ФОТОГАЛЕРИЈА: Започна конгресот на ВМРО-ДПМНЕ


Во салата на Домот на културата во Валандово започна 16-тиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ денеска и утре го одржуваат 16-тиот вонреден партиски конгрес во Валандово. Од 17 часот до 19 часот се изврши регистрација на делегати. Во 19 часот започна Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ. Претседателката на Комисијата за верификација на мандатите на делегатите на 16 вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, Светлана Јакимовска истакна дека на конгресот присутни се 411 од 544 делегати. -Со ова констатирам дека е исполнет условот да работи Конгресот согласно статутот, истакна Јакимовска. По ова беше усвоен Деловникот за работа на 16 Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, а беше и избрано работното претседателство кое продолжи со работа на Конгресот согласно дневниот ред. Претседател на работното претседателство е Коце Трајановски, а членови се Емил Димитриев, Ане Лашкоска, Елизабета Канческа-Милевска, Владимир Нелоски, Светлана Колариќ, Даниела Рангелова, Дијана Таранталовска, Александар Николоски, Алим Билали и Марио Цветковски. Кандидатот за нов ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев, новиот координатор на пратеничката група во Собранието, призна дека Албанците се тие кои што ги испратија во опозиција. Но вели дека партијата е во процес на реформирање, а новото раководство ќе се погрижи за креирање нови политики за соработка со Албанците, без да посочи партија. Но политичкиот аналитичар, Џелал Незири, смета дека ВМРО-ДПМНЕ, пред се треба да ја смени политичката реторика кон Албанците, почнувајќи со поддршка кон албанскиот јазик. „Потребни се конкретни дејствија, долгорочни стратегии за овие влошени односи да се подобрат. Многу е полесно да се влошуваат односите отколку да се подобрат, многу полесно е да се изгуби довербата отколку истата да се изгради, ВМРО-ДПМНЕ ја чека многу тешка работа, ќе биде потребна долгорочна стратегија за да се изгради повторно мост за комуникација со албанската јавност“, смета Незири. Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, пред два изборни циклуси, за време на изборната кампања инсистираше на поддршка од ...
| | веќе видена | слични

Дијалогот помеѓу власта и опозицијата никогаш всушност не бил закочен – изјави новоизбраниот претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицковски по првата средба со премиерот Зоран Заев. По ова, тој замина во партиското седиште на состанок со пратениците и најави дека партијата утре ќе открие дали и натаму ќе ги бојкотира собраниските седници. „Ние сме претседатели на разни политички опции и политики и логично е да имаме различни ставови по многу прашања, завреме на овој состанок нашите ставови ги аргументиравме исклучиво на факти. Имавме состанок со пратеничката група и ќе одлучуваме утре и јавноста ќе биоде информирана за следните чекори.“ - изјави Мицковски. Ниту од Владата не посочија конкретни теми за кои разговарале Мицковски и Заев. Кусо преку соопштение информираа – тие се согласиле дека учеството на опозицијата во реформскиот процес е потребно за евроатлантските интеграции. По средбата, Мицковски најави промени промени во реториката на ВМРО- ДПМНЕ. Претходно пак, пред медиумите го претстави новиот ...
| | веќе видена | слични

Илија Димовски и Антонијо Милошоски не застанаа зад него, но лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, сепак, тврди дека нема поделба меѓу пратениците во неговата партија. По вонредниот партиски конгрес во саботата, главниот говорник во Собранието, Илија Димовски се повлекува од функцијата координатор на пратеничката група. Местото го презема Влатко Ѓорчев. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по подолго отсуство денеска , на чело со новиот лидер, заедно стигнаа од седиштето во центарот на Скопје во Собранието. Но, меѓу нив не беа Милошоски и Димовски, кои минатата недела бараа одложување на Конгресот. Денеска Димовски беше недостапен, а своето незадоволство од состојбите во партијата главно го изразуваше минатата недела на социјалните мрежи. „Со жалење ги информирам делегатите на Конгресот на ВМРО-ДПМНЕ дека нема да присуствувам на Конгресот затоа што раководните лица и органи во партијата не создадоа и не овозможија услови за демократски Конгрес кој реално ќе ја отслика волјата на членовите. Овој Конгрес не го ...
| | веќе видена | слични

Партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ по првата средба меѓу новоизбраниот претседател Мицковски и премиерот Заев ќе одлучуваат дали нивните пратеници и натаму ќе ја бојкотираат работата на Собранието. Сите опции се отворени – вели Мицковски, кој го претстави новиот координатор на првата пратеничка група, со поддршка од едвај половина пратеници на партијата. Шеф на првата пратеничка група, во која е и Груевски, отсега ќе биде Влатко Ѓорчев на местото на Илија Димовски. „Ќе може да ги дефинираме идните насоки на делување на опозицијата и власта. Јас кажав дека конструктивноста не смее да биде енонасочно лице, туку двонасочна и така да се разгледува. Ова го очекувам и од власта, зошто таа ја има вкупната одговорност“ - изјави Мицковски. Зад Мицковски за време на денешната изјава не беа Димовски и Милошовски, кои беа двајца од најгласните функционери против оддржување на Конгресот за негов избор. Сепак беа пристуни во слата за време на говорот на шефот на државата Ѓорѓе Иванов. Нивните капацитети партијата ќе ги ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев за првпат при годишно обраќање на претседател, седеше на централните позиции пред говорницата. Како премиер седеше десно од Иванов, а во тој ред беа и претседателите на Врховниот Суд (Вангеловски), на Уставниот суд (Ивановски) и на Судскиот Совет (Караџовски). Министрите беа на своите позиции десно од центар. Пратеничките групи на СДСМ и на ДУИ беа комплетни на обраќањето, а во салата беше дури и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Недостасуваа пратениците од ДПА и од Алијансата за Албанците на Зијадин Села. Најголем дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа во Собранието, но забележлив беше и поинаков распоред на нивните позиции. Во првиот ред беа доскорешниот лидер Никола Груевски, привремениот координатор на пратеничката група Влатко Ѓорчев, поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милеска. Четвртото столче беше празно. Груевски седеше точно зад новиот државен обвинител Љубомир Јовески, кој вчера беше избран и даде заклетва. Бунтовниците во ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, Антонио Милошоски, Трајко ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и новоизбраниот претедател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковки денеска во Владата ја имаат првата лидерска средба по која ќе бидат дефинирани следните чекори на опозициската партија. – По завршување на говорот на претседателот Иванов имав куртоазна средба со премиерот Зоран Заев на која побарав денеска да се видиме и веднаш добив позитивен одговор, така што договоривме во 16 часот да оствариме една кратка средба на која што ќе ги дефинираме идните насоки и правци на делување и на опозицијата и на власта, рече Мицкоки. Посочи дека конструктивноста не смее да биде еднонасочна, туку двонасочна. – Очекувам голема конструктивност од страна на власта, бидејќи таа ја има целокупната одговорност. Тука, се разбира, е и опозицијата да ја додаде таа вредност, но ние треба заеднички да ги договориме кои би биле и само за интересите на граѓаните, изјави новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ. По средбата, потврди Мицкоски, ќе биде отворена внатрепартиска дебата и дијалог во партиските структури и ...
| | веќе видена | слични

Илија Димовски се повлекува од координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. На негово место ќе дојде Влатко Ѓорчев, кој ќе биде вршител на должноста, додека не се изберат новите партиски органи, потврдуваат извори од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за сакамдакажам.мк. Одлуката за повлекување била лична одлука на Димовски, без притисоци од новиот лидер Христијан Мицковски, по иницијативата за одлагање на партискиот конгрес каде Димовски беше потписник заедно со други видни партиски функционери, изјавуваат извори од партијата за овој портал. Димовски останува координатор на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ каде член е и поранешниот лидер на партијата, а сега само пратеник, Никола Груевски. ВМРО-ДПМНЕ има 10 пратенички групи во Собранието. Девет имаат по пет пратеници и една е со шест. На втората координатор е Антонијо Милошоски, на третата Зоран Илиоски, на четвртата Владанка Авировиќ, на петтата Даниела Рангелова, на шестата Панчо Минов, на седмата Димитар Стевананџија, на осмата Драган Данев, на ...
| | веќе видена | слични

Илија Димовски, досегашниот координатор на пратеничките групи на ВМРО – ДПМНЕ во парламентот, вчера на свое барање се повлекол од таа позиција, потврдуваат за ДВ пратеници на оваа партија. Нов координатор ќе биде Влатко Ѓорчев, а таа позиција се очекува да биде официјализирана денеска. Илија Димовски вчера не беше достапен да ја образложи одлуката, која уследи непосредно по изборот на новиот претседател на партијата, Христијан Мицкоски, на Конгрес за кој Димовски и голем број партиски членови бараа одложување, но Извршниот Комитет не им го прифати тоа барање.
| | веќе видена | слични

Илија Димовски, досегашниот координатор на пратеничките групи на ВМРО – ДПМНЕ во парламентот, се повлече од функцијата. На негово место ќе застане пратеникот Влатко Ѓорчев. Веста за Алсат – М ја потврди пратеникот од оваа партија, Драган Данев.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе ...
сите 33 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФОТОГАЛЕРИЈА: Започна конгресот на ВМРО-ДПМНЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: