ВМРО-ДПМНЕ: Заев е цунами кое создава економски и политички пустош


Зоран Заев продолжува со дрските и груби манипулации. Тој е новиот Барон Михаузен кој мисли дека со лаги и измислици ќе може да ја дефокусира јавноста од капитулантското дело. Иако јавно ветуваше дека нема да дозволи промена на Уставот, не само што прифати негова промена, туку и самиот грчки премиер Ципрас изјавува дека македонска националност не се признава со договорот. Тоа значи дека со договорот се задира и менува идентитетот на македонскиот народ, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, Зоран Заев не го демантираше ниту грчкиот министер за надворешни работи Коѕијас кој кажа „не дадовме ништо за да добиеме нешто во замена”. Ова значи дека со договорот се прифатени сите грчки барања. „Заев денес призна дека ќе се смени и името на сите државни институции, министерства, државни органи, МАНУ, личните карти, пасошите. Зоран Заев е националната катастрофа за Република Македонија, цунами кое создава економски и политички пустош“, велат од партијата. Тие додаваат дека резултатите на работата на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Зоран Заев е сериозна закана по Република Македонија, која мора да биде совладана. Срамниот капитулантски договор со кој се откажа од името Република Македонија и се што е македонско го правдаше со добивање на датум за преговори само за да ги прикрие сите криминални тендери и зделки. ЕУ вчера јасно ни даде до знаење дека капитулантските политики на Заев не не придвижуваат ни милиметар на патот кон истата. Членството во ЕУ бара работа и посветеност, а не трговија со државните интереси. Република Македонија има потреба од реформи, а не од штетни договори. Зоран Заев е човекот кој трајно ги наруши македонските позиции. Зоран Заев е човекот кој прифати промена на Уставот на сопствената држава, бришење на идентитетот и јазикот. Зоран Заев е човекот кој сака да ги искине корените на сопствениот народ и истото да го претстави како голем успех и бенефит. Зоран Заев ја разорува државата повеќе од една година. Откако Зоран Заев е на власт државата оди назад. Повеќе од една година е испуштена, период во кој можеа да се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Вчерашниот ден беше уште еден понижувачки ден за Република Македонија. Европската унија по којзнае кој пат ја понижи Република Македонија со одлуката преговорите за членство на Република Македонија да започнат дури во јуни 2019 година, оценува Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ и повикува на итна оставка на владата на Зоран заев и распишување нови избори за да се стави крај на, како што велат, идните дополнителни самопонижувања.Од Фракцијата го критикуваат и раководството на ВМРО-ДПМНЕ.„Демократската Фракција на ВМРО-ДПМНЕ и сите чесни и искрени вмровци се згнасени од вчерашната изјава на нелегитимниот и наметнат лидер Мицковски, како и од немањето конкретен став по ниту едно прашање. Откако ‘вмровците по професија и потреба‘ го слушнаа условниот датум за отпочнување на преговори, побрзаа и „целосно” да застанат зад одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов да не ја потпише ратификацијата на договорот со Грција.Досега молчеа, кокетираа и манипулираа со јавноста и членството и потајно го молеа ...
| | веќе видена | слични

Опозициската ВМРО ДПМНЕ во денешното соопштение оценува дека вчерашната одлука на ЕУ значи дека политиката што ја води актуелната власт не ја придвижува земјата кон евроатлантските интеграции. -Членството во ЕУ бара работа и посветеност, а не трговија со државните интереси. Република Македонија има потреба од реформи, а не од штетни договори, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ, во кое опозициската партија посочува дека Заев „трајно ги наруши македонските позиции“, со прифаќањето промена на Уставот на сопствената држава, бришење на идентитетот и јазикот. -ЕУ даде јасна порака. Република Македонија има потреба од деполитизирани институции, слободно судство и функционален правен систем. Република Македонија има потреба од реални мерки и проекти кои носат подобар живот, а не од штетни договори, се вели во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Демократската Фракција на ВМРО ДПМНЕ и сите чесни и искрени вмровци се згнасени од вчерашната изјава на неглетиминиот и наметнат лидер Мицкоски како и од немањето конретен став по ниту едно прашање, се вели во нивната денешна реакција. -Отако „вмровците по професија и потреба“ го слушнаа условниот датум за отпочнување на преговори, побрзаа и ,,целосно” да застанат зад одлуката на претседателот на државата Ѓорге Иванов да не ја потпише ратификацијата на договорот со Грција. Досега молчеа, кокетираа и манипулираа со јавноста и членството и потајно го молеа господ претседателот Иванов да ја потпише ратификацијата, во обидот да не се замерат со меѓународната заедница. Во преден план им беше исполнување на цензусот за референдумот, односно исполнување на условите од договор Заев – Ципрас, а притоа да останат со ,,чисти раце”. Полна им беше устата со флоскулата. ,,Не го менуваме Уставот, заради промена на името”, а потајно посакуваа и работеа на промена на името и заштита и пазарење за оние кои ги донесоа на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Зоран Заев е сериозна закана по Република Македонија, која мора да биде совладана, велат денеска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму истакнуваат дека срамниот капитулантски договор со кој, како што велат, се откажал од името Република Македонија и сѐ што е македонско, актуелниот премиер го правдал со добивање на датум за преговори само за да ги прикрие сите криминални тендери и зделки. „ЕУ вчера јасно ни даде до знаење дека капитулантските политики на Заев не нѐ придвижуваат ни милиметар на патот кон истата. Членството во ЕУ бара работа и посветеност, а не трговија со државните интереси. Република Македонија има потреба од реформи, а не од штетни договори. Зоран Заев е човекот кој трајно ги наруши македонските позиции. Зоран Заев е човекот кој прифати промена на Уставот на сопствената држава, бришење на идентитетот и јазикот. Зоран Заев е човекот кој сака да ги искине корените на сопствениот народ и истото да го претстави како голем успех и бенефит“, се наведува во партиското соопштение. Од ВМРО-ДПМНЕ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зоран Коте Заев ја брише Македонија, македонската култура, традиција и историја, создавајќи нова творба со која што се негира континуитетот на македонската држава. Зоран Заев и Никола Димитров се обврзаа пред Грција до темел да го сменат ликот на Македонците преку промена на Уставот на Република Македонија. Според член 4 став 1 од капитулантскиот Договор, се предвидува да биде отстрането се она што може да биде интерпретирано како иредентизам и основа за тврдења за македонски корени вон границите. Главна цел на овој став е Преамбулата на Уставот на Република Македонија, каде стои „македонски народ и неговата вековна борба за национална и социјална слобода“. Преамбулата се повикува на Крушевската Република односно Илинден 1903 година и на Манифестот од АСНОМ, повторно на Илинден овој пат 1944. Токму Илинден, грчката официјална политика го толкува како македонски иредентизам. Тоа јасно и гласно беше посочено кога Заев, нудејќи прифаќање име за севкупна употреба, предложи Илинденска Македонија, што веднаш беше ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев и Никола Димитров се обврзаа пред Грција до темел да го сменат ликот на Македонците преку промена на Уставот на Република Македонија. Според член 4 став 1 од капитулантскиот Договор, се предвидува да биде отстрането се она што може да биде интерпретирано како иредентизам и основа за тврдења за македонски корени вон границите. Главна цел на овој став е Преамбулата на Уставот на Република Македонија, каде стои „македонски народ и неговата вековна борба за национална и социјална слобода“. Преамбулата се повикува на Крушевската Република односно Илинден 1903 година и на Манифестот од АСНОМ, повторно на Илинден овој пат 1944. Токму Илинден, грчката официјална политика го толкува како македонски иредентизам. Тоа јасно и гласно беше посочено кога Заев, нудејќи прифаќање име за севкупна употреба, предложи Илинденска Македонија, што веднаш беше отфрлено од Грција, со назнака дека е иредентистички предлог. Преамбулата е основа на македонскиот Устав и е сублимат на создавањето на современа македонска држава. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Поради антидржавните политики на Заев, Македонија се соочува со национална катастрофа на политички и на национален план, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, највисоките национални интереси се загрозени со капитулантскиот и срамен договор со Грција, а истовремено расипничката власт економски ги цеди државата и граѓаните. Заев отстапи од сите национални позиции кои ги бранеле претходните влади и политичари без разлика на нивната партиска определба. Се откажа од вековното име Македонија ставајќи ги на лицитација јазикот, националноста, културата и историјата. Заев мора да сноси одговорност, а неговите антидржавни политики мора да бидат поразени, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Највисоките национални интереси се загрозени со капитулантскиот и срамен договор со Грција, а истовремено расипничката власт економски ја цеди државата и граѓаните. Македонската економија е на дното поради катастрофалните политики кои ги води криминалниот картел на власт и Зоран Заев. СДСМ од јануари до мај годинава реализира едвај 14 проценти од капиталните инвестиции планирани за целата година, што претставува најниско ниво и ја отсликува безидејноста и неспособноста на власта. На сметка на ова картелот на власт пред само една недела ги задолжи државата и граѓаните за нови 7.1 милион евра со годишна камата од три отсто. Ова значи дека граѓаните од сопствен џеб ќе мораат да вратат 10.3 милиони евра за расипничкото задолжување на Зоран Заев. Слабата реализација на капитални инвестиции ги влече надолу и градежништвото кое е главна движечка гранка на македонската економија. Државниот завод за статистика само во првите три месеци бележи пад на градежништвото од неверојатни 37 отсто. Овој пад во градежништвото ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

* РУСКОВСКА: Во понеделник очекувам вештачењето на телефонот на Катица да биде готово Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во ...
сите 116 | | | веќе видена

Извори од СЈО за КОД велат дека најмалку два пати Бојан Јовановски ја посетил Катица Јанева во нејзината канцеларија во СЈО.Снимките предадени во ...
сите 396 | | | веќе видена

Рожер Федерер на болен начин го загуби неделното финале со Новак Ѓоковиќ на Вимблдон, но од друга страна пак, импресионираше со тенисот кој го прикажа во ...
сите 250 | | | веќе видена

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде знак дека Иран ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е цунами кое создава економски и политички пустош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: