граѓаните, шефот на државата рече дека со договорот што вчера беше постигнат и објавен меѓу Заев и Ципрас се напуштени државните позиции за неменување на Уставот и неприфаќање име за севкупна употреба. Смета дека е штетен и како таков единствен во историјата на човештвото, со кој се крши Уставот и законите, недостоинствен и донесен нетранспарентно. – Владата не смогна сила и храброст за да изградиме заеднички став и консензус. Целиот процес беше нетранспарентен за што сведиочи крајниот резултат. Текстот е поразителен за Република Македонија, рече Иванов, појаснувајќи дека не се менува само уставното име, туку и преамбулата на Уставот и сите негови членови каде се спомнува Република Македонија. Праша дали е достоинствено да се прифатат сите грчки барања и ултиматуми, додавајќи ...
| | веќе видена | слични

Ваквиот штетен договор, кој е единствен во историјата на човештвото, за мене е недостоинствен и неприфатлив. Со него се крши Уставот, Законите и се рушат државните институциите. Нема да легализирам политички дивоградби. - рече во обраќањето до нацијата Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Тој истакна дека Владата не смогнала сила и храброст да се изгради заеднички став и да се постигне национален консензус. Целиот овој преговарачки процес се одвиваше несериозно, неодговорно и нетранспарентно, за што сведочи и крајниот резултат, додаде Иванов. Според претседателот на државата текстот на договорот е поразителен за Република Македонија. -Со него не се предвидува само промена на уставното име, туку промена на преамбулата, како и на сите членови од Уставот каде се споменува името и термините, произлезени од името Македонија. Дали е патриотизам да се менува преамбулата и да се избрише државно правниот континуитет на Република Македонија, Крушевската Република и АСНОМ? Дали е патриотизам бришење на ...
| | веќе видена | слични

Иванов не го потпишува договорот кој вчера премиерот Заев го постигна со Ципрас за Република Северна Македонија за севкупна употреба и со уставни измени. Шефот на државата го оцени договорот како лична одлука на Заев, противуставен, недостоинствен, штетен за Македонија и идентитетските прашања. Иванов договорот го смета за политичка дивоградба. -О вој штетен договор претставува напуштање на досега изградените суштински државни позиции, а кои беа потврдени и на последните две лидерски средби. Тоа се: неменување на Уставот и неприфаќање на име за севкупна употреба, или ерга омнес. Ваквиот штетен договор, кој е единствен во историјата на човештвото, за мене е недостоинствен и неприфатлив. Со него се крши Уставот, Законите и се рушат државните институциите. Нема да легализирам политички дивоградби. Владата не смогна сила и храброст да изградиме заеднички став и да се постигне национален консензус, изјави Иванов. Текстот на договорот Иванов го смета за поразителен затоа што со него не се предвидува само промена ...
| | веќе видена | слични

Договорот е штетен, нема да го потпишам, ниту поддржам и никаков притисок нема да го смени ова. Ова е порака на шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Претседателот вели дека со договор се крши уставот и се гази македонскиот идентитет, вели тој е срамен за сите и нема никакви гаранции за правната сигурност. Шефот на државата им порача на премиерот Заев и министерот за надворешни работи дека ова е нивен личен договор, нивна одлука и нивна ќе биде и одговорноста. Ја прозва Владата заради тоа што вели не смогна сила да изгради национален консензус за насионалните ставови. Ги праша дали за нив е патриотизам откажување од се што е македонско. Вели да престанат да ги злоупотребуватат ЕУ и НАТО како алиби. Претседателот го повика македонскиот народ, каде и да се наоѓа да не се плаши и да не ја губи вербата во себе. Иванов избега да одговори на новинарските прашања. Тој договорот за името го доби утринава од Заев и Димитров, на кои по 2 минути им ја покажал враттата. По што од Владата соопштија дека не успеале да му ги ...
| | веќе видена | слични

Новинари кои ги следат протестите пред парламентот јавуваат дека добиват закани за линч и вулгарни навреди од толпата за која, како што велат демонстрантите, договорот со Грција за името е предавство и нема да дозволат никаква додавка, односно не се согласуваат со предлогот Република Северна Македонија. Протестот кој се уште трае започна неколку часови откако председателот Иванов го нарече договорот за решавање на спорот со името “дивоградба” и додаде дека нема да стави потпис на указот. Претходно претседателот Иванов направи скандал напуштајки ја просторијата во претседателската резиденција кога практично само минута две ги удостои премиерот Заев и министерот Димитров кои му го донесоа договорот на увид. Иванов ги остави сами и си замина од просторијата а накнадно најави обраќање за јавноста. Обраќањето траеше две минути. Го нарече договорот дивоградба и рече дека не го потпишува.
| | веќе видена | слични

Ѓорѓе Иванов не го става својот потпис на договорот со Грција – ова го соопшти во своето обраќање кое очекувано помина без новинарски прашања. Рече дека неговиот став е конечен и дека нема да се поколеба на закани и притисоци. Договорот го нарече штетен, а однесувањето на Владата тајно и нетранспарентно. Според претседателот, ова е личен договор на Заев и Димитров и нивна ќе биде одговорноста за штетната одлука. Иванов рече дека премиерот и министерот ги напуштиле изградените цврсти основи за неменување на Уставот и неприфаќање на име за севкупна употреба. „Мојот став е конечен и нема да ме поколебаат со никакви притисоци, уцени и закани. Нема да поддржам и потпишам ваков штетен текст на договор“ – рече Иванов. Веднаш по обраќањето Иванов ја напушти салата. Иако новинарите се навикнати на таквиот однос на претседателот, сепак се обидоа да му постават неколку прашања. Очекувано, претседателот не ја удостои јавноста со одговори на новинарските прашања. По ниту едно свое обраќање шефот на државата не останал да ...
| | веќе видена | слични

Договорот со Грција е штетен, ја урива државоста – изјави претседателот Ѓорге Иванов и соопшти дека нема да го потпише документот. Ова следува откако тој претпладне, по само две минути го напушти состанокот со премиерот Заев и министерот Димитров. Од владата пак остануваат на ставот дека е потребен внтерполитички и државнички консензус во интерес на иднината на земјата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помиpyвање, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помиpyвањето го ...
сите 108 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска не знае каде е специјалната обвинителка Катица Јанева, која на почетокот на неделава си поднесе неотповиклива оставка, а неколку ...
сите 281 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов, Заев и Димитров се разделија по две минути

Од:
До кого (е-маил):
Порака: